O wieloletnim fiołku rogatym: wyrastającym z nasion w otwartym polu

Fiołek rogaty to wieloletni kwiat należący do rodziny fioletowych. Roślina ma swoją nazwę ze względu na fakt, że za kwiatem znajduje się mały pęd przypominający róg. Chociaż niektóre współczesne hybrydy w ogóle go nie mają. Botanicy nazywają rogatego fiołka Viola cornuta i dlatego wśród niektórych miłośników kwiatów drugie imię „Viola” utknęło.

Maksymalna wysokość rośliny to 25 cm, płatki lekko wydłużone. Zewnętrznie przypominają małe ćmy lub poczwarki. Każda roślina tworzy krzewy poduszkowe.

Fioletowe kwiatostany są pojedyncze. Wewnątrz każdego kwiatka znajduje się żółte „oko”. Ich wielkość wynosi 3-5 cm, liście ciemnozielone. Może być owalny lub z postrzępionymi krawędziami. Kolorystyka altówki rogatej jest zróżnicowana, od białej po bordową.

Viola dobrze przystosowała się do zimna i kwitnie przez długi czas, ciesząc oczy otaczających ją osób swoim wyglądem

Fiołek rogaty to ozdobna roślina ogrodowa. Jest przyzwyczajona do zimnej pory roku i dobrze sobie radzi zimą w centralnej .

Najczęstsze są dwa rodzaje roślin:

Z historią pojawienia się tej niesamowitej rośliny wiąże się wiele legend i opowieści. Słowianie mówili, że kiedyś dziewczyna z biednej rodziny zakochała się w bogatym facecie. Najpierw się zgodził, a potem zmienił zdanie co do wzięcia jej za żonę. Anyuta, tak miała na imię młoda dama, dużo płakała i umierała z rozpaczy. A na jej grobie wyrosły te piękne kwiaty. Od tej i drugiej popularnej nazwy fiołka – „Bratki”.

Wieloletni fiołek rogaty, który rośnie na otwartym polu, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Każdy ogród ma dla niej miejsce.

Roślina może rosnąć na prawie każdej glebie. Ale obfite kwitnienie występuje na luźnych, lekkich i osuszonych glebach. Nie ma potrzeby wstępnego przygotowania terenu.

Zaleca się sadzenie kwiatów wraz z nadejściem ciepła. Ponieważ młode sadzonki boją się zimna. Optymalna temperatura to 23-24 stopnie Celsjusza powyżej zera.

Chociaż bratek jest bezpretensjonalną rośliną, zakwitnie tylko w jasnych lub częściowo zaciemnionych obszarach ogrodu. Ponadto należy unikać palącego słońca i jego bezpośrednich promieni. To tylko zaszkodzi roślinie. Idealną opcją jest miejsce z plamkowym światłem.

Podlewając roślinę, nie należy kierować się minionym deszczem, ale wilgotnością gleby. Jeśli wyschło na głębokość większą niż 30 mm, zaleca się podlewanie. Nie wylewaj kwiatów z węży. Idealną opcją jest nawadnianie kroplowe lub użycie specjalnego sprayu. Silna presja może zniszczyć krzewy, które planujesz uprawiać.

Ważny!  Jeśli konieczne jest podlewanie fioletu w pojemnikach, niezwykle ważne jest zapobieganie hipotermii rośliny. Do nawadniania pobierają wodę o temperaturze około 30 stopni Celsjusza.

Zaleca się stosowanie nawozów organicznych podczas sadzenia roślin, a także w okresie ich aktywnego wzrostu. Odpowiednie są tylko lekko rozcieńczone nawozy w niskim stężeniu.

Fioletowe złoto Scytów – opis różnorodności kwiatów domowych

Zaleca się sadzenie fiołków z nasionami wczesną wiosną lub późną zimą. Do hodowli warto kupić specjalne pojemniki z otworami drenażowymi. Te ostatnie służą do usuwania nadmiaru wilgoci z gleby. Jako podkład można zastosować dostępny w handlu uniwersalny. Chociaż możesz wybrać specjalny na fiołki.

Nasiona mogą być używane przez dwa lata. Tym razem są w stanie zachować właściwości wzrostu.

Po napełnieniu pojemnika ziemią zwilża się go butelką z rozpylaczem. Zapewniona jest równomierna dystrybucja nasion w całym pojemniku. Przed siewem lepiej zmielić nasiona piaskiem w niewielkiej ilości. Spowoduje to usunięcie lekkiej tłustej warstwy. Będą kiełkować szybciej.

Następnie wszystko przykrywa się niewielką warstwą gleby lub wermikulitu. Następnie pojemnik należy umieścić w plastikowej torbie i mocno zawiązać. Umieść w ciepłym miejscu. Po chwili widać pierwsze kiełki altówki.

Roślina ozdobna kwitnie bardzo długo, zdobiąc krajobraz ogrodowy. Proces rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do jesieni. W tym czasie krzewy mogą stać się duże i duże, a następnie lekko wyschnąć. Wszystko zależy od warunków pogodowych, a dokładniej od wilgotności gleby.

Fioletowe kwiaty są pojedyncze. Są przymocowane do długiej i cienkiej łodygi.

Ale współczesne hybrydy mogą przypominać prawdziwe krzewy, w których kwiaty tworzą kwiatostany.

To interesujące! Roślina jest w stanie pokryć kwiatami dwa kwadratowe miejsca działki ogrodowej w ciągu jednego roku.

Odmiany rogatego fioletu mają charakterystyczny róg za kwiatem. Dlaczego roślina ma swoją nazwę. Podczas gdy niektóre formy hybrydowe mogą go stracić po następnym skrzyżowaniu. Krawędzie kwiatostanów mogą być proste lub lekko zakrzywione, faliste.

Różnorodność fiołków jest po prostu niesamowita

Okres kwitnienia altówki rogatej jest dość długi: od maja do września. Co więcej, pierwsze wiosenne kwiatostany są najbardziej bujne i piękne. Wraz z nadejściem gorących letnich dni stają się one mniejsze z powodu braku wilgoci w odpowiedniej ilości. Jesienią kwiaty zaczynają nabierać pierwotnego wyglądu.

Ogólnie fiolet rogaty należy do roślin mrozoodpornych. Ale dotyczy to głównie gatunków odmian. Bezpiecznie wytrzymują spadek temperatury powietrza do 23 stopni Celsjusza poniżej zera. Nie wymaga nawet specjalnego schronienia.

Zupełnie inna rozmowa o odmianach hybrydowych. W takim przypadku najlepiej przykryć liście rośliny torfem lub humusem liściastym. To ochroni krzak przed niskimi temperaturami.

Ważny!  Młode sadzonki, niezależnie od odmiany, które właśnie posadziliśmy w tym roku, zaleca się mulczować, przykrywać liśćmi lub świerkowymi gałęziami.

Możliwe problemy w uprawie fiołków rogatych

Fiolet to bezpretensjonalna i nie problematyczna roślina. Ale w pewnych okolicznościach i przy niewłaściwej opiece mogą pojawić się trudności.

Czasami na całej roślinie, od łodyg po kwiaty, pojawia się pajęczyna i czarne kropki. Zalecane są środki przeciwgrzybicze.

Kiedy dostrzegasz ataki, a fiolet wysycha, musisz odchwaszczać łóżka i traktować je chemią. To silny atak, który może pozostać nawet na nasionach.

Kiedy podstawa łodygi staje się cienka i ciemna, jest to czarna łodyga. Musisz użyć środków przeciwgrzybiczych.

Głównym szkodnikiem jest gąsienica ćmy koniczyny i fiołek macicy perłowej. Aby się ich pozbyć, zaleca się spryskanie naparem tytoniowym. Gdy tylko pojawią się młode gąsienice, potraktuj krzaki chlorofosem.

Fiołek dwurożny to bardzo piękna bylina, którą każda gospodyni domowa może sadzić i uprawiać w ogrodzie. Nie jest wymagana żadna specjalna wiedza i umiejętności. Trochę czasu i piękny ogród w Twoich oknach.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy