Wszystko o łubinach: jak i kiedy prawidłowo sadzić w otwartym terenie, wyrastającym z nasion

Łubin to kwiat należący do rodziny roślin strączkowych. Kultura, w zależności od odmiany, może należeć do kategorii jednorocznych, bylin zielnych, subkrzewów i krzewów. Właściciele prywatnych domów preferują wieloletnie odmiany fasoli wilczej, które wyróżniają się bezpretensjonalnością i obfitym kwitnieniem.

System korzeniowy członka rodziny roślin strączkowych ma strukturę rdzeniową. Korzenie, które zawierają bakterie wiążące azot, mogą wnikać w glebę na głębokość 150-200 cm Łodygi rośliny są obficie pokryte liśćmi. Gałęzie kultury dekoracyjnej rosną w górę. Płytki liściowe mają wydłużone kontury. Kwiatostany zbiera się w bujnych, wielokwiatowych pędzlach.

Wolf bob

Kwiaty łubinu, które można również nazwać fasolą wilczą, można zabarwić na różne odcienie:

Pojedyncze przylistki są podatne na wczesne odcięcie. Fasola dojrzewa na przemian wewnątrz okrągłych nasion.

Ważny! Kwitnienie strąka wilka rozpoczyna się zwykle pod koniec maja. Przycinając rośliny przed rozpoczęciem formowania się nasion, można osiągnąć ponowne kwitnienie.

Kwiaty przetłumaczone z łaciny oznaczają dumnego drapieżnika wilka. Ojczyzną kultury dekoracyjnej jest terytorium Ameryki Północnej. Historia kultury sięga czasów starożytnej Grecji. Od czasów starożytnych dzikie kwiatostany łubinu były używane do ozdabiania grobowców faraonów. Początkowo łubin był bezlitośnie usuwany z pól, ale stopniowo, w miarę rozprzestrzeniania się hybrydowych odmian fasoli wilczej, zaczęto go używać do celów dekoracyjnych.

Warto podkreślić szczególny wkład słynnego hodowcy Russella, dzięki któremu świat zobaczył takie odmiany:

Łubin ma nie tylko niesamowity wygląd, ale także użyteczne właściwości. Kwiaty zawierają wysoki procent białka i białka. Obecność systemu korzeniowego sięgającego do 2 m głębokości umożliwia dobre spulchnienie gleby. Małe wybrzuszenia na systemie korzeniowym pomagają wchłaniać azot i wzbogacać glebę.

Uwaga! Często zainteresowani są hodowcy kwiatów – czy łubin jest trujący czy nie? Należy pamiętać, że nasiona i liście kultury ozdobnej zawierają substancje toksyczne.

Kwitnie łubin

Wśród najczęstszych rodzajów strąków wilka są cztery najpopularniejsze.

Łubin jako siderat – kiedy siać, a kiedy grzebać

Ten kwiat jest zdolny do samozapylenia. Wysokość krzewów sięga 180-200 cm, proste łodygi są owłosione, a kwiaty pomalowane na biało znajdują się na cienkich kwiatostanach. Odmiana jest odporna na długotrwałe okresy suszy.

Ta roślina ma rzadkie i owłosione liście. Wspaniałe kwiaty, umieszczone na krótkich łodygach, są pomalowane na żółte odcienie i obdarzone przyjemnym aromatem. Nasiona są lekko spłaszczone wzdłuż bocznych krawędzi.

Osiąga wysokość do 110-140 cm, obdarzony przez naturę owłosionymi liśćmi. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie lipca. Kwiaty mogą być w kolorze niebieskim, białym lub fioletowym. Odmiana odporna na mróz.

Uwaga! Kwiaciarnie uprawiają łubin wielokwiatowy nawet w regionach o surowym klimacie.

Ten zielny gatunek fasoli wilczej rośnie do 90-145 cm, liście są palmate, oddzielne i lekko owłosione na spodniej stronie. Duże kwiaty łubinu są pomalowane na biało, różowo i fioletowo.

Sadzenie i pielęgnacja wieloletnich łubinów jest uważane za dość prosty proces. Wybierając miejsce do sadzenia łubinu, należy preferować słoneczne lub ledwo zacienione obszary na terenie. W pobliżu drzew owocowych dopuszczalne jest sadzenie nasion roślin ozdobnych.

Fasola wilcza dobrze rośnie w prawie każdej glebie. Jednak sadząc kwiaty polne najlepiej jest preferować luźną, osuszoną glebę. W przypadkach, gdy planowane jest wysiewanie nasion na glebie zasadowej, warto zadbać o wstępne wprowadzenie torfu do gruntu (na każdy metr kwadratowy będzie potrzebne 5 kg). Zgodność z tym warunkiem pozwoli uniknąć żółknięcia roślin.

Sadząc łubin na glebie kwaśnej, warto zadbać o wstępne wapnowanie. W tym celu możesz użyć mąki wapiennej. Każdy metr kwadratowy będzie wymagał 5 kg mąki. Wapnowanie przeprowadza się co 4 lata.

W pierwszych latach po posadzeniu bylina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest jedynie systematyczne radzenie sobie z chwastami i poluzowanie gleby. Wraz z nadejściem wiosny do gleby wprowadza się opatrunek górny:

  • superfosfat – wystarczy 15-20 g na każdy metr kwadratowy;
  • chlorek potasu – na 10 metrów kwadratowych należy wziąć 45-50 g.
  • 3 lata po posadzeniu nasion ważne jest, aby sprawdzić kołnierze korzeni roślin. Nie mogą wznosić się ponad powierzchnię gruntu. Może to doprowadzić do śmierci kultury dekoracyjnej. W przypadku oddzielenia gniazd bocznych konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie hulania łubinu.

    Uwaga! Aby zapobiec zrywaniu się krzewów, lepiej przywiązać wyhodowane sadzonki do podpory.

    Określając harmonogram podlewania, należy wziąć pod uwagę skład gleby. Roślina potrzebuje dużej wilgotności gleby w okresie tworzenia pąków i bezpośrednio po posadzeniu.

    Rosnące kwiaty

    Pomimo wysokiego poziomu mrozoodporności, doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają, aby nie zaniedbywać przygotowania krzewów na zimowe mrozy.

  • W środku jesieni odcina się część roślin wystających ponad ziemię.
  • Krzewy wyskakują tak, że nagi kołnierz jest bezpiecznie zakryty.
  • Powierzchnia gleby pokryta jest warstwą trocin. Grubość warstwy powinna wynosić 5-7 cm.
  • Okres kwitnienia łubinu przypominający świecę rozpoczyna się pod koniec maja. Możesz podziwiać wspaniałe kwiaty tylko przez 3 tygodnie. Stopniowo szczotki tracą swoje walory dekoracyjne, a poniżej nasienia rozpoczyna się proces jajnikowy.

    Wysokość pędzli wielokwiatowych może przekraczać 50 cm Kwiaty są w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, fioletowym, niebieskim i niebieskim. Hodowcy wyhodowali odmiany, które w okresie kwitnienia zachwycają hodowców niebiesko-białymi i biało-różowymi kwiatami. Bardzo popularne są dwukolorowe odmiany łubinu.

    Ważny! Wyblakłe pędzle można usunąć bez żalu.

    Kwiaty można uprawiać z nasion i sadzonek.

    W pierwszym roku po posadzeniu nasion łubinu nie będziesz mógł podziwiać wspaniałego kwitnienia.

  • W pierwszych tygodniach października rozkopujemy obszar przeznaczony do sadzenia nasion. Do wykopanej gleby wprowadza się niewielką ilość superfosfatu, piasku i popiołu drzewnego.
  • W kwietniu w strefie sadzenia wykopuje się rowki, których głębokość sięga 18-20 mm. Warto pozostawić między rowkami odstęp 40-55 cm.
  • Nasiona dezynfekuje się w roztworze grzybobójczym. Po wyschnięciu nasiona umieszcza się w rowkach.
  • Po posypaniu upraw warstwą gleby można przystąpić do nawilżania gleby. Pierwszych pędów należy spodziewać się po 14-15 dniach.
  • Po pojawieniu się drugiego liścia na krzaku można rozpocząć nurkowanie sadzonek w wybranej wcześniej strefie. Ważne jest, aby pozostawić odległość między krzewami w granicach 40-50 cm.
  • Krok po kroku proces uprawy sadzonek w domu

  • Przed sadzeniem konieczne jest przygotowanie mieszanki gleby składającej się z piasku, gleby liściastej i torfu.
  • Glebę wlewa się do pojemników z warstwą drenażową i wyciąga rowki na głębokość 18-20 mm. Niewielka część torfu jest kruszona od góry.
  • Pojemniki z uprawami przykrywa się materiałem polietylenowym i przesyła do ciepłego pomieszczenia. Po kilku tygodniach widać pierwsze pędy.
  • Gdy tylko na sadzonkach pojawią się 2-3 liście, można sadzić rośliny w otwartym terenie.
  • Łubin

    Jak inaczej można rozmnażać kwiaty polne? W przypadku, gdy sadzonki wykonywane są wiosną, można spodziewać się powstania pierwszych kwiatostanów już tej jesieni.

  • Sadzonki zbiera się z rozet podstawowych, które tworzą się z pąków wzrostu. Pędy należy ścinać kołnierzami korzeniowymi.
  • Przez 14-15 dni pocięte sadzonki umieszcza się w dobrze nawilżonej mieszance, składającej się z gleby i piasku rzecznego.
  • Gdy tylko utworzą się nowe korzenie, możesz przenieść pojemniki z ukorzenionymi sadzonkami na balkon. Po kolejnym tygodniu konieczne jest sadzenie krzewów w otwartym terenie. Nie trzymaj sadzonek w doniczkach przez długi czas.
  • Uwaga! Podczas wykonywania sadzonek niedopuszczalne jest dzielenie buszu. Rdzeniowy system korzeni łubinu nie jest zdolny do regeneracji po uszkodzeniu.

    Łubin jest podatny na choroby i szkodniki. Krzewy często atakują:

    Bardzo często ataki owadów rozpoczynają się w okresie kwitnienia. Aby zachować rośliny, musisz użyć środków owadobójczych. Konieczne jest przetwarzanie nie tylko krzewów, ale także gleby. Do najskuteczniejszych środków owadobójczych należą:

    Do głównych dolegliwości, na które podatny jest łubin, należą:

    Przyczyną chorób są mikroorganizmy grzybicze, które aktywnie namnażają się na bagnistym gruncie. Aby zapobiec występowaniu chorób, należy preferować miejsce do sadzenia, słoneczne obszary. Zarażone krzaki należy natychmiast usunąć. Resztę nasadzeń opryskuje się roztworem siarki koloidalnej.

    Uwaga! W celach profilaktycznych doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają do siewu zdrowy materiał siewny, uprzednio namoczony w roztworze nadmanganianu potasu.

    Eksperci opracowali szereg zaleceń, aby uprawiać fasolę wilczą w zdrowiu i radzić sobie z każdą dolegliwością:

  • W tym samym miejscu wieloletni łubin można wysiewać nie więcej niż 1 raz w ciągu 4 lat.
  • W przerwach między nasadzeniami łubinu wskazane jest sadzenie zbóż.
  • Ważne jest terminowe odchwaszczenie krzewów z chwastów oraz zabiegi środkami osuszającymi w okresie przedłużających się jesiennych deszczy.
  • Wieloletnia odmiana łubinu

    Łubin to niesamowite rośliny, które wniosą odrobinę wyrafinowania i oryginalności do każdego ogrodu kwiatowego. Projektanci krajobrazu często stosują kulturę dekoracyjną, zarówno w grupach, jak i przy nasadzeniach pojedynczych. Kwiaty świec są idealne do sadzenia wzdłuż trawników. Różnorodność odcieni kolorów to niezaprzeczalna zaleta.

    Bezpretensjonalne rośliny, zwane fasolą wilka, ozdobią każdy ogród. Często hodowcy kwiatów są zainteresowani tym, czy można umieścić łubin w domu? Rośliny można uprawiać nie tylko na zewnątrz, ale także w doniczkach. Dlaczego nie posadzić tych kwiatów na balkonie. Bogactwo odmian pozwoli każdemu hodowcy wybrać kulturę ozdobną według własnych upodobań.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy