Kiedy kwitnie mieczyk: pielęgnuj w okresie kwitnienia, jak wyglądają kwiaty różnych odmian

Co to jest mieczyk? Królewski blask kwitnienia tej rośliny nie pozostawi nikogo obojętnym. Wdzięczność i wyrafinowane odcienie płatków przyciągają wzrok i rozjaśniają życie. Artyście zazdroszczą fantastyczne zestawienia kolorystyczne. Kwiaciarnie nie przestają tworzyć wszystkich nowych wspaniałych odmian tego niesamowitego kwiatu.

Kwiaty mieczyków należą do rodziny Iris. Gladiolus to wieloletnia kwitnąca roślina bulwiasta. Obszar uprawny – podzwrotnikowe i tropikalne kontynentu afrykańskiego, Morza Śródziemnego, południowej Europy, Kaukazu, Azji Środkowej. Większość gatunków roślin uprawnych uzyskano ze skrzyżowania gatunków afrykańskich i europejskich.

Luksus kwitnących mieczyków

Jak wygląda mieczyk? Ma długie, wyrastające z korzenia, zielone liście wyrostka mieczykowatego 40-80 cm, ostro zakończone. Zamykają się wokół gęstej prostej łodygi o wysokości do 1,5 m z kwiatostanem w kształcie ucha, znajdującym się w jej górnej części. Liczba kwiatów może osiągnąć 20, ich gęstość jest rzadka i gęsta. Wielkość kwiatu z sześcioma lejkowatymi płatkami wynosi od 5 do 15 cm, płatki zwykłe lub faliste, wygięte na zewnątrz. W palecie znajdują się wszystkie kolory od białego do głębokiego fioletu. Są kwiaty monochromatyczne i te, w których połączonych jest kilka odcieni.

Najpopularniejsze są wysokie odmiany hybrydowe o dużych kwiatach. Według kształtu kwiatu dzielą się na:

  • W kształcie motyla – mają blisko rozstawione kwiaty z oryginalnym ubarwieniem gardła.
  • Pierwiosnek – do 80 cm wysokości, kwiaty są rzadkie. Górny płatek ma do 8 cm średnicy, jego okwiatu zwisa jak kaptur.
  • Kwiaty mieczyków są podzielone pod względem wielkości na 5 klas o indeksach 100-500:

  • (100) Miniaturowe – poniżej 6,5 cm Wysokość – do 60 cm, w kwiatostanie trójkątnym lub pierwiosnka 15-16 małych kwiatów z aksamitnymi, częściej falistymi płatkami. Są hodowane do uprawy w pojemnikach. Najmniejsze to Small Walder (mały cud) i Wee Walder (mały cud) o różowych kwiatach do 5 cm.
  • (200) Małe kwiaty – 6,5-9 cm, w pięknie nie ustępują odmianom o dużych kwiatach. Odmiana Cezanne ma jasnoczerwone kwiaty z żółtym słupkiem i ciemną plamką na płatku. Jasnożółta ostrość z plamką wiśni. Te dwie klasy mają zalety w porównaniu z roślinami wielkokwiatowymi: mają jednocześnie bardziej otwarte kwiaty, łodyga nie potrzebuje podwiązki, wczesny okres kwitnienia, są odporne na gorące słońce i deszcz.
  • (300) Średnio kwitnące – 9-11,5 cm Odmiana Albit z zielonkawą plamką na białych płatkach. Arabienne night ma soczyste bordowo-szkarłatne kwiaty. Elegy ma aksamitny ciemny szkarłat.
  • Urok Arabien Knight

  • (400) Wielkokwiatowe – 11,6-14 cm Prezentowane przez odmiany: Amethyst – różowa z ciemnoczerwoną plamą i kreskami, Kwiaty Don Kichota aksamitnie ciemno-wiśniowy.
  • (500) Olbrzym – ponad 14 cm Mają potężne łodygi pokryte dużymi kwiatami w postaci tropikalnych motyli, od których otrzymały nazwę – mieczyk. Zaczynają kwitnąć wczesnym latem i kwitną do połowy jesieni. Kwiaty White Prosperity mają efektowną biel, średnicę 15 cm, kwiatostan wysokości do 1 m.
  • Wyrafinowana czystość Biały dobrobyt

    Niezwykła delikatna zielonkawo-żółta barwa kwiatów Green Star za ich oryginalny wygląd, długie kwitnienie wśród kwiaciarni otrzymała tytuł „gwiazdek”. Wysokość strzały może przekraczać 1 m.

    Oryginalny kolor kwiatostanów Green Star

    Gladiolus to roślina wieloletnia, ale słabo znosi zimno. Mroźna zima nie nadaje się do uprawy mieczyk jako rośliny wieloletniej. Jesienią jest wykopywany, przechowywany do wiosny i ponownie sadzony, rośnie jako roczny.

    Dzikie mieczyki są wieloletnie. Gladiolus (lub szpikulec) wyłożony kafelkami (Gladiolus imbricatus) doskonale znosi zimę pod Moskwą, nawet bez schronienia. Przy dobrej pielęgnacji wytwarza kilka kwiatostanów po 3-7 kwiatów o różowawym lub fioletowo-fioletowym kolorze.

    Gladiolus Byzantine (G. Bizantinus) jest również odporny. Kwiaty są małe fioletowe, przechodzące w szkarłat z białą żyłką. Po posadzeniu na otwartym terenie nie trzeba go kopać jesienią i przykrywać na zimę.

    Gatunki te mają zalety: są zwarte, wcześnie kwitną, nie wymagają wsparcia. Mają łodygi do 60 cm wysokości, kwiaty są asymetryczne do 10 sztuk na kwiatostan.

    Dodatkowe informacje! Niedawno holenderscy hodowcy wyhodowali nową grupę mieczyków karłowatych do 50 cm wysokości. Nie nadają się do cięcia, ale świetnie prezentują się w rabatach.

    Według koloru odmiany hybrydowe dzielą się na:

    Oprócz wymienionych są maliny, łosoś, pomarańcza, liliowy i fioletowy, niebieski.

    Z wyglądu płatki mogą być:

    Układ kwiatów to:

    Odmiany są podzielone według czasu kwitnienia mieczyków, odliczanie rozpoczyna się od dnia sadzenia:

    Kwiat

  • Wczesne kwitnienie – kwitnienie rozpoczyna się w 71-74 dniu.
  • Wczesne – kwitną 80 dnia po posadzeniu:
  • „May Day” to aksamitny dwurzędowy kwiatostan o intensywnie czerwonym kolorze.
  • „First Snow” – czysto białe kwiaty z białymi pręcikami.
  • Średni – zaczyna kwitnąć 90 dnia. Na przykład „Moskiewski biały kamień” – silnie pofałdowane białe kwiaty z kremowym środkiem.
  • Późno – kwitną 100 dni po posadzeniu. „Niebo” to mocne pofałdowanie dużych fałdów kwiatów z bogatymi szkarłatnymi dolnymi płatkami i soczystymi odcieniami na górnych.
  • Ampel bezpretensjonalne wieloletnie kwiaty do ogrodu

    Kiedy kwitną mieczyki po posadzeniu? Czas kwitnienia zależy od odmiany, klimatu regionu, czasu sadzenia. Kiedy kwitną mieczyki? Odmiany wczesne kwitną pod koniec lipca, środkowe na przełomie sierpnia i września. Późne odmiany pokryte są kwiatostanami na przełomie września i października. Wczesne sadzenie pozwala na wczesne kwitnienie, spodziewane jest późne kwitnienie.

    Dodatkowe informacje! Sadzenie zbyt późno może zapobiec kwitnieniu mieczyk.

    Możesz przyspieszyć kwitnienie mieczyków sadząc cebulki na sadzonkach w ziemi. Ta metoda uprawy daje wcześniejsze kwitnienie, a kwiatostan jest mocny, jego kolor jest jaśniejszy.

    Ponadto materiał nasadzeniowy moczy się w roztworze popiołu i pierwiastków śladowych, które są częścią:

    Ta metoda zapewnia roślinie wystarczającą ilość pożywienia, aby rozpocząć kwitnienie 2 tygodnie przed terminem.

    Rośliny bulwiaste i korzeniowo-bulwiaste prawie nie wymagają konserwacji, czego nie można powiedzieć o mieczykach, które czekają na stałą uwagę. Opieka obejmuje:

  • Regularne nawilżanie gleby na dużą głębokość.
  • Aby dłużej cieszyć się kwitnieniem, nie wszystkie cebulki sadzi się w tym samym czasie, ale w odstępie 15 dni okres kwitnienia będzie trwał.

    Ważny! Konieczne jest, aby odciąć więdnące kwiaty na czas, wtedy roślina przekaże całą swoją siłę kwiatowi, a nie utworzonym nasionom, które przetrwają kwitnienie.

    Kwiatostan można odciąć w fazie półotwartego pierwszego pąka. W umiarkowanych temperaturach i przy pochmurnej pogodzie cięcie odbywa się o każdej porze dnia. Prawidłowe cięcie w czasie upałów wykonuje się wcześnie rano lub wieczorem za pomocą ostrego noża.

    Ważny! Reszta szypułki powinna znajdować się na głębokości między blaszkami liściowymi, które pozostają co najmniej 4, co gwarantuje dalszy wzrost cebulki i jej normalny rozwój.

    Istnieją pewne zasady, których można osiągnąć sukces w uprawie kwiatu:

  • Podczas przesadzania w inne miejsce wybiera się miejsce z glebą innego rodzaju niż poprzednia.
  • Sadzimy odmiany przystosowane do terenu.
  • Uwaga! Wykopane bulwy należy odpowiednio przechowywać w celu zachowania ich przed sadzeniem.

    Kwiat mieczyk jest rośliną kochającą słońce. Cień i półcień sprawią, że będzie kruche i drobne, kwiaty – słabe, a nawet zniszczą. Teren wymaga luźnej, odpowiedniej gleby – półpiaskowej, półglastej lub czarnej, o niskiej kwasowości. Znakomity „poprzednik” – rośliny strączkowe, które wzbogacą glebę w azot i ochronią przed drutowcami. Witryna jest wolna od chwastów i korzeni.

    Ważny! Miejsce lądowania należy zmieniać co 2-3 lata.

    Gladiolus sadzi się na wystarczająco ciepłym podłożu: na głębokości 10 cm temperatura powinna wynosić 10 ° C, od kwietnia do połowy lata, w zależności od regionu.

    Cebulę sadzi się na głębokość równą trzykrotności jej średnicy, ok. 15 cm Głębokość sadzenia zależy od gęstości gleby, jej składu: im gęstsza, tym płytsze są sadzonki. W związku z tym głębokość łóżka będzie inna, ale powinna być nieco głębsza niż głębokość sadzenia.

    Właściwa pielęgnacja mieczyków wspomaga normalny wzrost i bujne kwitnienie. Obejmuje:

  • Dokładne podlewanie, wystarczająca wilgotność gleby.
  • Top dressing z użyciem płynnych nawozów mineralnych.
  • Kopanie i przechowywanie bulw przed sadzeniem.
  • Pierwszy raz po posadzeniu podlewamy co 2-3 dni, tworząc szypułkę. W porze suchej podlewają co wieczór, jednocześnie rozluźniając i usuwając chwasty. Zaleca się stosowanie wody deszczowej lub osiadłej. Podlewanie w nawach bocznych lub wcześniej przygotowanych bruzdach, a nie w samych roślinach, wystarczająca ilość wody wynosi 10-12 litrów na metr kwadratowy.

    Ważny! Należy uważać, aby woda nie dostała się na łodygi i liście, co mogłoby spowodować gnicie.

    Zwykle podlewanie odbywa się raz w tygodniu wczesnym rankiem lub wieczorem. Aby po podlaniu nie utworzyła się skorupa, gleba jest poluzowana na głębokość 5-6 cm, jednocześnie hulając rośliny.

    Uwaga! Poluzowanie przeprowadza się 1 raz w ciągu 10 dni, niezależnie od tego, czy padał deszcz, czy nie.

    W porze suchej podlewanie odbywa się w ciągu 3-4 dni, w przeciwnym razie szypułka stanie się letargiczna, a kwiaty bez kwitnienia uschną. Korzenie mieczyków znajdują się na głębokości 35 cm, na tej głębokości należy zwilżyć glebę, podlewanie powierzchniowe nie jest odpowiednie dla rośliny.

    Szczególną uwagę należy zwrócić na pielenie podczas wschodów pędów, aby chwasty nie zatopiły sadzonek. W sezonie miejsce jest odchwaszczane 3-4 razy.

    Dodatkowe informacje! Obecność dużej liczby chwastów przyczynia się do pojawienia się szkodników lub chorób.

    Po pojawieniu się pierwszych liści sadzonki opryskuje się. Użyj rozwiązań, aby zabić wciornastki, mączliki.

    Po pojawieniu się pąków strzały są przywiązane do kołków, aby nie pękły pod ciężarem kwiatów.

    Opatrunek górny przeprowadza się 5 razy w sezonie. Kiedy pojawiają się pierwsze liście, stosuje się nawozy zawierające azot w celu wyhodowania zielonej masy. Po pojawieniu się 6 liści nawozić związkami potasowo-fosforowymi. Podczas tworzenia pąków opatrunek górny wykonuje się po raz trzeci, podczas kwitnienia – czwarty opatrunek, piąty – po odcięciu łodyg wyblakłych mieczyków.

    Lepiej jest karmić rośliny małymi porcjami, jednocześnie z podlewaniem. Odchody drobiu są używane jako substancje organiczne, polewając je wodą i zaparzając przez 10 dni.

    Ważny! Świeży obornik jest surowo zabroniony.

    Przydatne jest prowadzenie opatrunku na liście za pomocą wodnych roztworów kwasu borowego, nadmanganianu potasu lub mieszanin pierwiastków śladowych.

    Głównym zagrożeniem są choroby, grzyby i bakterie oraz szkodniki owadzie.

    Inwazje takich szkodników jak wciornastki, mączliki, nicienie i chrząszcze majowe są częściej uciążliwe. Traktowanie roślin karbofosem pomoże zniszczyć szkodniki. Dają efekty sadzenia obok mieczyków nagietka, cebuli i czosnku.

    Mieczyk cierpi na choroby grzybowe (to jest zgnilizna, parch bakteryjny), chorobę zakaźną – botrytozę, choroby wirusowe (jest to mozaika, żółtaczka, plamka obrączkowa).

    Najlepszym lekarstwem na choroby jest ich zapobieganie: właściwe przechowywanie materiału sadzeniowego, stosowanie środków dezynfekujących, niszczenie chorych roślin, dezynfekcja gleby. Do zwalczania chorób stosuje się fungicydy, roztwory nadmanganianu potasu i preparaty zawierające miedź.

    Naruszenie technik uprawy, gęste sadzenie, nieodpowiedni rodzaj gleby, rzadkie wykopywanie terenu, zachowanie resztek roślinnych i uszkodzonych na nim roślin prowadzi do pojawienia się chorób, przyczynia się do pojawienia się szkodników. Brak kwitnienia, nieokreślony powolny wygląd mieczyków to wynik naruszenia warunków przechowywania bulw, przedwczesnego traktowania roślin przed szkodnikami.

    Układ rosnących mieczyków

    Przestrzeganie zasad pielęgnacji gwarantuje bujne kwitnienie i zdrowy wygląd roślin. Dziecko nie radzi sobie z opieką nad kwiatem, ale każda początkująca kwiaciarnia będzie w stanie wyhodować piękną roślinę kwitnącą.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy