O sadzeniu cukinii, uprawie i pielęgnacji na otwartym polu, sadzonkach z nasion

Cukinia – zagraniczni goście z dalekich Włoch, uwielbiani przez naszych ogrodników. Warzywa te szybko rosną, mają zgrabny kształt i miękki soczysty miąższ. Można je przechowywać prawie całą zimę i idealnie nadają się do przyrządzania różnorodnych potraw.

Charakterystyka cukinii

W tłumaczeniu nazwa „cukinia” oznacza „mała dynia”. Wygląda jak kabaczek, ale ma bardziej intensywny zielony kolor. Możesz sadzić cukinię w szklarni lub na zewnątrz. Istnieje wiele różnych odmian, bardzo duże owoce i paznokcie.

Cukinię można bezpiecznie jeść na surowo lub gotować w dowolny sposób. Dusi się ją razem z innymi warzywami i mięsem, osobno smaży i piecze w piekarniku lub na grillu.

Uwaga! Owoce zawierają karoten, magnez i inne przydatne substancje, oczyszczają organizm, stymulują mózg i wiążą tłuszcze.

Regularne dodawanie cukinii do potraw, zwłaszcza tych uprawianych w ogrodzie, ułatwia osiągnięcie dobrego samopoczucia i zdrowia.

Cukinia

Cukinia: rośnie i pielęgnuje na zewnątrz

Aby dowiedzieć się, jak sadzić cukinię, nie musisz mieć dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Możesz umieścić nasiona lub sadzonki na otwartym terenie. Aby uzyskać idealne wyniki, lepiej jest wcześniej podnieść łóżka i dodać kompost jako nawóz, pomoże to uzyskać obfite zbiory. Ogrodnicy i ogrodnicy wiedzą, że najlepiej nie sadzić cukinii na obszarach, w których w zeszłym roku rosły pestki dyni. W glebie mogą pozostać patogeny, które mogłyby zaszkodzić nowej uprawie. Aby uniknąć tego ryzyka, wystarczy zastąpić warzywa kapustą lub pomidorami.

Dla szybkiego wschodu i aktywnego wzrostu bardzo ważne jest prawidłowe sadzenie nasion. Jak sadzić cukinię z nasionami w ziemi:

Gleba powinna rozgrzać się do 15 st., Dlatego sadzenie najlepiej rozpocząć w połowie maja. Przed sadzeniem lepiej wykiełkować w mokrej gazy. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 4 cm, a odległość od jednej cukinii do drugiej około 1 m. Ze względów bezpieczeństwa warto posadzić 2 nasiona. jeśli oba kiełkują, wybierz najsilniejszy pęd i pozbądź się jednego pędu.

Uwaga! W szklarniach można też uprawiać cukinię, ale będzie dla nich za gorąco, bo za normalną uważa się nieco ponad 20 stopni.

W przypadku mocnego trzaskiwania na zimno lepiej przykryć kiełki folią.

Sadzenie cukinii i pielęgnacja na otwartym polu nie wymaga dużego wysiłku. Rosną wystarczająco szybko i dają dobre plony. Sadząc w chłodnych i północnych regionach, warto wcześniej przygotować sadzonki. Już w połowie kwietnia warto znaleźć czas na tę pracę:

Stosowany jest stymulator wzrostu, w którym nasiona kiełkują bardzo szybko. Potrzebne będą małe doniczki o średnicy około 15 cm wypełnione torfem i humusem. Do podlewania lepiej nie zimnej, ale lekko ciepłej wody. Warzywa można karmić złożonym nawozem dwukrotnie.

Sadzonki cukinii sadzi się w otwartym terenie po 1 miesiącu.

Przygotowanie sadzonek cukinii do sadzenia.

Te dynie będą potrzebowały wystarczającej ilości światła i wody, ważne jest, aby zostawić dużo miejsca na korzenie, są obszerne i szybko rosną, mimo że sadzonki są początkowo bardzo małe.

Rosnące funkcje

Warto zwrócić uwagę na podlewanie. Woda nie powinna być zimna, korzeni nie należy przechłodzić. Lepiej jest odstawić go na jeden dzień w słonecznym miejscu, a następnie delikatnie wlać pod korzenie.

Ważny! Przy zbyt dużej ilości wody kwiatostany i liście mogą zacząć gnić i zrujnować całą uprawę.

Przed kwitnieniem wystarczy raz w tygodniu zwilżyć glebę. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie kwitnienia i wzrostu plonów, jeśli w tym okresie nie pada, warto podlewać łóżka codziennie lub co drugi dzień.

Pierwszy górny opatrunek na otwartym polu po posadzeniu jest potrzebny wraz z pojawieniem się liści. W tym okresie roślina szczególnie potrzebuje składników odżywczych. Możesz użyć mieszanki nawozów mineralnych i organicznych. Po kolejnych kilku tygodniach warto powtórzyć procedurę. Pojawienie się owoców to kolejny aktywny okres, w tym czasie w wodzie zawarte są nawozy do nawadniania. Odpowiednia dziewanna z popiołem, superfosfat.

Cukinia szybko rośnie obficie i duże liście. Ta cecha cukinii może zapobiegać przenikaniu słońca do owoców, gleba nie będzie się nagrzewać. Rozwiązaniem problemu jest regularne luzowanie i wietrzenie. Przy uprawie w szklarniach lub szklarniach przez jeden dzień konieczne jest całkowite otwarcie tych warzyw, w przeciwnym razie bardzo szybko zgniją z powodu nadmiernej wilgoci lub pogorszą się z hipotermii korzeni z powodu problemów z dostępem do światła słonecznego.

Wietrzenie cukinii

Dodatkowa praca, która pomoże Ci osiągnąć idealne zbiory:

Zapylanie zrób to sam. Aby zapobiec wypadaniu jajników, trzeba będzie pomóc roślinie: zerwać kwiaty męskie (można je rozpoznać po cieńszych pręcikach), usunąć płatki i przejść po kwiatach żeńskich, delikatnie naciskając znamiona. Należy to robić przy suchej, niezbyt upalnej pogodzie, konieczne jest poluzowanie gleby, gdy tworzy się twarda skorupa Wentylacja: należy przesuwać arkusze tak, aby pod nimi była swobodna cyrkulacja ciepła i powietrza. Trzecią część liści należy usunąć po pojawieniu się pierwszych owoców, aby padały na nie promienie słoneczne.

Uwaga! Brak wody i światła, a także nadmiar nawozu mogą nadać owocowi cukinii goryczkę. Przy odpowiedniej pielęgnacji gleby i samych roślin tak się nie stanie.

Uprawa może pojawić się po raz pierwszy po 45-50 dniach od posadzenia, dzięki czemu można jeść zdrowe warzywa przez całe lato, a także zaopatrzyć się w nie na zimę. Od lipca prawie codziennie można znaleźć pyszną, uprawianą cukinię, która może ozdobić każdą kolację czy lunch.

Żniwny

W zależności od obszaru zastosowania można zbierać owoce o różnej wielkości. Najmniejsze i najdelikatniejsze są zwykle spożywane na surowo w sałatkach. Należy to robić tylko latem, bez długotrwałego przechowywania warzyw. Owoce o masie około 0,5 kg nadają się do różnych opcji gotowania, są niezastąpionym produktem w kuchni. Na koniec jesienią usuń dużą dyniowatą pestkę i pozostaw ją do dojrzewania na parapecie. Z ich pomocą nasiona zostaną przygotowane na następny sezon.

Zbiory cukinii.

Te warzywa, które nie zostały natychmiast skonsumowane, można przechowywać przez długi czas. Najważniejsze jest, aby wybrać chłodne pomieszczenie o niskiej wilgotności. W takim przypadku cukinia pozostanie świeża nawet po kilku miesiącach. Należy również zwrócić uwagę na wiele receptur konserwujących, cukinia idealnie komponuje się z innymi warzywami i można ją zamknąć we wszystkich rodzajach.

Ogólnie warto zwrócić uwagę na łatwość sadzenia i pielęgnacji cukinii, a także imponujące zbiory z jednego ziarna, łatwość przechowywania i przygotowania. Wiedza o tym, jak sadzić cukinię na otwartym terenie lub w szklarni i odpowiednio się nią opiekować, nie będzie trudna do uzyskania dobrych zbiorów. Z takim gościem w ogrodzie każdy będzie mógł uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych i cieszyć się witaminami przez prawie cały rok.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy