O ziemniaku Innovator: opis odmiany nasion, charakterystyka

Wyrób ziemniaczany o tej nazwie uważany jest za jedną z najlepszych odmian na świecie, używaną do przygotowania frytek, a także do obróbki termicznej w folii. Posiadając doskonałe właściwości, ziemniaki Innovator są z powodzeniem uprawiane zarówno na skalę przemysłową, jak iw prywatnych (gospodarstwach) gospodarstwach rolnych.

W tej recenzji możesz zapoznać się ze szczegółowym opisem tej odmiany, a także z cechami jej roślinności.

Historia

Odmiana Innovator została wyhodowana pod koniec ubiegłego wieku przez hodowców holenderskiej firmy HZ PSC Holland, która zajmuje jedną z czołowych pozycji na świecie w hodowli materiału siewnego. Firma ta specjalizuje się w uprawie i sprzedaży elitarnych odmian ziemniaków w nasionach oraz w gotowych opakowaniach.

Jej głównymi odbiorcami są supermarkety, centra kulinarne oraz sieci fast foodów nastawione na produkcję chipsów i frytek. Ziemniaki odmianowe dostarczane są do w postaci elitarnego materiału siewnego produkowanego w oddziale firmy (zlokalizowanym w obwodzie leningradzkim).

Potato Innovator

Aby wykluczyć możliwość miejscowego zwyrodnienia, a także porażki infekcjami wirusowymi, w branży wybierane są wyłącznie elitarne produkty najwyższej klasy (rozmnażanie E-elite lub A-first).

W 2002 r. Ziemniaki pod nazwą „Innowator” zostały wpisane do Państwowego Rejestru Federacji Rosyjskiej dla wielu regionów, po czym pomyślnie przeszły etap normalizacji w Mołdawii, a także na Ukrainie.

Charakterystyka różnorodności

Cechą innowatora do ziemniaków, którego ogólną cechą omówioną w tej sekcji jest niezmiennie wysoka wydajność. W tym przypadku okres dojrzewania bulw wynosi około 75-85 dni. Aby lepiej odwzorować ten rodzaj roślin warzywnych, warto osobno rozważyć każdy z jego parametrów agrotechnicznych:

Zawartość skrobi w owocach odpowiada wartości 15 proc. Masa w pełni dojrzałych bulw sięga 120-150 g. Ich ilość na każdym krzaku waha się od 6 do 11 sztuk. Kształt bulwy może wahać się od owalnego i lekko wydłużonego do wydłużonego, oczy na nim są małe, a skóra lekko szorstka i niezbyt twarda w dotyku.

Średni plon tej uprawy może wynosić około 320-330 centów z hektara. Istotną cechą konsumencką tej odmiany jest jej doskonały smak i niezbyt mocne rozprowadzanie się podczas gotowania. Kolor skórki bulw tego warzywa jest kremowy, miąższ ma jasnożółty odcień.

Żniwa

Preferowanymi obszarami upraw są regiony środkowe i czarnoziemne, w tym region Wołgi-Wiatki. W okresie wegetacji ziemniak Innovator jest najczęściej podatny na tak powszechne choroby, jak nicień złoty i rizoktonia.

Agrotechnika

Trening

Do sadzenia ziemniaków, Varietal Innovator, używa się wyselekcjonowanych bulw, które są wstępnie kiełkujące w świetle, które ponadto zostały poddane dodatkowej obróbce biostymulantami i lekami przeciwwirusowymi.

Aby uzyskać wczesny zbiór, kiełkowanie należy rozpocząć około 40-50 dni przed sadzeniem bulw. Procedura tej procedury jest następująca:

Najpierw bulwy nasienne układa się w pudełkach z warstwą o grubości około 2-3 cm, a następnie spryskuje się wodą (należy to robić co najmniej 1-2 razy dziennie).

Uwaga! W procesie kiełkowania w pomieszczeniu należy utrzymywać określoną temperaturę (przez pierwsze 7 dni – około + 18-20, a następnie – plus 15-17 stopni).

Po około trzech tygodniach następuje ubój bulw, w trakcie którego pozostają tylko próbki z już uformowaną skórką i pełnowartościowymi pędami, które umieszcza się w skrzynkach z humusem i torfem, koniecznie kiełkuje, po czym posypuje się tą samą mieszanką, po czym proces powtarza się kilkakrotnie.

Uwaga! Podczas tworzenia strefy kiełkowania całkowita liczba rzędów nie powinna przekraczać 3-4. Do późniejszego zwilżenia wybranych bulw zaleca się stosowanie płynnego roztworu nawozów mineralnych.

Rozładunek

Ten rodzaj ziemniaków najlepiej sadzić w zagonach, nieco wzniesionych powyżej poziomu gruntu (czas na to zwykle wybiera się na maj). Podczas sadzenia bulw odległość między sąsiednimi rzędami powinna wynosić około 70-75 cm, między bulwami – od 25 do 40 cm (w zależności od ich wielkości).

Dodatkowe informacje. Zaleca się uprawę ziemniaków w miejscach, w których wcześniej uprawiano rośliny strączkowe lub wieloletnie zioła, a także pomidory, ogórki, kapustę, odmiany cebuli, czosnek lub paprykę.

Odmiana Innovator, której szczegółowy opis omówiono powyżej, wymaga lekko kwaśnych (neutralnych) gleb do dobrego kiełkowania. Dobry wynik można uzyskać na glebach piaszczysto-gliniastych i czystych piaszczystych.

Sadzenie ziemniaków

W razie potrzeby będzie można je dodatkowo wzbogacić specjalnymi kompozycjami kwasowo-odżywczymi, które można kupić w każdym specjalistycznym sklepie.

Uwaga. Bezpośrednio przed sadzeniem do gleby wprowadzane są nawozy mineralne zmieszane z popiołem drzewnym.

Opieka

Tradycyjnie opieka nad ziemniakami sprowadza się do następujących obowiązkowych procedur:

W okresie letnim co najmniej 3 razy wykonuje się pielenie i pielenie. Aby zapobiec rozwojowi chwastów, łóżka opryskuje się pestycydami, pierwsze podlewanie ziemniaków wiąże się z czasem pojawienia się kwiatostanów. Za drugim razem jest podlewany natychmiast po zatrzymaniu kwitnienia. Dalsze czynności podlewania są organizowane w razie potrzeby (unikanie zastoju wilgoci).

Pielenie ziemniaków

Główną właściwością tego typu ziemniaków, która przyciąga większość ogrodników, jest wysoka wydajność. Wskaźnik ten znajduje się na szczycie listy zalet roślin, które powinny obejmować również:

Ta hybryda ma również wady, do których należy przede wszystkim potrzeba selekcji i długotrwałego kiełkowania bulw. Ponadto odmiana ta jest podatna na szereg chorób, których zapobieganie wymaga wiele wysiłku.

Podsumowując, należy zauważyć, że ten rodzaj ziemniaków nie jest jeszcze rozpowszechniony wśród rosyjskich amatorskich hodowców ziemniaków. Chociaż w ostatnich latach coraz więcej firm zajmujących się uprawą tego produktu do celów przemysłowych zaczęło zwracać na to uwagę.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy