Sadzenie lawendy w doniczce w domu: uprawa i pielęgnacja rośliny

Lawenda w doniczce wydaje się być czymś nierzeczywistym lub złożonym, wszyscy są przyzwyczajeni do jej oglądania na rozległych polach Prowansji. Dziś nawet początkujący ogrodnicy mogą wyhodować pachnącą roślinę i ozdobić nią swój dom.

Osobliwością lawendy jest jej struktura, wygląda jak mały krzew bez głównej łodygi. Sadzenie i dobór pojemności w dużej mierze zależy od wielkości systemu korzeniowego.

Krzew ma dobrze rozwinięty korzeń centralny, na otwartej glebie dorasta do 40 cm Lawenda w domu w doniczce jest niewielkich rozmiarów, jej system korzeniowy dorasta do 15-20 cm długości.

Lawenda w białej doniczce

Korzeń stale rośnie, co roku doniczka jest zmieniana na nową, bardziej pojemną.

Poziom trudności przy wsiadaniu i przenoszeniu

Lawenda nie lubi częstych przeszczepów i słabo na nie reaguje. W domu przesadzanie jest środkiem wymuszonym, przeprowadza się go w miarę wzrostu korzeni. Zabieg wykonywany jest ostrożnie w okresie spoczynku, przenosząc roślinę z dużą grudą ziemi.

Zanim będziesz mógł samodzielnie uprawiać lawendę w domu, musisz wybrać dla niej odpowiednią doniczkę.

Pojemnik na pamięć podręczną to dekoracyjny pojemnik, w którym zainstalowana jest doniczka z rośliną. Korzyści:

  • Możliwość natychmiastowego zakupu dużej donicy, która pomieści uprawianą lawendę;
  • Nie ma potrzeby wybierania drogich doniczek, które będą się często zmieniać.

Donica drewniana

Wazony nazywane są dekoracyjnymi doniczkami wykonanymi z kamienia, gipsu lub metalu, które stoją na zewnątrz. Istnieją naczynia wykonane z gliny, ceramiki lub betonu. Wazony do sadzenia lawendy mogą być mobilne, dzięki czemu wraz z nadejściem chłodów można je łatwo przenosić do wnętrza.

Doniczki na ulicy

Lawenda dobrze rośnie w pojemnych doniczkach, których średnica wynosi min. 25-30 cm. Krzew rośnie szybko, dlatego można wybrać pojemnik „na wzrost”. Wysokość doniczki powinna być o 5-6 cm większa niż długość centralnego korzenia, objętość powinna wynosić co najmniej 2 litry.

Pożądane są materiały oddychające, takie jak glina, drewno i ceramika. Dozwolone jest stosowanie metalu i garnków o błyszczącej powierzchni z otworami drenażowymi.

Uwaga! Garnek musi być jasny lub średni. Ciemne powierzchnie szybciej się nagrzewają i zatrzymują ciepło, co jest nie do przyjęcia w przypadku lawendy.

W aranżacji mieszkania istotną rolę odgrywają kwiaty w pomieszczeniach, donicę należy połączyć z ogólną koncepcją. W pogoni za niecodziennymi rozwiązaniami projektowymi nie można zapominać o funkcjonalności. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

  • Materiał musi być oddychający lub mieć otwory do wentylacji gleby;
  • Kształt naczynia powinien być wydłużony, nie można wybrać doniczek niskich i szerokich;
  • Warunkiem wstępnym jest obecność otworów drenażowych;
  • Doniczka na lawendę nie powinna być ciemna, nawet jeśli ma stylowy wygląd.

Fantazyjny garnek

Preferowanie zwykłej doniczki lub projektanta jest osobistym wyborem każdego, ale należy pamiętać, że za rok lawenda będzie musiała zostać przesadzona w nowe miejsce.

Uwaga! Bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest zakup doniczek designerskich, w tym przypadku wygląd donicy nie ma znaczenia.

Oprócz tradycyjnych doniczek i doniczek istnieje szereg nietypowych pojemników na kwiaty, są to m.in .:

  • Doniczki wiszące i doniczki są alternatywą dla zwykłych doniczek, które pozwalają podnieść krzewy lawendy;
  • Podświetlany pojemnik na cache – designerskie rozwiązanie do dekoracji ogrodów i werand;
  • Doniczki i doniczki silikonowe to jedna z najnowszych decyzji projektowych. W takiej doniczce możesz zgiąć krawędzie, gdy kwiat rośnie, zgiąć go do tyłu i zwiększyć jego objętość;
  • Floraria to naczynia wykonane z przezroczystego szkła. Mogą hodować tylko rośliny kochające światło, które są odporne na suchą pogodę;
  • Jednym z najnowszych osiągnięć są inteligentne doniczki z automatycznym systemem nawadniania. Rozwój jest istotny dla roślin, które wymagają regularnej wilgoci.

Niezwykła dekoracja pokoju – lawenda w doniczce; uprawa domu zaczyna się od jej wyboru. Oprócz ogólnych wymagań istnieją bardziej szczegółowe, które zależą od rodzaju rośliny.

Wybór doniczki zależy od rodzaju i odmiany roślin, charakterystyki podlewania. Przy wyborze doniczki nie są konieczne specjalne obliczenia, wystarczy skupić się na wieku rośliny i wielkości jej korzeni.

Sadzonki wyhodowane z nasion są małe. Początkowo można go sadzić w tymczasowych małych doniczkach. Wielkość naczynia powinna być o 3-4 cm większa niż ziemista śpiączka z korzeniami lawendy.

Podczas przesadzania starych roślin konieczne jest wykorzystanie rozmiaru systemu korzeniowego. Nowe naczynie powinno być o 5-7 cm większe niż poprzednie, korzenie nie powinny stykać się ze ściankami doniczki.

Rodzaj podlewania zależy od wyboru pojemnika do sadzenia, istnieją 2 rodzaje podlewania:

  • Sztuczne to podlewanie, które można regulować. W takim przypadku musisz wybrać garnek z otworami, aby usunąć nadmiar płynu, który wpływa na patelnię;
  • Naturalne podlewanie z powodu deszczu, jeśli doniczka jest na zewnątrz. Kiedy pada deszcz, wskazane jest ukrycie lawendy w wiacie, aby zapobiec jej zalaniu. Zdarzają się sytuacje, gdy właścicieli nie ma w domu lub nie mają czasu na wniesienie rośliny pod szopę. W takim przypadku musisz wybrać wiszące doniczki lub doniczki, które są zainstalowane na podwyższeniu – nadmiar wody odejdzie sam.

Do sadzenia na zewnątrz odpowiednie są pojemniki wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Możesz użyć garnków glinianych i ceramicznych, wazonów gipsowych lub betonowych. Jeśli używane są naczynia metalowe, muszą być nierdzewne lub emaliowane. Wyroby drewniane należy pokryć powłokami wodoodpornymi.

Sadzenie i pielęgnacja lawendy w domu

Jeśli lawenda rośnie w doniczce, będzie traktowana inaczej niż dziki krzew. Zimą do pokoju wnosi się pojemnik z kwiatkiem, w ciepłym sezonie lawenda powinna stać na balkonie lub w pobliżu otwartego okna.

Lawenda w domu

Jak dbać o lawendę doniczkową w domu:

  • Roślinę podlewa się miękką, osiadłą wodą. Pierwsze 2 miesiące po posadzeniu podlewanie przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu, a następnie zwilża, gdy gleba wysycha;
  • Woda, która wypłynęła przez otwory drenażowe, jest natychmiast usuwana, aby nie wchłonęła z powrotem;
  • W czasie upałów roślina jest dodatkowo spryskiwana wodą;
  • Kwiat jest aktywnie karmiony w ciągu 2 miesięcy po posadzeniu. Złożony nawóz na bazie mineralnej stosuje się co 14 dni;
  • Gdy roślina się zakorzeni, co 3 tygodnie karmi się ją płynnymi preparatami. Przed kwitnieniem można stosować nawozy azotowe. Po rozpoczęciu kwitnienia przechodzą na mieszanki zawierające fosfor i potas. W okresie spoczynku nie ma potrzeby stosowania nawozów;
  • Lawenda wymaga dużo światła słonecznego i powinna być skierowana na południe lub południowy wschód. Brak oświetlenia jest kompensowany przez świetlówki;
  • Latem lub wczesną jesienią, kiedy kończy się kwitnienie, roślina jest przycinana. Przycinanie formujące można przeprowadzić wiosną, aby nadać odpowiedni kształt;
  • Jeśli lawenda znajduje się na parapecie nad grzejnikiem, lepiej przenieść ją w inne chłodne miejsce w sezonie grzewczym;
  • Wiosną roślina jest przesadzana do nowej większej doniczki. Przeszczep przeprowadzany jest metodą przeładunkową – razem z bryłą ziemi.

Uwaga! Lawenda nie lubi zbytniej wilgoci. Jeśli zabraknie wilgoci, lawenda nie wyschnie, ale jej kolor będzie mniej intensywny.

Oszczędni właściciele uznają za irracjonalne kupowanie co roku nowej doniczki do lawendy, ponieważ możesz zrobić to sam z prostych materiałów.

Garnek wiklinowy

Aby zrobić garnek własnymi rękami, możesz użyć prostych i niedrogich materiałów:

Uwaga! Z jakiegoś powodu większość ludzi zapomina o starych słoikach, wiaderkach i plastikowych pojemnikach, na ich podstawie można zrobić nową doniczkę i ułożyć ją według własnego gustu.

W zależności od wybranego materiału wymagane będą dodatkowe komponenty:

  • Do betonu, tynku i gliny potrzebujesz wody;
  • Lakier do ochrony drewna przed wilgocią;
  • Doniczki wiklinowe wymagają plastikowej podstawy, mocnego sznurka i płótna.

Kiedy poprzedni krzew zostanie przesadzony w nowe miejsce, nie ma potrzeby spieszyć się z pozbyciem się starej doniczki, można ją ponownie wykorzystać.

Doniczkę można wykorzystać ponownie do posadzenia w niej nowego krzewu lawendy. Przed użyciem należy usunąć ze ścian resztki ziemi doniczkowej i nalot. Jak to zrobić:

  • Naczynie myje się, duże kawałki płytki nazębnej usuwa się metalową myjką lub szczoteczką;
  • Pojemnik moczy się przez 40 minut. w wodzie zmieszanej z 9% octem w stosunku 3: 1. Roztwór można wlać do środka garnka, jeśli nie ma w nim dziur;
  • Po zmiękczeniu płytki nazębnej można ją łatwo usunąć szczoteczką lub myjką.

Uwaga! Można stosować detergenty i środki czyszczące, ale wchłaniają się one w materiały porowate. Umyte naczynie należy namoczyć w wodzie przez co najmniej 12 godzin przed użyciem.

Częstym problemem związanym z glinianymi i ceramicznymi garnkami jest pękanie, ale nie spiesz się, aby je wyrzucić. Jeśli garnek jest pęknięty, ale zachowuje swój kształt, pęknięcie można pokryć gliną lub wypełnić klejem uszczelniającym lub silikonem.

Jeśli naczynie rozpadło się na kilka dużych części, można je skleić za pomocą kleju cyjanoakrylowego i mas uszczelniających. Klejone szwy wyglądają nieatrakcyjnie, naprawiony przedmiot można ozdobić według własnego uznania.

Lawenda w domu w doniczce jest piękna i niezwykła, zakwitnie i wypełni powietrze delikatnym aromatem. Każdy może ją uprawiać, jeśli wybierze odpowiednie miejsce i przestrzega zasad sadzenia.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy