Uprawa eustomy domowej lub pokojowej z nasion w doniczce, sadzenie i pielęgnacja

Eustoma do wnętrz to roślina kwitnąca, która nie tak dawno zyskała popularność. Jego kwiaty przypominają kształtem róże, ale płatki są bardziej miękkie, a pośrodku znajduje się rodzaj lejka. Roślina ma dwuletni cykl życia. Proces uprawy eustomy z nasion jest długi i pracochłonny, dlatego aby go opanować, musisz zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Eustoma – rośnie z nasion w domu

Eustoma jest również nazywana „różą irlandzką”

Wielu początkujących kwiaciarni zadaje sobie pytanie: czy można uprawiać lisianthus lub eustomę jako roślinę doniczkową? Wynika to z faktu, że istnieje ogromna liczba odmian tej rośliny, ale do uprawy w domu konieczne jest wybranie gatunków kompaktowych, o wysokości nie większej niż 25 cm, do tego najlepiej nadają się serie Florida lub Medmate.

Ważny! Nie ma bulwiastej eustomy, system korzeniowy tej rośliny jest bardzo rozgałęziony i delikatny, więc nawet niewielkie jej uszkodzenie może doprowadzić do obumarcia kwiatu.

Eustoma, która jest uprawiana z nasion w domu, wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń, w przeciwnym razie sadzonki umrą na początkowym etapie rozwoju. Dlatego musisz najpierw zapoznać się ze wszystkimi zasadami, aby uniknąć poważnych błędów.

Uprawiając eustomę pokojową z nasion w domu, sadzenie należy przeprowadzić w drugiej połowie grudnia. Wynika to z faktu, że na początkowym etapie rozwój sadzonek w roślinie jest spowolniony. Sadzenie tak wcześnie umożliwia uzyskanie dobrze rozwiniętych sadzonek do maja.

Ważny! Eustoma kwitnie w wieku 18-20 tygodni.

Do sadzenia wymagane są szerokie pojemniki o wysokości nie większej niż 7 cm, które muszą mieć otwory drenażowe do odprowadzania nadmiaru wody. Glebę do uprawy eustomy z nasion można kupić w sklepie. Nie ma specjalnej mieszanki gleby dla tej rośliny, więc odpowiednie jest podłoże dla fiołków.

Jeśli jednak chcesz, możesz samodzielnie przygotować glebę. Aby to zrobić, musisz połączyć ziemię ogrodową, piasek, torf w stosunku 2: 1: 1. Dodatkowo do mieszanki glebowej należy dodać 100 g popiołu drzewnego i taką samą ilość perlitu.

Ważny! Podłoże do uprawy eustomy pokojowej powinno mieć kwasowość w przedziale 6,0-7,0 pH.

2-3 dni przed siewem konieczne jest zdezynfekowanie gleby. Aby to zrobić, można go piec w piekarniku przez 15 minut. lub wlej jasnoróżowy roztwór nadmanganianu potasu.

Nasiona Lisianthus są bardzo małe, jak nasiona petunii. Dlatego sprzedawane są w postaci granulatu, co znacznie ułatwia sadzenie. Warstwa ochronna nałożona przez producenta zawiera promotor wzrostu, fungicyd i nawóz. Dlatego nasiona eustomy pokojowej nie wymagają dodatkowej obróbki przedsiewnej.

Rosnąca eustoma wymaga cierpliwości

Sadzenie eustomy i zapewnienie opieki w domu jest łatwe, jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń. Bezpośrednio przed siewem konieczne jest przepłukanie przygotowanych pojemników roztworem nadmanganianu potasu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo rozwoju chorób grzybowych podczas uprawy sadzonek.

  • Na dnie pojemnika ułożyć warstwę drenażową o grubości 0,5-1,0 cm.
  • Wypełnij resztę objętości pożywną glebą.
  • Wlej i poczekaj, aż wilgoć całkowicie się wchłonie.
  • Za pomocą wykałaczki rozprowadź każde granulowane nasiona eustomy w odległości 1,5 cm od siebie i lekko dociśnij do ziemi.
  • Zwilż powierzchnię butelką z rozpylaczem, aby złamać integralność powłoki ochronnej.
  • Ważny! Podczas sadzenia nasion eustomy nie można posypać warstwą ziemi.

    Pod koniec zabiegu należy przykryć pojemniki folią lub szkłem i umieścić je w jasnym miejscu o temperaturze + 22 … + 24 stopni. Aby zapewnić pomyślne kiełkowanie, musisz zapewnić 12-godzinne godziny światła dziennego. Dlatego wieczorem należy włączyć lampy. W tym trybie pierwsze pędy pojawiają się 10-12 dni po posadzeniu. W tym czasie pojemniki powinny być stale wentylowane i, jeśli to konieczne, nawilżane butelką z rozpylaczem.

    Nasiona eustoma kiełkują w świetle

    Po pojawieniu się przyjaznych pędów temperaturę zawartości należy obniżyć do +20 stopni. Spowolni to wzrost części nadziemnej i aktywuje rozwój systemu korzeniowego. W początkowej fazie sadzonki Lisianthus rozwijają się bardzo wolno.

    Gdy sadzonki trochę się wzmocnią, konieczne jest dostosowanie ich do warunków zewnętrznych. Aby to zrobić, po raz pierwszy musisz usunąć schronienie na 30 minut, a każdego kolejnego dnia zwiększaj ten odstęp o kolejne pół godziny. Po tygodniu takiej adaptacji sadzonki można w pełni otworzyć bez obawy, że spadną.

    W przyszłości powinieneś przestrzegać standardowych zasad opieki. Sadzonki należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby wysycha. Nie przelewaj ani nie wysuszaj korzeni, ponieważ sadzonki mogą umrzeć. Ponadto okresowo spryskaj rośliny butelką z rozpylaczem, aby zapewnić wymagany poziom wilgoci.

    Kiedy sadzonki wyrosną 2-3 prawdziwe liście, konieczne jest zanurzenie ich w oddzielnych pojemnikach o średnicy 6-7 cm, nie należy opóźniać tej procedury, ponieważ zarośnięte rośliny mogą łatwo uszkodzić przerośnięty system korzeniowy, co negatywnie wpłynie na ich dalszy rozwój.

    Wybór powinien nastąpić na czas

    Do przeszczepu należy przygotować pożywną mieszankę gleby. Powinien składać się z następujących elementów:

    Podczas przesadzania pojemniki należy wypełnić ziemią, a następnie podlać. Zrób dziurę pośrodku, aby system korzeniowy sadzonki mógł się do niej łatwo dopasować. Podczas sadzenia roślin nie można zakopać. Na koniec należy ostrożnie wylać roztwór preparatu „Fitosporin” wzdłuż krawędzi pojemnika, co pozwoli uniknąć rozwoju zgnilizny korzeni.

    Ważny! Po zerwaniu sadzonki eustomy zaczynają rosnąć znacznie szybciej.

    Gdy sadzonki osiągną wysokość 10 cm, a ich system korzeniowy w pełni opanował pojemniki na sadzonki, konieczne jest przesadzenie ich do trwałych doniczek. Muszą mieć 12-14 cm średnicy i co najmniej 15 cm wysokości.

    Drenaż należy wylać na dno pojemnika warstwą 2 cm, a następnie posypać podłożem podobnym do kilofa. Następnie należy ostrożnie usunąć sadzonkę z poprzedniego pojemnika, nie uszkadzając glinianej kulki na korzeniach. Umieść go na środku i wypełnij powstałe puste przestrzenie nową glebą, bez pogłębiania kołnierza korzeniowego. Pod koniec zabiegu roślina jest podlewana.

    Po zasadzeniu eustomy w trwałych doniczkach, rośliny należy trzymać w zacienionym miejscu przez 2 dni, aby szybko przetrwały stres i rosły.

    Aby wyhodować eustomę w domu, musisz odpowiednio o nią dbać. Dlatego powinieneś wcześniej przestudiować zasady trzymania tego kwiatu, aby mógł on następnie cieszyć się obfitym kwitnieniem. Uprawa i pielęgnacja eustomy pokojowej polega na odpowiednim podlewaniu i ubieraniu się. Powinieneś także przestudiować, jak prawidłowo kształtować koronę rośliny i jak zapewnić okres uśpienia.

    Podlewaj kwiat oszczędnie, ale nie pozwól, aby korzenie wyschły, ponieważ może to doprowadzić do śmierci. Aby to zrobić, użyj osiadłej wody o temperaturze pokojowej. Podlewanie odbywa się 1 raz w ciągu 3-4 dni, aw okresach gorących – co drugi dzień. Między podlewaniem gleba w doniczce powinna mieć czas na wyschnięcie do głębokości 1,5-2,0 cm.

    Eustoma wewnętrzna nie reaguje dobrze na przepełnienie

    Ponadto należy okresowo spryskiwać liście, aby zwiększyć wilgotność. Latem, przy wysokich temperaturach, obok doniczki eustomy należy dodatkowo postawić pojemniki z wodą, co zwiększy powierzchnię parowania.

    Ważny! Przy braku wilgoci w glebie pąki roślin mogą wysychać bez otwierania.

    Musisz regularnie nawozić eustomę pokoju. W okresie wzrostu pędów konieczne jest stosowanie nawozów o dużej zawartości azotu. A kiedy roślina zacznie tworzyć pąki, należy zastosować nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. To właśnie te składniki przyczyniają się do obfitego kwitnienia i wzmacniają intensywność koloru płatków.

    Opatrunek górny należy przeprowadzać raz na 2 tygodnie. Aby to zrobić, użyj płynnych roztworów przeznaczonych do kwitnienia roślin. Możesz je kupić w każdym sklepie specjalistycznym.

    Aby poprawić krzaczastość rośliny, konieczne jest okresowe przycinanie pędów, które wybijają je z całkowitej masy rośliny. Sadzonki te można następnie wykorzystać do rozmnażania. Powinny być sadzone w tabletkach torfowych.

    Ale ponieważ sadzonki korzenia eustoma są słabe, muszą zapewnić korzystne warunki. Aby to zrobić, musisz umieścić je w mini szklarni i kontrolować wilgotność powietrza i gleby. Ale nawet przy takim reżimie konserwacji sadzonki eustoma mogą się nie zakorzenić. Dlatego lepiej jest użyć metody nasion do wyhodowania tego kwiatu.

    Kardynalne przycinanie korony można przeprowadzić dopiero pod koniec kwitnienia, gdy roślina wejdzie w stan uśpienia.

    Pąki eustomy blakną z powodu braku światła

    Okres spoczynku eustoma pokojowa: pielęgnacja po kwitnieniu

    Lisianthus kwitnie do końca września. Dlatego w październiku konieczne jest przycięcie pędów na wysokość 2-3 międzywęźli. Następnie doniczkę z rośliną należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze + 10 … + 15 stopni i wilgotności około 60-70%. W takich warunkach eustoma powinna być przez całą zimę.

    W okresie spoczynku roślinę należy podlewać bardzo umiarkowanie, aby zapobiec wysychaniu i gniciu korzeni. Dlatego nawilżanie należy przeprowadzać raz na 3-4 tygodnie. Na początku marca doniczki z eustomą należy przestawić na ich zwykłe miejsce w domu.

    Ważny! W okresie odpoczynku karmienie nie jest zalecane.

    Zachowanie tego kwiatu zimą wymaga od hodowcy dużego wysiłku. W końcu każdy błąd w pielęgnacji i konserwacji może doprowadzić do śmierci rośliny. Dlatego eustoma doniczkowa jest często uprawiana jako roślina jednoroczna.

    Lisianthus lub róża irlandzka to wyjątkowy kwiat, który może być uprawiany jako roślina doniczkowa w odmianach o niskim wzroście. Ale aby wyhodować sadzonki, musisz wyraźnie przestrzegać wszystkich zaleceń. Pozwoli to uzyskać dobrze rozwinięte sadzonki, które będą zachwycać swoim kwitnieniem przez cały ciepły sezon.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy