Sadzenie i uprawianie ziemniaków w zagonach, naprzemiennie, końcówkach

Ziemniaki to znany produkt w naszym kraju. Roślina ta ma charakter uniwersalny – znajduje zastosowanie nie tylko jako roślina pokarmowo-pastewna, ale także techniczna. Jeśli chodzi o wartość odżywczą rośliny uprawnej, to polega ona na wysokiej zawartości kalorii w ziemniakach.

Opis kultury

Ziemniak jest rośliną wieloletnią, preferowaną do uprawy jako jednoroczna.

Roślina charakteryzuje się nerkowym systemem korzeniowym, który wnika w glebę na stosunkowo płytką głębokość (większość kłącza pozostaje w warstwie ornej).

Ziemniaki to kultura popularna w naszym kraju

Bulwa ziemniaka, która jest spożywana jako pokarm, to nieco zmodyfikowana łodyga z oczami. Na pierwszy rzut oka pozycja oczu może wydawać się chaotyczna, ale w rzeczywistości są one ułożone w spiralę.

Dojrzałe bulwy mają kilka warstw:

skórka, która niezawodnie chroni rośliny okopowe przed wysychaniem i negatywnym wpływem środowiska;

Oprócz powyższego wewnątrz ziemniaka znajdują się wiązki naczyniowe, które bezpośrednio łączą się z oczami. Istnieje wiele odmian tej kultury, które różnią się nie tylko kolorem i kształtem, ale także cechami smakowymi.

Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz zebrać kilka kilogramów roślin okopowych z jednego krzaka ziemniaka

Krzew ziemniaczany wyróżnia się wyprostowaną łodygą, której wysokość może wahać się od 30 do 150 cm Kwiatostany rośliny mogą mieć różne kolory, ale częściej są białe. Kwiaty składają się z 5-6 płatków. Kwitnienie rozpoczyna się nieco ponad miesiąc po pierwszych pędach. Ziemniak jest samozapylony. Zbiory (wprost proporcjonalnie do cech klimatycznych regionu sadzenia) rozpoczynają się od połowy sierpnia. Lądowanie w ziemi odbywa się w maju.

Sadzenie ziemniaków w łóżkach

Wielu z tych, którzy mają letni domek, woli sadzić ziemniaki w łóżkach. Ten sposób sadzenia doceni każdy leniwy ogrodnik. Faktem jest, że sadzenie ziemniaków w redlinach pozwala wyhodować rośliny okopowe przy minimalnym wysiłku, ponieważ taka uprawa ziemniaków pozwala nie poluzować gleby i hilling. Metoda uprawy ziemniaków na redlinach pozwala uzyskać doskonałe zbiory nawet na ubogich glebach.

Inne korzyści obejmują:

Wąskie łóżka

Szerokość grządek może być różna, ale częściej uprawa ziemniaków odbywa się na wąskich grzbietach. Przed umieszczeniem materiału do sadzenia w ziemi, przyszłe podłoże ziemniaczane należy dokładnie oczyścić z chwastów. Im lepiej usuwany jest chwast, tym mniejszy będzie później wysiłek.

Wąskie łóżka doskonale nadają się do uprawy ziemniaków

Umieszczenie redlin należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Wtedy się nie zmienią, co pozwoli nie wykopać przestrzeni między rzędami jesienią.

Ważny! Wąskie redliny ziemniaków zajmują jedną trzecią powierzchni ogrodu.

Główne cechy wąskich grzbietów, w których odbędzie się lądowanie, są następujące:

rozmiar: długość – około 10 mi szerokość – 45 centymetrów; takie wymiary pozwalają na dwurzędowy sposób sadzenia ziemniaków; przestrzegając kolejności nawadniania i nawożenia, uprawa da większe i obfite zbiory; w regionach południowych wąskie łóżko pozwala uzyskać dwa pełne zbiory w jednym sezonie.

Łóżka-skrzynie

Innym sposobem sadzenia ziemniaków na redlinach jest użycie skrzynek.

Pudełka przyspieszają dojrzewanie ziemniaków

Technologia ta pozwala niezawodnie chronić roślinę przed zimnem i nagłymi zmianami temperatury.

Aby zrobić takie pudełko, będziesz potrzebować:

Rada. Nie używaj łupków jako podstawy do pudełek. Do jego produkcji wykorzystuje się azbest, który negatywnie wpływa na glebę.

Ponieważ stacjonarne pudełko do sadzenia ziemniaków nie jest produkowane przez rok, drewno wymaga dodatkowej obróbki farbą lub lakierem. Jeśli tak się nie stanie, organiczny naturalny materiał szybko zgnije. Alternatywnie możesz spalić deski palnikiem lub wybielić je wapnem.

Długość skrzynek wynosi zwykle około 6 m, szerokość 1 m, a wysokość około pół metra. W tym przypadku odległość między skrzynkami nie powinna być mniejsza niż 60 cm Skrzynia jest tradycyjnie wypełniana piaskiem, torfem, kompostem i trocinami.

Porośnięte bulwy umieszcza się w pudełku w dwóch rzędach, zachowując wzór szachownicy. Następnie posypuje się je ziemią z niewielką ilością popiołu. Następnie układana jest ściółka (siano, trociny lub torf). Łuki są instalowane nad łóżkiem, na które naciągana jest folia. W procesie uprawy w pudełku ziemniaki wymagają obfitego podlewania (około dwa razy w tygodniu). Nie jest potrzebne żadne dodatkowe nawożenie – wszystko, czego potrzebujesz, aby uzyskać wysoki plon, zawiera mulcz.

Ciepłe łóżka

W surowym klimacie, aby ziemniaki zaczęły biało wraz z kwiatami i miały czas dojrzeć w krótkim lecie, sadzi się je w ciepłych łóżkach. Możesz sadzić bulwy w następujący sposób: łyżkę biohumusu i popiołu drzewnego umieszcza się w każdym otworze, same komórki są przestawione.

Do wczesnych ziemniaków często używa się ciepłych łóżek.

Uwaga. W ranne przymrozki redliny z ziemniakami obsadzone ciepłą wersją ogrodu należy dodatkowo ocieplić świeżo skoszoną trawą lub słomą. Można również użyć świeżo skoszonej trawy bez nasion.

Do ściółkowania w tym przypadku można użyć humusu, siana, igieł świerkowych i kory drzewnej.

Pionowe typy łóżek

Dla tych, którzy cenią sobie najbardziej ekonomiczne opcje uprawy ziemniaków, optymalny jest schemat sadzenia w pionie. Zakłada się, że główkę ziemniaka umieszcza się w starych beczkach, workach lub puszkach do sadzenia. Metoda najlepiej sprawdza się w małych ogrodach, których gleba jest mało żyzna.

Łóżka pionowe zajmują minimum miejsca

Pojemnik (worek lub kanister) musi być wygodny do transportu. Dodatkowo powinien być dodatkowo wyposażony w otwory. Są niezbędne do zapewnienia wentylacji systemu korzeniowego. Wystarczą otwory o średnicy ok. 1 cm, po czym pojemnik należy wypełnić mieszaniną próchnicy, ziemi i torfu. Porośnięta lub po prostu posadzona bulwa lub jej część z wystarczającą liczbą oczek podczas sadzenia są ułożone w stosy do góry.

Po zakończeniu sadzenia bulw roślin należy obficie podlać. Gdy kiełek ziemniaka osiągnie wysokość 7 cm, glebę wylewa się do poziomu ostatnich liści. Procedurę należy kontynuować do momentu, gdy objętość pojemnika do sadzenia będzie wystarczająca. Opisana procedura całkowicie zastępuje hilling.

Łóżka z bruzdami

Ciekawy jest sposób sadzenia ziemniaków w podwójnych bruzdach. Na dole układaj kompost z popiołem, dodaną do niego słomą, a dopiero potem kiełkującą bulwę.

Łóżka bruzdowe – popularna metoda sadzenia

Często podczas sadzenia w takich łóżkach stosuje się bulwy ziemniaka, które przecina się na pół lub na kilka części. W tym przypadku cięcie odbywa się w taki sposób, że każda część ziemniaka ma kilka oczu.

Przed sadzeniem ziemniaków posyp bulwy popiołem. To nie tylko znacznie przyspiesza wzrost łodyg i systemu korzeniowego, ale także zmniejsza ryzyko chorób roślin z zarazą zarazy.

Sadzenie w podwójnych bruzdach odbywa się w równych rzędach w odległości od 30 do 35 cm od siebie. W takim przypadku między sadzonkami powinna pozostać odległość około 20 cm.

Niezależnie od tego, który z wymienionych sposobów sadzenia ziemniaków w grządkach zostanie wybrany, na około miesiąc przed zbiorem, zdecydowanie zaleca się jednorazowe karmienie roślin. W tym celu należy użyć superfosfatu i kwasu borowego. Na 100 metrów kwadratowych zwykle wystarcza 6 kg kwasu borowego i 5 kg superfosfatu rozcieńczonego w wodzie. Nawet jeśli ziemniaki posadzono na glebach żyznych, procedura nawożenia może zwiększyć plon o co najmniej 10%, jednocześnie sprzyjając skutecznemu odpływowi skrobi do bulw z wierzchołków.

Wybierając metodę sadzenia ziemniaków na łóżku, możesz na zawsze zapomnieć o ciągniku prowadzącym i potrzebie zaorania obszaru do sadzenia.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy