Sadzenie mięty na wsi w otwartym terenie z nasionami: uprawa i pielęgnacja rośliny,

Mięta to roślina znana od czasów starożytnych. Był używany przez starożytnych Egipcjan i Greków jako roślina lecznicza i piernikowa.

Mięta to wieloletnia roślina zielna o prostych łodygach i jasnozielonych liściach. Kłącze mięty jest poziome, z dużą liczbą włóknistych korzeni. Kultura osiąga wysokość od 80 do 100 centymetrów.

Kwiaty są zwykle małe, zebrane w kwiatostany na wierzchołkach łodyg. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do wczesnej jesieni. Owoc składa się z czterech orzechów i tworzy się z niewielkiej części roślin.

Zdjęcie miętowe

Roślina jest absolutnie bezpretensjonalna – nie wymaga dodatkowego nawożenia, częstego podlewania, doskonale dostosowuje się do różnych warunków przetrzymywania.

Ważny!  Pachnące, wieloletnie liście działają uspokajająco. Ponadto roślina tonizuje i łagodzi stany zapalne w organizmie.

Mięta jest doskonałym dodatkiem do kurczaka, ryb i innych posiłków bogatych w białko. Może być również używany do przyprawiania sałatek owocowych. Nada im niezapomniany smak.

Mięta jest aktywnie wykorzystywana w farmacji, kosmetologii i perfumerii. Jego korzystne właściwości są następujące:

  • Roślina działa uspokajająco, antyseptycznie i przeciwskurczowo, eliminuje wzdęcia i ogólnie korzystnie wpływa na trawienie.
  • Mentol zawarty w kwiatku ma działanie antyseptyczne i uspokajające. Pomaga przy bezsenności i pobudliwości nerwowej.
  • Do celów leczniczych stosuje się suszone liście, z których wytwarza się różne fitopreparaty.
  • Przed posadzeniem mięty należy wiedzieć, że jej odmiany różnią się wyglądem pędów i kwiatów, zawartością olejków eterycznych oraz okresem wegetacji.

    Istnieją różne odmiany mięty

    Najpopularniejsza jest pieprzna roślina. Uzyskuje się go poprzez hybrydyzację dwóch gatunków – Wody i Ogrodu.

    Bylina ma niewielkie rozmiary i wygląda bardzo atrakcyjnie na miejscu. Mięta pieprzowa występuje w dwóch odmianach – białej i czarnej. Jeśli chodzi o miejsce lądowania, lepiej wybrać miejsca, które są dobrze oświetlone w ciągu dnia i zacienione po południu.

    Na przykład! Ta różnorodność kultury jest aktywnie wykorzystywana w kuchni, perfumerii i farmakologii, ponieważ zawiera dużą ilość olejków eterycznych.

    Odmiana zajmuje drugie miejsce pod względem popularności po pieprzu. Pomimo dużej ilości olejku eterycznego, który jest bogaty w liście, jego aromat nie podrażnia, a raczej łagodzi.

    Należy pamiętać, że ta odmiana dorasta nawet do dwóch metrów wysokości, dlatego należy zadbać o to, aby nie zasłaniała „sąsiadów” w okolicy.

    Z reguły uprawiana jest jako przyprawa, ponieważ nie ma „chłodu” charakterystycznego dla innych odmian. Ale jego główną zaletą jest odporność na zimno.

    Ta odmiana jest również hybrydą, powstałą z mięty pachnącej i długolistnej. Wielu właścicieli lubi uprawiać tę odmianę w domu, ponieważ ma delikatny i przyjemny aromat, za który otrzymała drugą nazwę „cukiernia”.

    Ta roślina jest całkowicie bezpretensjonalna, dlatego nadaje się dla początkujących w ogrodnictwie. Mięta rośnie jak piękny krzew, który rośnie w każdym zakątku ogrodu – zarówno na słońcu, jak iw cieniu.

    Niedoświadczony ogrodnik, zanim zacznie się zastanawiać, jak wyhodować miętę, powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie ta roślina stanowi dla ogrodu.

    Faktem jest, że roślina wieloletnia bardzo szybko rośnie w całym miejscu. Jego korzenie, niczym pajęczyna, zacieśniają przestrzeń, aby nie było łatwo się jej pozbyć.

    Dlatego musisz wiedzieć, jak zapobiegać temu zjawisku. Istnieją dwa sprawdzone sposoby:

  • Sadzonki należy sadzić, gdy teren przeznaczony na miętę jest ogrodzony ze wszystkich stron blachami łupkowymi lub metalowymi.
  • Pachnącą trawę można sadzić w wiadrze i wkopać nią w ziemię tak, aby jej brzegi unosiły się nad ziemią.
  • Wybór wysokiej jakości materiału do sadzenia

    Dobry materiał do sadzenia mięty można kupić na wiele sposobów. Na przykład zamów w Internecie, kup w specjalistycznym sklepie lub przygotuj się, jeśli ktoś uprawia roślinę. Każda metoda ma zarówno zalety, jak i wady.

    Tylko doświadczony ogrodnik wie, jak prawidłowo wyhodować określony rodzaj mięty z nasion. Dlatego lepiej zbierać nasiona w renomowanym, znanym sklepie, aby mieć pewność, że odmiana będzie pasować do obrazu i da duże podobieństwo.

    Jeśli mówimy o zakupie gotowych sadzonek, to przed posadzeniem mięty w kraju należy ją poprawnie wybrać:

  • Sadzonki powinny mieć mocną łodygę i mocny korzeń, bez pojedynczego zapachu.
  • Nie powinno być żadnych zgniłych i suchych obszarów.
  • Optymalna długość kiełków to nie więcej niż 8 cm. Jeżeli próbki są dłuższe, podczas przeszczepu mogą nie przetrwać adaptacji i umrzeć.
  • Przed posadzeniem rośliny pamiętaj, że najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i wilgotnych. Ponadto roślinie należy zapewnić następujące warunki wzrostu:

  • Niedopuszczalne jest zasiewanie roślin w pobliżu krzewów, ponieważ przy ich silnym systemie korzeniowym nie pozwolą na rozwój krzewów miętowych.
  • Mokradła nie nadają się na trawę.
  • Roślina uwielbia luźną i żyzną glebę. Jeśli chodzi o poziom kwasowości podłoża, zwykle waha się on w granicach 6-7 pH.
  • Rano miejsce powinno być dobrze oświetlone, aw drugiej połowie – w cieniu. Jak mięta rośnie w ciemnych miejscach? Według ogrodników są one całkowicie nieodpowiednie dla kultury, roślina nie zapuszcza się dobrze i umiera z czasem.
  • Warto również zauważyć, że jeśli kultura pozostanie na tym samym obszarze przez kilka lat, stanie się słaba, nie pachnie iz czasem wyschnie.
  • Uwaga!  Mięta dobrze rośnie na obszarze, na którym wcześniej rosły rośliny strączkowe, melony lub warzywa korzeniowe. Te rośliny nasycą glebę wapniem.

    Dla tych, którzy zastanawiają się, kiedy najlepiej posadzić nasiona mięty, warto wiedzieć, że najlepiej jest ją przyjmować wczesną wiosną. W takim przypadku wraz z nadejściem zimy krzewy nie znikną. Jeśli posadzisz miętę w lipcu lub później, korzenie nie będą miały czasu na zakorzenienie, co doprowadzi do ich śmierci w silnych mrozach.

    Jeśli chodzi o jesień, nawet doświadczeni ogrodnicy nie zawsze ryzykują sadzenie mięty na miejscu w tym czasie. Zimą wiele sadzonek nie będzie w stanie się zakorzenić, szczególnie w północnych regionach kraju.

    Zasady sadzenia mięty w otwartym polu, późniejsza pielęgnacja

    Mięta, której sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu wymaga wysiłku, zachowa wtedy wszystkie swoje właściwości lecznicze, gdy będą przestrzegane wszystkie zalecenia.

    Nasiona mięty

    Przed posadzeniem pachnącej mięty na otwartym terenie należy przeczytać zasady sadzenia:

  • Zaleca się najpierw wykiełkować materiał. Aby to zrobić, musisz posadzić nasiona w zwykły sposób i przykryć wilgotną szmatką na wierzchu, wysłać je do ciepłego miejsca.
  • Gdy pierwsze kiełki zaczną kiełkować, zgodnie z zasadami przesadzania, należy je sadzić w pojemnikach na głębokość około 6-7 mm. Pomieszczenie powinno być ciepłe, w nim, pod zamkniętym filmem, pozostaną przez około dwa tygodnie.
  • Po 14 dniach przenieś pojemniki w chłodne miejsce, aby kiełki były mocniejsze i przyzwyczaiły się do ekstremalnych temperatur.
  • Jak prawidłowo posadzić miętę w otwartym terenie, gdy kiełki urosną? Podobnie jak inne kultury. Tylko z wyprzedzeniem musisz dodać do gleby nawozy organiczne lub mineralne. Następnie wykop ziemię, wykonaj płytkie dołeczki i posadź miętę. Pod koniec sadzenia podlej krzewy ciepłą wodą.
  • Ta roślina jest całkowicie bezpretensjonalna. Aby uzyskać pachnące plony, musisz je podlać w razie potrzeby i pozbyć się chwastów, wyciągając je i poluzowując glebę.

    Ponadto, aby uzyskać lepszy wzrost, należy karmić miętą. Ponadto ważne jest, aby przestrzegać następujących wskazówek, aby nauczyć się prawidłowo dbać o miętę:

  • Wraz z nadejściem wiosny przycinaj roślinę, aby rosła lepiej, a krzewy były bardziej bujne.
  • Jesienią miętę należy ściółkować i posypać dużą ilością torfu, aby nie zamarzła podczas silnych mrozów.
  • Krzewy należy odnawiać co 4 lata, ponieważ ich korzenie są zniszczone, a roślina całkowicie degeneruje.
  • Od dawna wiadomo, że miętę można rozmnażać przez nasiona i wegetatywnie.

    Jak opisano powyżej, nie jest łatwo wyhodować miętę z nasion, trzeba wcześniej kupić kilka torebek z powodu słabego kiełkowania. Ponadto odmian hybrydowych nie można rozcieńczać nasionami.

    Kto chce spróbować, trzeba sadzić roślinę wczesną wiosną, rysować nosacizną płytkie bruzdy, sadzić nasiona, na wierzch posypać kompostem i pozostawić pod folią na dwa tygodnie.

    Optymalna temperatura dla sadzonek wynosi od 20 do 25 stopni. W tym czasie konieczne jest kontrolowanie wilgotności i wentylacja, aby nasiona nie gniły i nie deptały. Kiedy rosną dwa liście, otwórz i umieść w osobnych doniczkach.

    Po kolejnych kilku tygodniach sadzonki można sadzić na otwartym terenie.

    Jak widać, mięta rozmnażana metodą nasienną nie jest taka łatwa. Jeśli chodzi o metodę wegetatywną, obejmuje ona trzy opcje rozmnażania – przez podzielenie buszu, przez sadzonki korzeniowe lub sadzonki łodygowe.

    Gdy łodyga jest łodygą, należy odciąć proces około 10 cm i włożyć do wody. Pomieszczenie powinno być ciepłe i dobrze oświetlone. Kiedy korzenie wyrosną, możesz przeszczepić kiełek do ziemi.

    Sadzonki nie mogą być umieszczane w wodzie, ale sadzone w mokrym piasku. Kiedy się zakorzenią, sadzą w ziemi.

    Aby wyhodować miętę z sadzonkami korzeni, należy je oddzielić od rośliny matecznej i zakopać w chłodnym i jasnym miejscu. Przy umiarkowanym podlewaniu kiełek się zakorzeni.

    Dodatkowe informacje!  Jeśli mięta zostanie rozmnożona przez sadzonki korzeniowe, zachowana zostanie oryginalna odmiana matki.

    Właściciele, którzy chcą posadzić miętę, dzieląc krzew, muszą wykopać roślinę, oczyścić ją z ziemi i podzielić na równe części. Każda z części musi mieć pąki i pędy z korzeniami. Po kilku tygodniach mięta się zakorzeni. O tym, jak dokładnie zasadzić roślinę, decydują hostessy i właściciele.

    Po 3 tygodniach od pojawienia się pierwszych pędów roślina będzie wyglądać bujnie i pachnąco. Dorośnie do 30 cm wysokości i będzie można strzelać do pierwszego plonu pamiętając, że po przycięciu plon będzie rósł intensywniej.

    Zbieranie mięty

    Aby wysuszyć roślinę, należy ją rozłożyć na płaskiej powierzchni do wyschnięcia. Następnie oddziel łodygi od liści i, w razie potrzeby, zmiel.

    Uwaga! Miętę należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu, aby zachować mentolowy aromat, którego nie słychać na sklepowych półkach.

    Problemy z uprawą roślin, szkodnikami i chorobami

    Aby kultura nadal kwitła i pachniała, na widok szkodników lub porażonych kiełków, należy je natychmiast wyciąć, ponieważ w żadnym wypadku nie można ich dodawać do żywności.

    Główną przyczyną chorób mięty jest zbyt częste podlewanie i słaba cyrkulacja powietrza. W takim przypadku musisz ostrożnie wykopać ziemię i nie podlewać jej przez chwilę.

    Szkodniki mięty

    Głównymi szkodnikami młodej kultury są:

  • Pchła miętowa jest powszechnym szkodnikiem, który uszkadza korzenie i liście rośliny. Dlatego po zebraniu mięty należy potraktować obszar specjalnym koncentratem.
  • Chrząszcz liściowy to kolejny groźny szkodnik występujący na podmokłych, wilgotnych glebach. Dlaczego jest to szczególnie trudne? Ponieważ specjalne środki nie zawsze sobie z tym poradzą. Dlatego konieczne jest stworzenie takich warunków, w których chrząszcz liściowy będzie niekomfortowy – rzadziej podlewać teren i lepiej przewietrzyć.
  • Mączniak prawdziwy to znajoma biała powłoka, która przypomina pajęczynę. Zwykle infekuje liście roślin uprawnych. Aby temu zapobiec, należy unikać sadzenia mięty zbyt blisko siebie. Ponadto musisz regularnie chwastować, wyciągając chwasty. Potraktuj dotknięte liście koloidalną siarką, a następnie spal je, ponieważ to w nich znajduje się poważne ognisko choroby.
  • Bardzo często mięta jest podatna na taką chorobę jak rdza. Zjawisko to jest najpierw widoczne na korzeniach, a następnie przechodzi na wewnętrzną stronę liścia. Na widok tej poważnej choroby musisz natychmiast usunąć wszystkie dotknięte łodygi z liśćmi, bez względu na to, jak bardzo żałujesz rośliny.
  • Jeśli wiesz o tych zawiłościach, możliwe będzie podjęcie środków zapobiegawczych dla rośliny, aby uniknąć pojawienia się infekcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda trucizna sprawia, że ​​mięta jest całkowicie bezużyteczna. Nie można go dodawać do jedzenia i herbaty, nie wolno go też suszyć.

    Podsumowując należy dodać, że mięta to wyjątkowa roślina. Jak widać, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu wymaga niewielkiego wysiłku, ale jeśli uda się uzyskać dobre zbiory, cała rodzina będzie zachwycona aromatyczną korzenną herbatą w ciepły letni wieczór.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy