Wszystko o kwiatach Escholzia: Uprawa z nasion, kiedy sadzić na zewnątrz

Kiedy kwitnie Escholzia, wydaje się, że na klombie siedzą setki motyli z trzepoczącymi skrzydłami. Oryginalny kolor płatków maku kalifornijskiego niczym promień słońca ożywia ogród kwiatowy, a jego niebieskawe ażurowe liście dobrze komponują się z innymi roślinami.

Jak wygląda Eschscholzia lub mak kalifornijski?

Eshsholzia to popularna roślina ozdobna, która przyciąga ogrodników swoim oryginalnym kolorem płatków, czasem kwitnienia i niezwykłą łatwością pielęgnacji.

Płatki kwiatów przypominają skrzydła motyla

Escholzia – kwiaty należące do rodziny maków. Znanych jest około 10 gatunków roślin. Najpopularniejsza była Eschscholzia Callifornica, na bazie której wyhodowano najsłynniejsze odmiany.

Escholzia to krzew zielny o wysokości 15-40 cm, uprawiany w naszym klimacie jako jednoroczny. Wynika to z niskiej zimotrwałości maku kalifornijskiego, który obficie kwitnie w pierwszym roku życia. Roślina ma wyprostowane cienkie łodygi, ażurowe szaro-zielone liście, pokryte woskowym nalotem. Kwiaty Escholzia są pojedyncze, nie zebrane w kwiatostany, mają przyjemny aromat. Mogą być proste lub frotte, kształtem przypominają miskę. Delikatne płatki, w zależności od odmiany, mają kolor biały, żółty, pomarańczowy lub czerwony. Pąki mają kształt stożka.

To interesujące! Popularne nazwy kwiatów: „złoty kielich”, „piołun”.

Poniżej przedstawiono krótki opis gatunków stosowanych w uprawie kwiatów ozdobnych.

Mały zwarty krzew o wysokości do 15 cm z pierzastym ulistnieniem, ostro zakończony. Małe żółte kwiaty przeplatane pomarańczą mają średnicę 20 mm.

Wdzięczna roślina o wysokości 15-20 cm. Liście są szare, pokryte woskowym nalotem, tworząc gęstą podstawową rozetę. Kwiaty o jasnożółtym odcieniu, o średnicy nie większej niż 2-3 cm. Okres kwitnienia sodowej escholii to czerwiec-październik.

Eshsholzia turfy

Kalifornia (Eschscholzia californica)

Gatunek osiąga wysokość 30-40 cm, ma wyprostowane, żebrowane cienkie łodygi, mocno wycięte szaro-zielone liście. Kwiaty o średnicy 6-8 cm mają różnorodne kolory. Roślina charakteryzuje się długim i obfitym kwitnieniem.

Odmiany, które są najbardziej popularne wśród ogrodników

Dzięki staraniom nowoczesnej hodowli wyhodowano wiele odmian o podwójnych i półpełnych kwiatach, dwukolorowych płatkach.

Gęsto podwójna Escholzia z dużymi, pofałdowanymi brzegami płatków o biało-różowym odcieniu, przypominającym kolor kwiatów jabłoni.

Wymieszaj z urozmaiconą kolorystyką pełnych kwiatów wielkości 3-4 cm z aksamitnie karbowanymi płatkami. Są pąki pomalowane na kilka odcieni.

Odmiana o prostych i podwójnych dużych kwiatach, średnicy 4-6 cm, w kolorze różowym i żółto-pomarańczowym.

Uwaga! Roślina jest wysoka, do 40 cm, na liściach wyraźny woskowaty nalot.

Krzew o wysokości 30 cm Kwiaty są proste, wielkości 6-8 cm, żółte z pomarańczowym środkiem.

Niezwykle dekoracyjna odmiana frotte escholzia w delikatnym kremowym odcieniu z płatkami zebranymi w płaskiej misce.

Roślina o zielonych liściach. Półpełne kwiaty o gęstym czerwonym odcieniu z żółtą plamką pośrodku.

Odmiana Kwiat jabłoni

Roślina jest hodowana wyłącznie metodą nasienną; dla maku kalifornijskiego metody rozmnażania wegetatywnego nie są odpowiednie. Wystarczy raz wyhodować escholtykę z nasion, w przyszłości dobrze się rozmnaża przez samosiew.

Wielu kochanków interesuje się tym, jak wyhodować escholzię z nasion, kiedy należy sadzić kwiat na sadzonki. Roślinę można rozmnażać przez siew bezpośredni do gruntu jesienią lub wiosną. Uprawa sadzonek metodą sadzonkową daje silniejsze, wcześnie kwitnące rośliny.

Ważny! Przy każdej metodzie sadzenia nasiona maku kalifornijskiego należy rozwarstwić.

Często początkujący pytają o taki kwiat jak escholzia: kiedy najlepiej sadzić w otwartym terenie? Podczas siewu jesienią (w połowie października) po posadzeniu nasiona ściółkuje się warstwą torfu. Zimą ulegają naturalnemu rozwarstwieniu. Siew jesienią jest łatwiejszym sposobem rozmnażania, ale znaczna część materiału sadzeniowego może się nie pojawić.

Przed sadzeniem wiosną bezpośrednio na grządki, nasiona Echscholzia należy trzymać mokre w piwnicy lub w dolnej komorze lodówki przez co najmniej miesiąc w temperaturze t 0 … + 5 °. Siew odbywa się tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ roślina nie boi się zimna. Nasiona są szczelnie zamknięte, a na wierzchu posypane luźną ziemią.

Posadzona w domu z nasionami, Escholzia jest sadzonką, której uprawa jest trudna, ponieważ roślina nie toleruje dobrze przesadzania.

Aby rozwiązać problem, każde nasionko umieszcza się w osobnej doniczce lub stosuje się tabletki torfowe, które moczy się i wkłada do plastikowych pojemników. Pamiętaj, aby wykonać otwory drenażowe.

Mak kalifornijski można kupić w każdym specjalistycznym sklepie lub samodzielnie zebrać z roślin. Ich materiał nasadzeniowy jest usuwany ze strąka, uwalniany z miazgi, suszony, dezynfekowany w roztworze nadmanganianu potasu.

Aby wyhodować escholzię przez sadzonki, weź mieszankę nisko położonego torfu i grubego piasku w stosunku 3: 1. Przed użyciem podłoże należy zalać wrzątkiem lub potraktować „Fitosporin”.

Strąki nasienne w formie strąków

Uprawy umieszcza się w jasnym miejscu o temperaturze powietrza + 21 … + 25˚С. Pierwsze pędy pojawiają się za dwa tygodnie. Młode pędy wymagają dużo światła. Aby zapobiec rozciąganiu się sadzonek, nasadzenia są uzupełniane fitolampami. Sadzonki podlewane są oszczędnie, unikając stojącej wody i nadmiernej wilgotności powietrza.

Sadzenie każdego nasiona w oddzielnym pojemniku wyklucza proces zrywania, na który bardzo cierpi delikatny system korzeniowy kwiatu. W otwartym terenie sadzonki Echscholzia sadzi się w wieku 30-45 dni w temperaturze powietrza 18-22˚, ostrożnie przenosząc roślinę do dołka. Podczas uprawy sadzonek w tabletkach torfowych sadzi się je bezpośrednio w nich.

Sadzonki uprawiane w tabletkach torfowych

Mak kalifornijski to bezpretensjonalna i odporna roślina. Każdy początkujący ogrodnik poradzi sobie z sadzeniem i pielęgnacją escholzii.

Kwiat woli rosnąć w dobrze oświetlonych miejscach, na lekkich, luźnych glebach piaszczysto-gliniastych. Optymalna kwasowość gleby dla escholzii wynosi 6,2-7.

Krzewy słabo rozwijają się sadzone na terenach nizinnych, na ciężkich glebach gliniastych, na których występuje stagnacja wody wiosną i podczas deszczowej pogody.

Uwaga! Sadzenie kwiatów w półcieniu znacznie zmniejsza intensywność kwitnienia.

Rdzeniowy system korzeni escholzii jest zdolny do przyjmowania wilgoci z głębokich warstw gleby. Przez większość roku roślina ma wystarczającą ilość wody z opadów atmosferycznych. Kwiat podlewa się w okresach przedłużającej się suszy, próbując skierować strumień pod korzeń, nie zwilżając liści. Nasiąkanie wodą jest bardziej szkodliwe dla escholzii niż brak wilgoci.

Wprowadzenie mulczu korzystnie wpływa na rozwój rośliny. Glebę w pobliżu kwiatu można rzadziej poluzować i odchwaszczać. Ściółkowanie służy jako dodatkowe źródło składników odżywczych.

Chwasty i poluzowanie należy wykonywać bardzo ostrożnie. Escholzia ma delikatny system korzeniowy, który łatwo jest zakłócać. Nieostrożne obchodzenie się może doprowadzić do śmierci kwiatu.

Roślina nie wymaga opieki

Posadzona na żyznej glebie escholzia będzie kwitła przez cały sezon, nawet bez nawożenia. Możesz wesprzeć roślinę, dwukrotnie aplikując nawóz w okresie wegetacji:

  • karmienie złożonym nawozem mineralnym – w okresie pączkowania;
  • podlewanie wodą i nawozem miesiąc po rozpoczęciu kwitnienia przy połowie stężenia.

Opatrunek górny nakłada się rozcieńczony. Roślina jest podlewana przed nawożeniem.

Wielu jest zainteresowanych pytaniem: czy możliwe jest przeszczepienie krzewów escholzii. Kwiat jest niezwykle trudny do przeniesienia. W większości przypadków roślina umiera. Przetrwane krzewy długo się zakorzeniają w nowym miejscu.

Rada! Hodowanie kwiatu przez sadzonki to dobry sposób na sadzenie escholzii we właściwym miejscu.

Charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, że w deszczową i pochmurną pogodę, wraz z nadejściem zmierzchu, kwiaty składają się w stożkowate pąki. Życie każdego kwiatu jest krótkotrwałe: tylko 3-4 dni. Roślina ma duży potencjał do tworzenia pąków, zamiast zwiędłych kwiatów pojawiają się nowe.

Najczęstsza escholzia o prostych kwiatach z 4-5 płatkami. Istnieją również nowoczesne odmiany z półpełnymi i podwójnymi, falistymi płatkami.

Pojedyncze kwiaty mają kształt kielicha lub kielicha. Pomarańczowo-żółty słupek i pręciki są krótsze niż płatki. Istnieją podwójne odmiany o spłaszczonych kwiatach, podobne do kwitnących róż lub kamelii.

Mak kalifornijski to roślina, która kwitnie przez cały sezon wegetacyjny. Większość odmian otwiera swoje pierwsze pąki pod koniec maja i na początku czerwca i kwitnie nieprzerwanie, aż do nadejścia chłodów.

Aby utworzyć dużą liczbę pąków, nie pozwól escholcjom wiązać strąków nasion, które wyglądają jak strąki. Terminowe usunięcie jajników sprzyja bujnemu kwitnieniu przez długi czas.

Kwiat jest wysoce odporny na wiele wirusowych chorób grzybiczych. Dlaczego liście Escholzia czasami zaczynają żółknąć? Przyczyną mogą być patologie bakteryjne, szkodniki i naruszenia zasad rolnictwa rolnego.

W czasie upałów na cienkich łodygach rośliny pojawia się mszyca fasoli. Ze szkodnikiem walczy się opryskując preparatem Komandor. Obecność cienkiej pajęczyny na krzaku wskazuje na pokonanie escholzii przez małego pasożyta – przędziorka. Następnie kwiat spryskuje się środkiem owadobójczym Aktellik.

W chłodne, deszczowe dni roślina może zachorować na mączniaka prawdziwego. Uszkodzone części krzewu są odcinane, kwiat traktuje się roztworem mydła i miedzi: 200 g zielonego mydła, 20 g siarczanu miedzi na wiadro wody.

Zwinięty pączek

W warunkach nadmiernej wilgoci Escholzia cierpi na gnicie systemu korzeniowego. Na liściach pojawiają się pleśń i ciemne plamy.

Ważny! W początkowych stadiach choroby roślinę można uratować, zatrzymując podlewanie. W zaawansowanych przypadkach krzak należy wyrzucić.

Jasny kolor płatków, oryginalne ażurowe ulistnienie, długi okres kwitnienia i wyjątkowa odporność na suszę doprowadziły do ​​powszechnego stosowania escholzii do przygotowywania kompozycji kwiatowych.

Escholzia jest sadzona w połączeniu z innymi nisko rosnącymi roślinami: portulakiem, lobelią. Dobrze komponuje się z bylinami karłowatymi: niezapominajkami, pierwiosnkami, goździkami. Jasny kwiat świetnie prezentuje się wśród traw na „trawniku mauretańskim”.

Malownicza kompozycja z escholzią

Każda część ogrodu zostanie ozdobiona pięknym kwiatem Escholzia, którego uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Roślina rozmnaża się łatwo: wystarczy raz posiać mak kalifornijski, aby podziwiać jego radosne kwitnienie przez wiele lat.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy