O ziemniakach Ilyinsky: opis odmiany nasion, cechy, technologia rolnicza

Być może nie ma osoby, która nie lubiłaby potraw ziemniaczanych. Zawiera dużą ilość dobroczynnych dla organizmu witamin i minerałów. Są szczególnie bogate w młode ziemniaki. Odmiana Ilyinsky zyskała dużą popularność, która stała się odmianą wysokowydajną o doskonałym smaku i prezentacji.

Opis ziemniaków Ilyinsky

Ziemniaki Ilyinsky zostały wyhodowane w 1999 roku przez rosyjskich hodowców. Zalecany do uprawy w Centralnej Czarnej Ziemi, regionach Wołżskiego, a także na Ukrainie i Mołdawii. Roślina ma średnią wysokość, łodygi próchnieją od środka. Kwiatostany są małe, czerwono-fioletowe. Owoce mają następujące cechy:

Ziemniaki Ilyinsky

ich kształt jest nierówny, okrągły, czasem lekko podłużny;

Ilyinsky średnie wczesne ziemniaki. Możesz rozpocząć zbiór 70-90 dni po posadzeniu bulw. Średnia wydajność: 200-300 centów usuwa się z 1 hektara, w sprzyjających warunkach klimatycznych – do 350 centów / ha.

Cechą charakterystyczną tego ziemniaka jest jego duża zbywalność. Liczba bulw nadających się do spożycia lub sprzedaży to 93-95% wykopanej uprawy. Owoce Ilyinka przeznaczone są do spożycia w okresie letnim, jednak są dobrze konserwowane przez długi czas.

Agrotechnika

Prekursorzy kultury

Aby bulwy nie zostały dotknięte różnymi chorobami grzybiczymi, przed sadzeniem ziemniaków należy wiedzieć, które rośliny powinny być poprzednikami. Najlepsze z nich to rośliny strączkowe, krzyżówki, uprawy dyni, a także cebula i czosnek.

Syderaty również dobrze poprawią glebę: koniczyna, facelia, owies, żyto, gorczyca. Ich właściwość jest taka, że ​​dezynfekują glebę, niszczą znajdujące się w niej zarodniki grzybów. Siderata pozostawia się na miejscu do wiosny, resztki roślin osadzają się w ziemi.

Uwaga! Bulw ziemniaka nie sadzi się po pokrewnych roślinach z rodziny Solanaceae: pomidorach, bakłażanach, papryce.

Przygotowanie materiału do sadzenia

Wczesną wiosną bulwy wyjmuje się z piwnicy do ciepłego pomieszczenia do kiełkowania. Pojemniki do przechowywania roślin okopowych powinny być niskie, nie powinno się w nich zmieścić więcej niż 2-3 warstwy ziemniaków. Kiełki powstałe podczas przechowywania bulw w piwnicy należy oderwać – nie są zdolne do życia.

Za około miesiąc wyrośnie mocne elastyczne pędy. Przed sadzeniem bulwy Ilyinka są przetwarzane za pomocą pierwiastków śladowych. Dzięki przeprowadzonemu zabiegowi odpowiednio wzrośnie odporność na choroby, kumulacja składników odżywczych oraz zwiększy się produktywność.

Przygotowanie gleby

Jesienią przeprowadza się głęboką orkę gleby. Wiosną, po odwilży, należy go dobrze rozluźnić. Osobliwością systemu korzeniowego ziemniaka jest to, że ma słabe rozgałęzienia i małą zdolność do pogłębiania. Z tego powodu, jeśli gleba nie jest wystarczająco luźna, roślina nie będzie w stanie wyhodować dużej liczby bulw.

Aby utrzymać proste rzędy ziemniaków, musisz użyć liny. Rozciąga się wzdłuż rzędów, są prowadzone wzdłuż niego podczas lądowania. Jeśli teren jest pochyły, warzywo sadzi się na zboczu. Dzięki tej metodzie sadzenia wilgoć w glebie jest lepiej zachowana.

Proces sadzenia

Zaczynają sadzić, gdy ziemia dobrze się nagrzeje

Istnieje kilka sposobów sadzenia ziemniaków w ziemi.

Pojedyncza linia (jeden wiersz). Bulwy sadzi się w rzędach, w odstępie 60-70 cm, odstęp między bulwami w rzędzie 25 cm, głębokość sadzenia 7-8 cm. Sadzenie odbywa się w 2 rzędach w odległości 30 cm od siebie. Na 110 cm narysowane są te same 2 linie. Metodę stosuje się głównie w dużych gospodarstwach. Bulwy sadzi się w rzędach na płytkiej głębokości, przykryte zjeżdżalnią (grzbietem). Przy tej metodzie uprawy bulwy dobrze się nagrzewają, plon zbiera się 1-2 tygodnie wcześniej.

Ważny! Czas sadzenia jest bardzo ważny: jeśli sadzisz bulwy przedwcześnie, mogą one zgnić z powodu wilgoci; przy późnym sadzeniu istnieje ryzyko niższego plonu.

Pielęgnacja ziemniaków

Aby uzyskać dobre zbiory, konieczne jest terminowe podlewanie, poluzowanie, hilling warzyw.

Ochrona przed mrozem

Ziemniaki odmianowe sadzi się wcześnie, przy czym pozostaje możliwość przemarznięcia pędów, ponieważ zagrożenie przymrozkami utrzymuje się w maju. Pierwsze pędy należy przykryć glebą warstwą od 3 do 5 cm, bez tego warzywo nie umrze całkowicie, ale plon znacznie się zmniejszy.

Podlewanie

Pierwsze podlewanie nie jest wymagane, zwłaszcza, że ​​bulwy sadzi się na wilgotnym podłożu. Nadmiar wilgoci może zatykać ziemię, będzie to przeszkodą w dobrym rozwoju systemu korzeniowego. Jeśli korzenie znajdują się blisko powierzchni, trudno będzie im w przyszłości wydobyć wilgoć do rozwoju krzewu.

Pierwsze podlewanie przeprowadza się po wykiełkowaniu pierwszych pędów. W przyszłości zapotrzebowanie na wilgoć wzrasta. Przede wszystkim jest wymagany w okresie tworzenia pąków i podczas kwitnienia, jego brak wpłynie negatywnie na zieloną przestrzeń.

Uwaga! Podlewanie należy wykonywać ciepłą wodą rano lub wieczorem.

Hilling

Ten proces jest niezbędny nie tylko do ochrony rośliny przed mrozem, ale także do podniesienia poziomo wyrosłych i opadłych pędów. Krzew stanie się bardziej rozłożysty, pędy zaczną intensywniej rosnąć pod ziemią. Następnie powstanie na nich nowy plon.

Ponadto podczas hillingowania gleba jest poluzowana, a dostęp tlenu do korzeni wzrasta. Kolejną zaletą spulchniania jest to, że chwasty są usuwane w tym samym czasie.

Top dressing

Aby uzyskać obfite zbiory, wymagany jest opatrunek górny. Odbywa się 3 razy w sezonie:

Pierwszy raz z nawozami azotowymi w okresie wzrostu zielonych wierzchołków. Drugi raz w celu przyspieszenia pączkowania nawozami potasowymi. Trzecie karmienie superfosfatem w celu przyspieszenia procesu tworzenia się bulw.

Na niewielkim obszarze wygodnie jest stosować roztwory nawozowe, na dużych plantacjach bardziej wskazane jest stosowanie suchych opatrunków, spryskując je pod każdym krzakiem.

Aby uzyskać obfite zbiory, wymagany jest opatrunek górny

Ważny! Aby zapobiec spalaniu korzeni chemikaliami, rośliny są nawadniane w wilgotnej glebie.

Szkodniki

Głównym szkodnikiem z rodziny Solanaceae jest stonka ziemniaczana. Wychodzi z ziemi na powierzchnię wraz z pojawieniem się pierwszych pędów ziemniaków. Chrząszcze pojawiają się nierównomiernie: najpierw te, które hibernowały bliżej powierzchni, potem reszta. Szybko się rozmnażają, w krótkim czasie są w stanie zniszczyć nasadzenia.

Aby się ich pozbyć, konieczne jest ręczne zbieranie dorosłych, larw, jaj i ich niszczenie. Jeśli jest zbyt wiele szkodników, będziesz musiał użyć środków owadobójczych, które można kupić w dowolnym centrum ogrodniczym i zastosować zgodnie z instrukcjami. Opryskiwanie odbywa się przy suchej, słonecznej pogodzie.

Ponadto ziemniaki mogą zarazić nicienie – robaka, który osadza się w bulwie, a następnie niszczy łodygi i młode bulwy. Źródłem infekcji jest materiał siewny. Jako środek kontrolny wykonywany jest płodozmian. Teren jest obsiany syderatami, dopiero po 3-4 latach ziemniaki można przywrócić na swoje pierwotne miejsce.

Choroby

Ziemniaki Ilyinsky mogą być dotknięte zarazą późną. Ten grzyb najpierw atakuje liście ziemniaka: pojawiają się na nich plamy, które rosną z czasem. Po podlaniu lub deszczu zarodniki grzyba dostają się do gleby i zakażają bulwy.

Aby zapobiec infekcji roślin zarazą, konieczne jest:

wiosną, przed sadzeniem, odrzucić chore bulwy; kilkakrotnie spryskać krzaki lekami przeciwgrzybiczymi; przed wykopaniem bulw skosić wierzchołki (zapobiegnie to kontaktowi zakażonych łodyg z warzywami); zbierać przy suchej pogodzie, dobrze je osuszyć.

Uwaga. Ta odmiana jest odporna na parcha, raka, a także na choroby wirusowe.

Bezpretensjonalna opieka

Każda odmiana ma swoje pozytywne i negatywne strony. Według hodowców warzyw Ilyinsky ma znacznie więcej zalet niż wad. Pozytywne cechy obejmują:

Wady odmiany to słaba tolerancja na nadmiar wilgoci, a także podatność na phytophthora.

Od prawie dwudziestu lat ta odmiana ziemniaka jest uprawiana na ich poletkach przez letnich mieszkańców, a także w produkcji przemysłowej przez rolników. Jego jakość została sprawdzona przez lata, cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy