Wszystko o podlewaniu arbuzów

Wszystko o podlewaniu arbuzów

Czym jest arbuz, jeśli nie najsmaczniejsza jagoda? Trudno nie pokochać tego produktu w czystej postaci – soczystej i słodkiej, niskokalorycznej, a tak naprawdę jest też solony, a nawet smażony w karmelowym płaszczu. Ale zanim zaczniesz ucztować, arbuz nadal musi być uprawiany zgodnie ze wszystkimi zasadami techniki rolniczej. Ale możesz popełniać błędy tak proste, jak podlewanie arbuzów.

Główne zasady

Dobry plon melonów w dużej mierze zależy od odpowiedniego podlewania z uwzględnieniem faz sezonu wegetacyjnego rośliny. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody dla arbuzów, owoce zauważalnie stracą na wadze i smaku. Szczególnie ważne jest, aby melony otrzymały odpowiednią ilość wody po pojawieniu się pędów.

Oto podstawowe zasady podlewania.

  1. Wcześniej arbuzy uprawiano tylko na południowych szerokościach geograficznych, ale później praca hodowców pomogła w opracowaniu odmian, które dobrze rosną na środkowym pasie o bardziej wilgotnym klimacie. Częstotliwość podlewania zależy również od miejsca uprawy arbuza. W regionach, w których ilość rocznych opadów jest duża, podlewanie jest potrzebne tylko w początkowych fazach sezonu wegetacyjnego, po czym jest po prostu anulowane.
  2. Powinieneś także skupić się na wodach podziemnych. Arbuzy znajdujące się w odległości 1 m od wody wymagają mniej podlewania niż te, które są od niej oddalone o 2 m.
  3. Metody pielęgnacji, zasady techniki rolniczej również wpływają na częstotliwość podlewania. Chodzi głównie o spulchnianie gleby i ściółkowanie. Jeśli tak się stanie, wilgoć pozostanie w ziemi dłużej, co oznacza mniej podlewania.
  4. Potrzeba podlewania zależy od diagnozy stanu gleby. Gleba nie może wyschnąć na więcej niż 5 cm, wystarczy drewniany patyczek, aby sprawdzić jej wilgotność. Jeśli zanurzy się na więcej niż 5 cm w glebie, a brud przylega do niej, podlewanie nie jest potrzebne. Możesz użyć ołówka zamiast kija.
  5. Wszystkie odmiany arbuza (a także hybrydy) są uprawami odpornymi na suszę. Oznacza to, że system korzeniowy roślin jest w stanie wchłonąć wilgoć z podłoża i robi to bardzo dobrze. Korzenie arbuza mogą sobie z tym poradzić, nawet jeśli wilgotność gleby wynosi tylko 6%. Ale jednocześnie poziom zużycia wody w arbuzie jest duży: aby uzyskać 5-kilogramowy owoc, roślina „wypije” 160 litrów wody.
  6. Arbuz potrzebuje więcej wilgoci na etapie kwitnienia i tworzenia się jajnika.

Nasiąkanie wodą stanowi zagrożenie dla melonów. Prowadzi to do opóźnienia wzrostu kultury i spadku jej smaku. Ważne jest, aby utrzymywać poziom wilgotności w optymalnych granicach, ponieważ jeśli nie jest stabilny, owoce okażą się włókniste i możliwe jest, że zgnilizna wierzchołkowa zaatakuje arbuzy.

Jaki rodzaj wody jest odpowiedni?

Zdecydowanie nie możesz używać zimnej wody. Idealnie, jeśli nawadnianie zapewnia system nawadniania kropelkowego . To ona umożliwia prawidłowe i racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych. Dozowane zaopatrzenie w wodę to również gwarancja, że ​​arbuzy nie zostaną „zalane”, czyli przesycone. Wreszcie, przy nawadnianiu kroplowym, liście nie wchodzą w kontakt z płynem.

Optymalna temperatura jest taka sama jak temperatura powietrza . Arbuzy uwielbiają to, że nie można ich „zszokować”, jak to bywa, gdy podlewanie odbywa się zimną wodą. Zimna woda jest niebezpieczna przez próchnicę roślin, co doprowadzi do późniejszej śmierci jej części. A jeśli użyjesz, wręcz przeciwnie, gorąca woda, melony i tykwy też nie będą lubić: gorąca woda uszkodzi pędy i bardzo szybko wyparuje.

Wszystko o podlewaniu arbuzów

Objętość i częstotliwość podlewania

Arbuzy najlepiej podlewać wieczorem, o zachodzie słońca. I nie jest tak ważne, czy rosną w szklarni, czy na otwartym polu.

W szklarni

Letnie duże jagody bardzo lubią ciepło, a jeśli warunki klimatyczne regionu nie mogą zapewnić mu tyle ciepła, ile wymaga kultura, arbuzy sadzi się w szklarni. Ale robią to biorąc pod uwagę, że te rośliny kochają przestrzeń i nie chcą być zatłoczone. Ich łodygi osiągają często kilkanaście metrów długości, z czym trzeba będzie się liczyć nawet na etapie sadzenia. Jeśli sufit w szklarni ma mniej niż 2 metry, taka konstrukcja nie nadaje się do cichej uprawy arbuzów, a odległość między otworami powinna wynosić co najmniej jeden metr.

Tak, ta kultura nie boi się suszy, ale nadal potrzebuje wody, ponieważ zużywa ją obficie. Jedna dziurka arbuza zajmuje 7 litrów ciepłej wody. Im większy owoc, tym więcej wody prosi.

Podlewając pamiętaj, że płyn nie powinien dostać się do rdzenia rośliny i jej liści.

Wszystko o podlewaniu arbuzówWszystko o podlewaniu arbuzów

Inne ważne punkty podlewania arbuzów pod filmem:

  • jeśli zdecyduje się (lub uzyska) arbuzów raz w tygodniu, 7 litrów wody wpadnie do każdego otworu (o średniej wielkości owocu), jeśli wyjdzie do wody 3-4 razy, to 3 litry;
  • w fazie kwitnienia arbuzy są często podlewane, na pewno co 3 dni, ale podlewanie nie powinno być obfite;
  • w okresie jajników arbuzy podlewa się w szklarni tylko raz w tygodniu, ale powinno być więcej płynu;
  • podlewanie zatrzymuje się na tydzień przed zbiorami.

Optymalne parametry wilgotności powietrza w szklarni to 50%, a wilgotność gleby około 65% i więcej.

Wszystko o podlewaniu arbuzów

W otwartym terenie

Jeszcze przed sadzeniem arbuzów podłoże należy zwilżyć, a następnie pozostawić w spokoju na 2 dni. Od trzeciego dnia podlewanie odbywa się co drugi dzień do momentu pojawienia się koloru. Każdy krzew zajmie 2 litry wody (nie więcej niż 3). Gdy tylko pojawi się kolor, należy zmniejszyć liczbę podlewania do 2 razy w tygodniu. Ale co najmniej 7 litrów wody (lub nawet wszystkie 10 litrów) zostanie już wysłane pod krzak. Glebę należy głęboko zwilżyć, a do tego wodę należy wlewać stopniowo. Podlewanie idzie pod korzeń, nie ma to wpływu na inne części rośliny.

Podlewanie jest również najlepsze po zachodzie słońca, ale możesz to zrobić również wczesnym rankiem. Jeśli pada, możesz zatrzymać się na 4-5 dni. Po uformowaniu owoców podlewanie nie ustaje. Wykonuje się je raz lub dwa razy w tygodniu z obowiązkowym poluzowaniem ziemi i ściółkowaniem wokół łodygi arbuza. Nawiasem mówiąc, dobrze jest położyć trochę słomy pod owoce – jest to dobra „zaszczepienie” przeciwko gniciu.

Głębokość nawadniania wynosi 30-45 cm, ale jeśli jest to mała sadzonka – 5-7 cm. W okresie kwitnienia głębokość może dochodzić do 50-60 cm, aw okresie owocowania nawet 70 cm. 12 dni wcześniej żniwa, wszelkie podlewanie ustaje.

Metody nawadniania

Jak już wspomniano, nawadnianie kroplowe to bardzo fajny system, którego logika polega na regularnym, odmierzonym i bezpiecznym podlewaniu arbuzów. Możesz kupić gotowy system: to wąż, kran główny, różne odgałęzienia, dodatkowe kurki i wtyczki. Tuż przed zakupem będziesz musiał obliczyć długość konstrukcji i nakreślić plan, według którego będzie ona umiejscowiona na łóżkach. Po zdobyciu kładzie się go na ziemi i podłącza do źródła wody. Węże układa się w wyznaczonych miejscach, na ich końcach zakłada się korki, można w nich wykonać otwory i włączyć nawadnianie.

Jeśli dana osoba nie może na przykład ręcznie regulować podlewania, może kupić system wyposażony w timer. Oznacza to, że zgodnie z harmonogramem sam system podleje arbuzy. Ktoś woli niezależną produkcję takiego projektu, a raczej jego prymitywny odpowiednik. Odbywa się to za pomocą plastikowych butelek. Dno jest odcinane, wieczko odkręcane, butelki wkłada się do ziemi dnem do góry i wbija w nią po szyję. Ogrodnik napełnia je wodą. Ale jest problem: potrzebne są bardzo duże butelki, po 10 litrów każda.

Z węży zbudowany jest również system kroplowy: są one wygodnie rozłożone, wykonane są w nich otwory, podłączone do głównego węża i jest już podłączony do źródła wody.

Pozostałe 2 rodzaje nawadniania to wiadro i woda deszczowa . Opady deszczu są możliwe tylko poza szklarnią i dostają się na liście i owoce, co jest niepożądane, a wiadro jest bardzo pracochłonne. Dlatego wygodniej jest zbudować lub zainstalować gotowy system nawadniania kroplowego ze wszystkich stron. Najważniejsze jest to, że dzięki tej metodzie woda dociera tylko do korzeni, co oznacza, że ​​arbuzy wykorzystują ją maksymalnie.

I jeszcze jeden sposób: arbuzy wylewa się również wodą z węża, ale nie u nasady, ale z kierunkiem wody w specjalnych bruzdach. Są wykopane między rzędami. Okazuje się, że woda nie przedostaje się na liście i owoce (co jest fundamentalne) i jest harmonijnie rozprowadzana po ogrodzie.

Przydatne porady

Uprawa arbuzów, zwłaszcza w nietradycyjnym regionie dla tego biznesu, nie jest tak trudna, jak przerażająca. Mieszkaniec lata boi się błędów, niespodzianek pogodowych i złych działań, które wymażą całą pracę. Ale większość potencjalnych problemów można przewidzieć.

Przydatne wskazówki dla początkującego w uprawie arbuzów nie będą zbyteczne.

  1. Jeśli jest to środkowy pasek, powinieneś wybrać wczesne i środkowe odmiany arbuza. Jeśli zdecyduje się na uprawę melonów i tykw w regionie północnym, jedyną nadzieją są wczesne odmiany i hybrydy hodowane specjalnie dla takiego klimatu.
  2. Arbuzy należy sadzić w dobrze oświetlonym miejscu, w przeciwnym razie, niezależnie od jakości podlewania, nie będzie miało czasu na pełne dojrzewanie.
  3. Po podlaniu glebę należy poluzować, a następnie ściółkować świeżą trawą. Tak, wymaga to czasu, ale zwiększa to zatrzymywanie wilgoci w ziemi, a arbuzy są lepiej chronione przed szkodnikami.
  4. Wylewanie wiadra pod korzeń to filigranowa technika, z którą może sobie poradzić niewiele osób. Dlatego wodę należy najpierw wlać do konewki z długim nosem. Zapobiegnie to rozlaniu się płynu na inne części arbuza.
  5. Jeśli nadmiernie nawadniasz melony podczas formowania się pędów, roślina stanie się podatna na grzyby.
  6. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu karmienie plonu staje się wielokrotnie łatwiejsze, staje się bardziej jednolite i dostępne dla rośliny.
  7. Innym sposobem sprawdzenia wilgotności gleby (poza drewnianym patyczkiem lub ołówkiem) jest wzięcie w dłonie kawałka ziemi i ostrożne usunięcie go z głębokości około 10 cm. Jeśli grudka „przykleja się”, w glebie jest wystarczająco dużo wilgoci jeśli się rozpadnie, czas podlać glebę.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy