Rodzaje i nazwy filodendronów: Micans, włócznia, brodawkowata, promienna

Filodendrony to rośliny o bogatych, zielonych, błyszczących liściach. Kultura należy do różnorodnych odmian i jest idealna do uprawy w domu. Najważniejsze jest dbanie o rośliny, aby rosły zdrowo i zachwycały szykownym wyglądem.

Filodendrony należą do rodziny Aroid. Wiecznie zielona bylina pnąca jest przymocowana do wspornika dzięki korzeniom odrostu. Mięsiste łodygi są zdrewniałe u podstawy. Liście są dość gęste, skórzaste, charakteryzują się różnorodnymi cechami wielkości, kształtów i kolorów. Długość filodendrona rosnącego w domu sięga 200-240 cm.

Jak wygląda kwiat

Jak powstaje struktura pędów, do dziś pozostaje tajemnicą. Liście obu typów rozwijają się kolejno. Przede wszystkim w filodendronie przeprowadza się rozwój łuszczącej się zielonej masy. Następnie rozpoczyna się proces rozwoju zielonych liści na długich ogonkach. W wewnętrznej części zielonych liści dochodzi do tworzenia się prymitywnych kwiatostanów. W kątach łuszczących się płatów rozwijają się boczne pąki.

Uwaga! Główne pędy kończą się kwiatostanami. Miejsce, z którego wyrastają części łodyg, które mają następujące łuskowate i zielone liście, nie jest znane.

Cechy trzymania w domu

Aby wyhodować zdrową roślinę należącą do rodziny Aroid, należy przestrzegać zaleceń doświadczonych hodowców dotyczących pielęgnacji. Poniżej znajdują się kluczowe cechy trzymania filodendrona w domu.

  • Warunki temperaturowe. Roślina uwielbia ciepło, dlatego latem temperatura w domu powinna osiągnąć 25-27 ° C, a zimą nie spaść poniżej 16 ° C. Niedopuszczalne jest trzymanie doniczki w miejscach, w których występuje okres przeciągu.
  • Oświetlenie. Bezpośrednie światło słoneczne padające na zieloną masę rośliny ozdobnej przyczynia się do oparzeń liści. Powstałych blizn po oparzeniach nie da się niczym usunąć. W pomieszczeniu najlepiej jest znaleźć dobrze oświetlone miejsce, położone dalej od parapetów.
  • Tryb nawadniania. Od końca marca do października podlewanie gleby, w której rośnie filodendron Sello (filodendron podwójnie pierzasty), powinno być obfite. Bardzo ważne jest, aby podłoże pozostało lekko wilgotne. Należy jednak pamiętać, że podlewanie może prowadzić do rozpadu systemu korzeniowego. W miesiącach zimowych zaleca się mniejsze podlewanie rośliny. Gleba powinna mieć czas na wyschnięcie między nawilżeniami na głębokość kilku centymetrów. Pęd wymaga tego samego obfitego podlewania.
  • Poziom wilgotności powietrza. Roślina należąca do rodziny Aroid wymaga częstego opryskiwania wodą o temperaturze pokojowej. Liście należy delikatnie przecierać wilgotną szmatką co trzy dni. Powierzchnia patyków pełniąca funkcję podpory otulona jest torfowcem, dobrze nawilżonym mchem. Zimą warto odsunąć doniczkę z winoroślą od urządzeń grzewczych. Suche powietrze negatywnie wpływa na wygląd rośliny. Liście wysychają, a krawędzie często się łamią. Zaleca się instalowanie pojemników z kwiatami na paletach z mokrą keramzytem.
  • Glebę do sadzenia należy przygotować samodzielnie. Aby to zrobić, wymieszaj niewielką część darni, liściastej gleby i piasku. Bardzo ważne jest, aby zapewnić dobry drenaż.
  • Nawożenie to ważny etap opieki. Lepiej jest preferować płynne nawozy mineralne przeznaczone do ozdobnych roślin liściastych. Opatrunek wierzchni należy nakładać na glebę co 20 dni, począwszy od marca, a kończąc na połowie jesieni.
  • Transfer. Konieczne jest przeszczepianie roślin w momencie, gdy system korzeniowy zaczyna wystawać ponad powierzchnię gleby. Przeszczep należy wykonać w miesiącach wiosennych. Biorąc pod uwagę szybki wzrost kwiatu, eksperci zalecają coroczne przesadzanie go do większego pojemnika. Dojrzała roślina zwykle wymaga przesadzania co 3 lata. W przypadku pnącza tkackiego lepiej jest wziąć wiszącą doniczkę jako pojemnik.
  • Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe i łodygowe. Wystarczy ukorzenić sadzonkę kilkoma liśćmi w piasku zmieszanym z odrobiną mchu. Pojemnik z rączką trafia do szklarni, gdzie temperatura sięga 22-23 ° C. Bardzo ważne jest, aby zapewnić wysoki poziom wilgotności w szklarni. Możesz wyhodować meksykańskiego węża filodendrona Sello z nasion.
  • Uwaga! Sok z rośliny jest trujący. Przycinanie liści i cięcie sadzonek należy wykonywać w rękawiczkach.

    Kwiat należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu.

    Rodzaje i nazwy popularnych odmian filodendronów opisano poniżej.

    Opieka domowa i rozmnażanie filodendronów

    Długość filodendronu w kształcie gitary w warunkach domowych dochodzi do 200-210 cm Charakterystyczną cechą winorośli jest jego zdolność do transformacji. Wraz z wiekiem liście rośliny w kształcie serca nabierają trójpłatowego kształtu, przypominającego wygląd gitary (to z powodu tej cechy nadano taką nazwę). Długość listowia 30 cm.

    Liana wyróżnia się wydłużonymi liśćmi, pomalowanymi na jasnozielone odcienie. Długość blaszek liściowych może dochodzić do 40 cm, liście miękkie z czasem stają się pierzaste. Podczas uprawy filodendronu Xanadu ważne jest zapewnienie rozproszonego jasnego światła i niskiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Terminowe podlewanie umożliwi prawidłowe uformowanie zielonej masy.

    Uwaga! Rzadko obserwuje się kwitnienie, gdy rośnie w mieszkaniu.

    Filodendron zrazikowy: cechy pielęgnacji winorośli

    Długość dorosłej rośliny przekracza 210-220 cm, łodygi mimo znacznej grubości pozostają elastyczne. Filodendron zrazikowy ma zdolność silnego tkania wzdłuż podpory. Duże skórzaste liście, znajdujące się na całej długości pędu, są pomalowane na szmaragdowy odcień.

    Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zainstalowania niezawodnego wsparcia w pobliżu pnącza. W tym celu najlepiej kupić plastikową rurę, w której znajdują się otwory. Takie podparcie można wypełnić wodą, która będzie dodatkowym źródłem wilgoci. Przed sadzeniem należy samodzielnie przygotować glebę, która obejmuje:

    W pomieszczeniu, w którym rośnie filodendron zrazikowy, temperatura powinna wynosić 18-26 ° C.

    Zrazikowy

    Aksamitne liście dorosłego filodendrona Micans są zielone. Roślina idealna do uprawy w wiszącej donicy. Długość genialnego filodendronu nie przekracza 10 cm Liana wyróżnia się bezpretensjonalnością. Najważniejsze to zapewnić jej dostateczne podlewanie i postawić garnek w dobrze oświetlonym miejscu.

    Ważny! Philodendron genialny (Mikans) nie toleruje przeciągów.

    Te szybko rosnące winorośle mają zielone liście pokryte błyszczącą powierzchnią. W miarę starzenia się rośliny liście stają się faliste i rzeźbione.

    Filodendrony tej odmiany wymagają systematycznego karmienia. W tym celu najlepiej stosować złożony nawóz przeznaczony do dekoracyjnych kwiatów liściastych. Eksperci zalecają nawożenie gleby co 14-15 dni od wczesnej wiosny do połowy jesieni. Dojrzałe rośliny muszą co roku dodawać zgniły kompost. Jednak taki opatrunek górny można nakładać tylko raz na 12 miesięcy, aby zapobiec żółknięciu liści i obumieraniu kwiatu.

    Liście odmiany brodawkowatej są z natury obdarzone aksamitną strukturą w kształcie serca. Długość liści przy uprawie indoor osiąga 18-20 cm W środowisku naturalnym filodendron jest znacznie większy. Obecność ogonków sprawia wrażenie, że winorośl jest dosłownie pokryta włosiem brodawek.

    Odmiana Warty

    Odmiana promienna (Philodendron Radiatum) jest dość bezpretensjonalna. Długość rośliny dochodzi do 300 cm, łodygi pokryte są sztywnymi rozciętymi liśćmi. Zimą liana potrzebuje dodatkowego oświetlenia. W tym celu możesz użyć świetlówek. Aby uniknąć poparzeń zielonej masy, należy zapewnić rozproszone światło. Ziemia w doniczce zawsze powinna być lekko wilgotna.

    Uwaga! Kiedy rośnie w ciemnym miejscu, winorośl staje się blada i przestaje rosnąć.

    W warunkach naturalnych odmianę łuskowatą można spotkać rosnącą na wysokości. Niesamowitą lianę można podziwiać z bliska ze względu na możliwość jej uprawy w warunkach mieszkalnych. Do sadzenia musisz przygotować luźną glebę. Liście filodendrona mają pięć cięć. Liście mają długość 44-45 cm, ogonki kwiatu są pomalowane na jaskrawoczerwone odcienie i pokryte drobnym włosiem.

    Uwaga! Odmiana łuskowata nie kwitnie.

    Spektakularna odmiana filodendronów ma niezwykle piękne ulistnienie, którego długość przekracza 70 cm, a szerokość sięga 45-50 cm, liście są naturalnie obdarzone gładką błyszczącą powierzchnią. Kształt zielonej masy może być trójkątny lub sercowaty. Krawędzie liści są faliste. Liście, gdy roślina dojrzewa, zmieniają kolor z brązowo-zielonego na jasnozielony.

    Postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji winorośli, możesz wyhodować zdrową roślinę, której wygląd zachwyci właściciela przez wiele lat. Liana jest w stanie skutecznie ozdobić każde wnętrze.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy