Rodzaje hortensji ogonkowej, sadzenie i pielęgnacja liana pełzająca na otwartym polu

Hortensja łodygowa to tkacki rodzaj krzewu często używany do ozdabiania łuków, ścian budynków, wejść frontowych czy pergoli. Roślina ma nie tylko ozdobne kwiaty, ale także liście. Aromat kwiatostanów jest bardzo podobny do zapachu miodu. Hortensja jest bezpretensjonalna i rośnie nawet w najbardziej surowych i niesprzyjających warunkach. Łatwo się nią opiekować, nawet początkujący poradzi sobie z tym zadaniem. Ważne jest tylko poznanie podstawowych zasad techniki rolniczej i staranie się ich ścisłego przestrzegania.

Gdy tylko ogrodnicy nazwają od dawna ukochany kwiat. Każda miejscowość ma swoje własne nazwy hortensji kędzierzawej. Ma długą historię pochodzenia i dość szeroki obszar dystrybucji.

W warunkach naturalnych hortensja ogonkowa występuje w nielicznych lasach iglastych i liściastych Japonii, Korei i Sachalinu, położonych w pobliżu morza. Jako ogrodnicza roślina uprawna jest uprawiana od 1865 roku.

Hortensja łodygowa

Płytki liściowe tego krzewu są duże, ciemnozielone, ze spiczastą podstawą. Wraz z nadejściem jesieni stają się żółte, a bliżej listopada całkowicie odpadają. Hortensja pnąca przybiera dowolny kształt, otula przedmioty. Ponadto brakuje jej rozgałęzionego pnia. Projektanci krajobrazu skutecznie wykorzystują tę funkcję, a także łączą kwiat z innymi roślinami na terenie. Gęste liście hortensji są w stanie stworzyć cień dla okien domu, chroniąc je przed letnim upałem.

Kwiaty są białe, jasnoróżowe lub bladofioletowe. Zbierane są w kwiatostanach tarczycy o średnicy ok. 20 cm, ze względu na silny aromat wabi pszczoły i uważana jest za roślinę miododajną. Okres kwitnienia trwa ponad 2 miesiące i rozpoczyna się w połowie czerwca.

Hortensja Petiolate od dawna uprawiana jest w ogrodach

Pomimo tego, że hortensja wspinaczkowa jest znana ogrodnikom od dawna, nie ma jej tak wielu odmian. Niemniej jednak niektórzy hodowcy nadal pracują nad opracowaniem nowych, interesujących odmian i hybryd, uzupełniając swoje kolekcje pięknymi kwiatami. Niektórzy z nich pokochali już hodowców kwiatów.

Ta odmiana jest najbardziej lubiana przez projektantów krajobrazu, ponieważ praca z nią to przyjemność. Daje możliwość przełożenia najśmielszych pomysłów na rzeczywistość. Liana dorasta do 25 metrów wysokości, wdzięcznie rozrasta się po ziemi lub warkoczy drzewa.

Wysokość odmiany Petiolaris sięga 25 m

Ta odmiana hortensji jest karłowata. Wysokość dorosłej rośliny nie przekracza 1,5 m. Charakterystyczną cechą jest to, że na dolnej stronie blaszka liściowa ma biało-zielony kolor. Kwiatostany mają delikatny kremowy kolor.

Cordifolia należy do karłowatych odmian hortensji petiolate

Odmiana wyróżnia się płytką liściową w kształcie serca, której krawędzie są pomalowane na żółto. Nawet poza okresem kwitnienia krzew wygląda dekoracyjnie i jest w stanie ozdobić każdą część terytorium. Przy pomocy korzeni przybyszowych hortensja wspina się po ścianach i płotach, ale takie przywiązanie jest bardzo słabe. Zaleca się montaż siatki do tkania pionowego.

Zwróć uwagę! Miranda ma walory dekoracyjne nie tylko kwiatów, ale także liści

Opis odmiany mówi, że różni się od swoich odpowiedników białym obrzeżem wzdłuż krawędzi liścia. Zdarza się, że cała blaszka liściowa nabiera białawego koloru, co nadaje krzewowi dodatkowe walory dekoracyjne. Roślina wygląda imponująco na miejscu nawet w okresie, gdy nie ma na niej kwiatów.

Odmiana Take e Chance wygląda bardzo pięknie nawet poza okresem kwitnienia.

Hortensja należy do odmian niewymiarowych. Wysokość dorosłego krzewu nie przekracza 2 m. Kwiaty śnieżnobiałe, liście często zielone, ale w zależności od warunków wzrostu nabierają czerwonego lub wiśniowego odcienia.

Zimowa niespodzianka będzie godną ozdobą każdego miejsca

Odmiana charakteryzuje się delikatnym delikatnym aromatem, ozdobnymi kwiatostanami i bujnymi liśćmi z piękną białą obwódką. Maksymalna wysokość dorosłego krzewu dochodzi do 7 m. Jest dobrze uformowany, dzięki czemu można nadać mu różne atrakcyjne kształty. Również ta hortensja jest uprawiana jako gatunek okrywowy. Potrafi owijać się wokół krat i podpór. Kwiat jest doskonałą rośliną miododajną.

Silver Lining swoim miodowym aromatem wabi pszczoły i jest doskonałą rośliną miodową

Najlepszy czas na sadzenie hortensji to jesień lub wiosna, kiedy na roślinie nie ma liści. Sadzonki z zamkniętym systemem korzeniowym można sadzić w dowolnym momencie, przestrzegając określonych warunków.

Hydrangea serrata – opis najlepszych odmian, sadzenia i pielęgnacji

Hortensja łodygowa nie lubi przeszczepów, dlatego miejsce na nią należy dokładnie wybrać. Całkowicie oplata ogrodzenia i pnie drzew, potrafi wspinać się po ścianach, ale jednocześnie sama nie może wybrać podpory. Musi być skierowany we właściwym kierunku, ale w żadnym wypadku nie zawiązany. Lepiej używać drewnianych listew.

Uwaga! Nie możesz wybrać krótkotrwałego drzewa jako podparcia (na przykład jabłoni, klonu, czeremchy itp.).

Hortensja dobrze wygląda na kamiennej lub ceglanej ścianie, drewniane powierzchnie wymagające okresowego malowania nie nadają się do jej uprawy. Roślina służy również do ozdabiania stromych zboczy, ale w tym przypadku niezwykle trudno będzie po nich chodzić, zwłaszcza po deszczu. Łodyga szczelnie otula ziemię i staje się śliska od wilgoci, co utrudnia poruszanie się po zboczu. Jeśli pojawił się pomysł, aby wyhodować krzew jako gatunek pełzający, należy pamiętać, że w tym przypadku jest mało prawdopodobne, aby cieszył się kwitnieniem. Jego walory dekoracyjne zostaną ograniczone do minimum.

Hortensja łodygowa nie lubi jasnego oświetlenia i bezpośredniego światła słonecznego

Hortensja ozdobna do wspinaczki, sadzenie i pielęgnacja, dla której na otwartym polu nie jest bardzo trudne, jest przystosowana do prawie każdych warunków klimatycznych. Najlepiej sadzić ją w pobliżu domu, a także w cieniu drzew. Luźne, przepuszczalne gleby bogate w próchnicę są idealne do uprawy krzewów. Hortensja petiolate nie lubi słonecznych miejsc otwartych na wiatry i przeciągi.

Uwaga! Hortensja wymaga kwaśnej gleby.

Z powodu nadmiaru światła słonecznego kwiatostany stają się mniejsze, wzrost i rozwój rośliny znacznie spowalniają. Hortensje sadzi się wiosną, kiedy ziemia już wystarczająco się rozgrzała i minęło zagrożenie nocnymi przymrozkami.

Nadmiar wapnia w glebie negatywnie wpływa na wzrost i rozwój hortensji

Ważną kwestią jest to, że w glebie nie powinno być nadmiaru wapnia. W tym celu dodaje się kompost, ziemię liściastą lub torf torfowy. Podczas sadzenia krzewów do ciężkiej gleby dodaje się gruboziarnisty piasek.

Uwaga! Przed sadzeniem hortensji surowo zabrania się dodawania popiołu i wapna do gleby.

Aby krzew mógł normalnie rosnąć i rozwijać się, zaleca się ściółkowanie gleby wokół niego igłami, torfem lub kompostem.

Krok po kroku proces sadzenia krzewu wygląda następująco:

  • Do sadzenia hortensji petiolate wykop otwór o średnicy 0,4 mi głębokości 0,5 m.
  • Na dnie wykopu wylewa się warstwę drenażową, która służy jako łamana cegła, tłuczeń, keramzyt itp.
  • Sadzonkę ostrożnie umieszcza się bezpośrednio na drenie i prostuje jej korzenie.
  • Roślinę przykrywa się ekstrahowaną glebą, pogłębiając szyjkę korzeni o nie więcej niż 3 cm.
  • Trochę zagęszczają ziemię w kole pnia i wlewają tam 2 wiadra wody.
  • Po wchłonięciu wilgoci gleba wokół hortensji jest mulczowana, aby uniknąć nadmiernego parowania i wzrostu chwastów.
  • Odległość między sąsiednimi roślinami musi wynosić co najmniej 1 m.

    Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne rozmnażanie hortensji petioled w domu. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

    Hortensja dobrze rozmnaża się z ogonkami. Aby to zrobić, musisz przygotować pędy o długości 15 cm.

    Uwaga! Pędy wybrane do rozmnażania muszą mieć czas na usztywnienie.

    Metoda jest skuteczna, jeśli jest stosowana wczesnym latem. Musisz wybrać pęd, który ma co najmniej 2 węzły i odciąć od niego górę, a następnie usunąć kilka dolnych liści z cięcia.

    Po takim zabiegu łodygę należy potraktować stymulatorem ukorzeniania i posadzić w pudełku z mieszaniną piasku i torfu. Pojemnik należy przykryć folią, okresowo wietrzyć i monitorować wilgotność gleby. Schronienie należy usunąć tylko wtedy, gdy sadzonka jest już silna.

    Najłatwiejszą metodą rozmnażania hortensji jest ukorzenienie sadzonek.

    Wyhodowanie kompletnej i zdrowej rośliny z nasion nie jest łatwym zadaniem. Będzie to szczególnie trudne dla początkujących. Ważne jest, aby stworzyć takie warunki, aby hortensja nie zamarzała podczas procesu kiełkowania. Małe nasiona wysiewa się w plastikowych lub drewnianych skrzynkach wypełnionych pożywną ziemią. Należy go wcześniej zwilżyć. Po wysianiu pojemnik przykrywa się szkłem.

    Pudełka z sadzonkami umieszcza się w ciepłym miejscu o temperaturze + 18-23 ° C. Dalsza pielęgnacja polega na terminowym podlewaniu, utrzymywaniu żądanej temperatury i regulacji wilgotności powietrza. Po 1,5 miesiąca pojawiają się pierwsze pędy.

    Uwaga! Sadzonki hortensji ogonkowej nie pojawiają się w tym samym czasie.

    W kwietniu, gdy na sadzonkach pojawiają się liście liścienia, sadzonki są zbierane. Możesz odłożyć zabieg na maj, kiedy na dworze jest ciepło i słonecznie. Powinieneś wiedzieć, że sadzenie sadzonek w otwartym terenie odbywa się dopiero po 2 latach.

    Uprawiane z nasion sadzonki hortensji sadzi się na otwartym terenie nie wcześniej niż 2 lata później.

    Dbanie o hortensję petioled nie jest bardzo trudne, ale ma swoje własne cechy. Jeśli nie zostaną wzięte pod uwagę, właściciel nie może czekać na bujne kwitnienie i walory dekoracyjne krzewu.

    Ozdobna hortensja pełzająca jest rośliną kochającą wilgoć, dlatego wymaga obowiązkowego regularnego podlewania. Pod każdy krzak wlewa się 30-50 litrów wody.

    Uwaga! Woda do nawadniania jest używana wyłącznie ciepłą i osiadłą.

    Jeśli pogoda jest ciepła i sucha, krzew jest nawadniany 2 razy w tygodniu. W deszczowych warunkach wystarczy raz w tygodniu. To samo dotyczy roślin, których krąg wokół łodygi został wcześniej ściółkowany. Wilgoć spod nich odparowuje powoli, dlatego nie należy ich tak często nawadniać.

    Hortensja typu petiolate wymaga karmienia kilka razy w roku. Pierwszy raz zabieg przeprowadza się wczesną wiosną, kiedy krzew dopiero zaczyna się budzić i rosnąć. Stosuje się następujący skład nawozów:

    Mieszankę tych składników rozpuszcza się w wodzie i wylewa na krzak. Następnym razem karmią hortensję w okresie tworzenia pąków. Tym razem radzą sobie bez mocznika. Pod koniec lata pod każdą roślinę wlewa się 15 kg zgniłego obornika lub kompostu.

    Aby wzmocnić pędy hortensji, zaleca się podlewanie jej słabym roztworem nadmanganianu potasu.

    Młode hortensje wymagają nie tylko podlewania i karmienia, ale także formowania. W przeciwnym razie krzew będzie wyglądał na zaniedbany i zaniedbany. Zabieg planowany jest na wczesną wiosnę. Pozostaje od 6 do 10 najsilniejszych pędów, reszta jest usuwana. Roczne gałęzie są skracane, dzięki czemu pozostaje na nich 5 par pąków. Jesienią usuń wszystkie suche kwiatostany.

    Hortensja ogrodowa w kształcie liany ma tak cenną cechę, jak zwiększona zimotrwalosc i jest w stanie zimować na otwartym polu nawet w surowym klimacie Syberii. Tylko młode winorośle w wieku do trzech lat potrzebują schronienia, ponieważ mogą zamarznąć w przypadku nienormalnego mrozu.

    Hortensję można uprawiać jako roślinę okrywową

    Młode gałązki ostrożnie układa się na deskach i przykrywa gałązkami świerkowymi, opadłymi liśćmi lub gałązkami świerkowymi. Sprawdzi się również włóknina. Ta procedura jest szczególnie ważna dla ogrodników, których stanowiska znajdują się w regionach północnych, a także w regionie moskiewskim.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy