Podlewanie ogórków na otwartym polu: zasady, kiedy, jak często, metoda kroplówki

Owocem ogórka jest głównie woda, dlatego ważne jest odpowiednie podlewanie tej kultury, szczególnie w okresie owocowania.

Jak podlewać ogórki na zewnątrz

Przydatne wskazówki dotyczące podlewania ogórków:

Podlewanie powinno odbywać się minimum 2 razy w tygodniu, aw przypadku upałów – codziennie rano lub wieczorem, gdy upał jeszcze się nie zaczął lub już minął. Nie zaleca się podlewania w ciągu dnia, gdyż krople wody spadające na liście i łodygi mogą spowodować oparzenia.Nie wylewać ogórków – doprowadzi to do zepsucia systemu korzeniowego. To, jak często należy podlewać ogórki, zależy od odmiany. Wiosną, gdy sadzonki zostały właśnie przesadzone do ogrodu, zaleca się nawadnianie raz w tygodniu, ponieważ ogórki nie potrzebują jeszcze dużej ilości wody, zwłaszcza, że ​​nie ma jeszcze ciepła.

Sadzonki ogórków w ziemi

Jak często podlewać ogórki? Jeśli gleba jest gliniasta, woda jest rzadsza i twardsza. Dzieje się tak, ponieważ glina dobrze zatrzymuje wilgoć. Nawiasem mówiąc, duża ilość wody na glebach gliniastych może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego dla lepszego wchłaniania wilgoci przez ogórki zaleca się kilkakrotne przekłuwanie ziemi widłami. Należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić korzeni roślin, po podlaniu należy poluzować glebę i ściółkować słomą, torfem, ziemią (suchą). Jest to ważne, aby zapobiec tworzeniu się twardej skorupy i pozwolić glebie oddychać. Ściółkowanie pomaga również uniknąć chwastów, a także problemów z niektórymi szkodnikami.Nie podlewaj lodowatą wodą – może to zniszczyć uprawy. Aby nawodnić glebę, musisz zainstalować beczkę na wodę, gdzie się uspokoi i ogrzeje.

Zimna woda

Korzenie rośliny są płytkie (na głębokości około 25 cm). Dlatego kultura nie ma predyspozycji do jedzenia z ziemi, jak na przykład robią arbuzy. Wbijają korzenie w ziemię, aż napotkają wodę. Ze względu na tę samą cechę nie można zbyt obficie nasycić wodą, konieczne jest podlewanie u nasady. Dzięki temu system korzeniowy nie zostanie uszkodzony, a krople nie dostaną się na liście, co może spowodować oparzenia.

Właściwe podlewanie ogórków na otwartym polu

Istnieje kilka sposobów podlewania.

Nawadnianie kroplowe

Technologia została zaczerpnięta z zakładów przemysłowych za pomocą systemu hydroponicznego. Hydroponika to konstrukcja do uprawy roślin owocowych w specjalnych pojemnikach z systemem nawadniania. Taki system pomaga zaoszczędzić miejsce na uprawy.

Nawadnianie kroplowe

Opcją kroplówki jest nawadnianie gleby za pomocą specjalnego systemu, który obejmuje pompę pompującą wodę, a także wiele rur prowadzących do roślin. Ta opcja umożliwia równomierny przepływ wilgoci do gleby.

Koszt takiego systemu był ostatnio bardzo wysoki, ale nowoczesne technologie, w tym chińskie, sprawią, że będzie on dostępny dla każdego.

Zalety i wady

Korzyści:

Podlewanie jest automatyczne. Pompa zaczyna pompować wodę, gdy tylko timer zacznie odliczać i automatycznie trafia do łóżek. Ta opcja oszczędza czas i wysiłek, co jest szczególnie przydatne dla osób starszych i tych, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu na ogród warzywny.

Jeśli zainstalujesz dużą beczkę do podlewania, wysiłek zostanie zminimalizowany, nawet płyn będzie musiał być uzupełniany tylko raz w tygodniu.

Podlewanie odbywa się prawidłowo i równomiernie. Dzięki regularnemu dopływowi niewielkiej ilości wody do korzeni rośliny nie dochodzi do ich gnicia.Nie można się obawiać, że nasadzenia umrą z powodu hipotermii, gdyż ciecz zbierana przez pompę i przepływa rurami to się nagrzewa.

Niedogodności:

System praktycznie nie ma minusów, ale można wyróżnić złożoność instalacji.

Instalacja:

Do pracy będziesz potrzebować pompy, plastikowych rur i łączników. Możesz też kupić gotowy system nawadniania kroplowego, wystarczy go złożyć. Występują w różnych rozmiarach i gałęziach.

Kompletny system

Wszystkie materiały można kupić w sklepach ze sprzętem i sprzętem. Koszt nawadniania kropelkowego będzie zależał od liczby roślin, do których trzeba będzie ułożyć rury. Ilość potrzebnych rur zależy od długości łóżka.

Proces pracy:

Rury układane są wzdłuż terenu, w pobliżu roślin, jeśli zostały już posadzone. Części są mocowane za pomocą łączników, a system rur jest połączony z pompą. Może być regularne i automatyczne (z timerem). Pompa jest podłączona do źródła wody (studnia) lub umieszczona w beczce.

Zaletą pompy z timerem jest to, że nawadnianie może być w pełni zautomatyzowane.

Ważny! Wygodniej jest położyć system nawadniania kroplowego, gdy rośliny nie zostały jeszcze posadzone. Następnie możesz ustawić system tak, jak chcesz i sadzić sadzonki bezpośrednio pod oczkami wodnymi.

Innym sposobem wykonania takiej konstrukcji jest zbudowanie jej z butelek. Ta metoda jest znacznie tańsza. W tym celu musisz wziąć kilka plastikowych butelek, zrobić wiele otworów w szyi, położyć szyję i zakopać. Butelkę odcina się od dołu i napełnia wodą.

Nawadnianie knotem

Ta opcja jest najczęściej używana w przypadku roślin domowych i na balkonach. Ale w przypadku ogórków w otwartym terenie często stosuje się również knotową metodę dostarczania wody.

Nawadnianie knotem

Nawadnianie knotem to system, w którym jeden koniec sznurka lub tkaniny jest opuszczany do pojemnika z wodą, a drugi jest umieszczany w ziemi, obok korzeni rośliny. W razie potrzeby korzenie same pompują wodę z pojemnika przez kanał.

Zalety podlewania:

Łatwy w instalacji i obsłudze. Ta opcja może być wykonana bardzo łatwo i szybko ze złomu Automatyzacja nawadniania gleby. Nie można monitorować, ile wody potrzebuje roślina, ponieważ w różnych okresach jej wzrostu i rozwoju (okres kiełkowania, sadzonki, kwitnienia, owocowania) potrzebuje innej ilości wilgoci.

Dzięki temu podlewaniu ogórki same „kontrolują” ilość wilgoci.

Roślina otrzymuje tyle wilgoci, ile potrzebuje.

Funkcje instalacji nawadniania knotem

Aby poprawnie zainstalować taki system, należy zwrócić uwagę na niektóre funkcje, których nieprzestrzeganie doprowadzi do nieprawidłowego działania systemu. Może to uszkodzić korzenie.

Ważne jest, aby stale uzupełniać zbiornik na wodę ciepłą, osadzoną cieczą. Jeśli łóżko jest duże, musisz zakopać lub zainstalować obok niego beczkę z wodą. Jeśli łóżko jest małe, możesz zainstalować dziesięciolitrowe wiadro na wodę. Konieczne jest zakopanie pojemnika tak, aby deska była równo z ziemią. Jest to konieczne, aby korzenie mogły swobodnie pompować wodę. Do knota najlepiej użyć szmatki. Materiał musi być trwały, nie ulegający butwieniu. Szerokość paska materiału powinna wynosić 2 cm lub więcej. Im szerszy pas, tym lepiej nawadniana będzie gleba. Długość knota należy określić na podstawie odległości od dna lufy do trzpienia, biorąc pod uwagę, że jego krawędź (ok. 10 cm) zostanie zakopana. Zakop krawędź listwy obok łodygi na głębokość około 10 cm, robiąc to tak, aby nie uszkodzić korzenie.

Uwaga! Konieczne jest upewnienie się, że woda z pojemnika i z knota nie wyparuje. Aby temu zapobiec, lufa jest przykryta pokrywką, a knot jest umieszczony w cieniu.

Istnieje wiele innych sposobów podlewania ogórków. Na przykład nieszczelny wąż, plastikowe butelki z otworami, zraszanie i inne, ale wszystkie są podobne do poprzednich dwóch. A powyższe metody podlewania są prostsze i wygodniejsze.

Przy suchej, upalnej pogodzie doskonałym rozwiązaniem są opcje automatyczne, ale w czasie deszczu takie podlewanie może być szkodliwe. Dlatego ważne jest, aby go ograniczyć.

Ścieżka kroplowa podlewanie butelkami

Nawiasem mówiąc, ścieżka kroplowa podlewania butelkami jest wygodna do nawożenia. Aby to zrobić, możesz dodać wymaganą ilość nawozu do butelki wody, która równomiernie trafi prosto do korzeni.

Temperatura wody

Ogórki są dość wymagające pod względem temperatury wody. Podlewanie ogórków na otwartym terenie powinno odbywać się tylko ciepłą wodą. W żadnym wypadku nie należy ich podlewać zimną wodą. Różnica temperatur wewnątrz gleby może prowadzić do silnego spadku plonów, a nawet śmierci plonu z powodu hipotermii. Z tego samego powodu nie są podłączone do węży. Silne ciśnienie zimnej wody zniszczy pędy, zarówno małe, jak i dorosłe.

Zgodność z temperaturą

Najlepsza temperatura wody do nawadniania: + 20 … + 25 stopni Celsjusza. Najlepiej, jeśli jest mniej więcej taka sama jak temperatura gleby. Procedurę irygacji należy wykonać rano.

Nasiona: wylęg, siew, podlewanie

Ogórki bardzo lubią wodę, cały ich cykl życiowy jest z nią ściśle związany. Nawet sadzenie ogórków zaczyna się od namaczania nasion. Do kiełkowania ważne jest przestrzeganie następujących instrukcji:

Nasiona dezynfekuje się nadmanganianem potasu. Aby to zrobić, 1 g nadmanganianu potasu rozcieńcza się 200 ml wody. Nasiona są trzymane w tym roztworze przez około 10 minut, a następnie dobrze umyte.

Ważny! Aby nasiona kiełkowały szybko i przyjaźnie, zaleca się namoczyć je w biostymulatorach wzrostu roślin, takich jak Epin, Cyrcon i inne. Ta procedura zwiększy również odporność nasion.

Musisz zmoczyć kawałek płótna, nałożyć na niego nasiona. Wszystkie zabiegi wykonywane są w ciepłej (ale nie gorącej ani zimnej) wodzie. Najlepsza temperatura do kiełkowania nasion to około 28 st. C. Nasiona przykryj plastikową torebką lub włóż do szklanego pojemnika, w ciepłe miejsce. Wylęgają się po 3 dniach.

Sadzenie ogórków

Kiedy nasiona wykluwają się, sadzi się je w oddzielnych doniczkach lub na otwartym terenie.

Sadzonki należy podlewać ciepłą (+ 20 … + 25 stopni Celsjusza) osiadłą wodą. Podlewanie powinno odbywać się rano (do 12 godzin), gdy gleba wysycha. Ważne jest, aby nie zalać kiełków, wtedy nie przetrwa ani jeden pęd.

Sadzenie ogórków

Pierwszy raz sadzonki są karmione 2 tygodnie po posadzeniu, a następnie ponownie po 10 dniach. Po 3 tygodniach lub miesiącu możesz sadzić rośliny w ziemi. Ogórki karmione są popiołem, drożdżami, nadtlenkiem wodoru. Owoce dojrzewają 1,5-2 miesiące po wykiełkowaniu.

Jak wybrać odpowiedni czas na sadzenie ogórków

Ogórek jest kulturą ciepłolubną. Dlatego sadzi się je, gdy powietrze i gleba wystarczająco się nagrzeją.

Temperatura gleby powinna wynosić co najmniej 15-18 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby codziennie zwiększać temperaturę, aby ogórki szybko rosły.

Ważny! Jeśli temperatura gwałtownie spadnie, ogórki należy przykryć materiałem lub folią pokrywającą. Pod nim zatrzyma się ciepło i wilgoć, a sadzonki nie zamarzną. Nawiasem mówiąc, w szklarniach z poliwęglanu ciepło jest bardzo dobrze zatrzymywane.

Gdzie sadzić

Sadzenie można wykonać na zewnątrz iw szklarni. W szklarni lub szklarni temperatura jest wyższa, więc można tam wcześniej sadzić ogórki.

Istnieją również metody sadzenia w pionie i poziomie. Metoda pionowa pozwala zaoszczędzić miejsce. A w poziomie – odległość między dołkami powinna wynosić około 60 cm Przy uprawie pionowej łodygi należy zawiązać.

Miejsce dla tej kultury należy wybrać ciepłe i słoneczne.

Tak więc podlewanie jest bardzo prostym zadaniem, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie cechy struktury, wzrostu i rozwoju tej rośliny. Przestrzegając wszystkich zasad uprawy, kultura z pewnością podziękuje ci dobrymi zbiorami.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy