Wszystko o podlewaniu agrestu: kiedy podlewać, jak często, jakie rodzaje, ilość wody

Podlewanie jest ważnym krokiem w pielęgnacji różnych upraw. Roślinność, kwitnienie i dalsze dojrzewanie zależą od tego, czy roślina ma wystarczającą ilość wilgoci. W tym artykule znajdziesz informacje, jak podlewać agrest i jakie metody podlewania są dla Ciebie najlepsze.

Agrest należy do rodzaju roślin porzeczkowych. Jego krzewy zwykle nie dorastają powyżej półtora metra. Warstwowa kora ma kolor od ciemnoszarego do ciemnobrązowego. Kwitnie zwykle w maju, tworząc niepozorne drobne kwiaty przeplatane czerwono-zielonymi odcieniami. Owoce zewnętrznie przypominają małe arbuzy, mają słodko-kwaśny smak. Dojrzewanie jagód jest nierównomierne, dlatego zaleca się zbieranie w częściach. Dojrzałe jagody są bogate w składniki odżywcze i dużą ilość witaminy C.

Gałązka agrestu

Agrest to roślina, która dobrze rośnie i owocuje, jeśli gleba u korzeni jest stale wilgotna. Codzienne podlewanie krzewów nie jest wymagane, należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Jeśli pada za dzień lub dwa, korzenie będą miały czas, aby wchłonąć wystarczającą ilość wilgoci. Jeśli pogoda jest sucha, należy raz w tygodniu podlewać agrest około 30 litrami czystej wody pod krzak.

Uwaga! Agrest w zależności od wieku wymaga różnej szybkości podlewania. Tak więc dla jednorocznych krzewów sezonowa norma wody będzie wynosić nie więcej niż 50 litrów, dla 3-5-latków – do 80 litrów, dla 20-latków – 120-150 litrów. W przypadku rośliny starszej niż 12 lat stawkę oblicza się w zależności od kwadratu systemu korzeniowego, około 30-50 litrów na 1 m².

Pierwszą wiosną zaleca się regularne podlewanie krzewu agrestu po posadzeniu jesienią przez cały sezon wegetacyjny. Gleba, w której znajduje się system korzeniowy, powinna być wilgotna w 65-80%. Zwykle sprawdza się to za pomocą specjalnego urządzenia. W przypadku ich braku pomoże następująca metoda oznaczania: weź garść ziemi z gleby na głębokości 20 cm, zgnieć ją w dłoni i wyrzuć z wysokości 1 m Pozostanie cała bryła lub kilka dużych jej części – wilgoć jest idealna, pokruszona na drobne składniki – wymagane jest podlewanie.

Agrest i porzeczki

Aby uzyskać bogate zbiory, podczas kwitnienia agrestu wymagane jest podlewanie. Zaleca się wlać ciepłą wodę pod podstawę rośliny, aby ziemia była nasycona wilgocią o 30-40 cm.

Uwaga! Pomimo faktu, że rośliny z rodzaju porzeczki uwielbiają wilgotną glebę, nadmierne letnie podlewanie może powodować gnicie, zniszczenie systemu korzeniowego, pojawienie się szkodliwych mikroorganizmów i późniejszą śmierć krzewu. Podczas suszy roślina czuje się przygnębiona, ma niewielki wzrost, jagody stają się mniejsze, zmienia się kolor liści.

Dojrzałe rośliny owocujące wymagają intensywniejszego podlewania, aż do pojawienia się pierwszej miękkości jagód. Następnie podlewanie agrestu w okresie letnim zatrzymuje się, umożliwiając tym samym gromadzenie się cukru w ​​owocach. Po zbiorach nawadnianie krzewu wznawia się do końca października – początku listopada. Jednocześnie zdecydowanie zaleca się podlewanie przed zimą, doprowadzając glebę do stanu kremowego. Pozwoli to roślinom zgromadzić jak najwięcej wilgoci, co ułatwi im przetrwanie mrozu i zmian temperatury w miesiącach zimowych.

Kwiaty agrestu

Wczesną wiosną (koniec lutego – początek marca), jeszcze zanim pąki puchną, agrest i gleba pod nimi zalewane są wrzącą wodą więcej niż raz. Gorąca woda o temperaturze do 80 ° C nie zaszkodzi krzewowi, ponieważ po hibernacji nadal pozostaje w stanie spoczynku, łagodząc różne infekcje, w tym zarodniki mączniaka prawdziwego. Następnie krzewy są przycinane i spryskiwane specjalnymi środkami chemicznymi na różne choroby i ich patogeny. W tym samym czasie ziemia jest posypana warstwą torfu, trocin lub próchnicy. Taka poduszka sama w sobie zatrzyma wilgoć, zakłócając pełny rozwój chwastów.

Jak podlewać fiołki – zasady i cechy podlewania

Agrest latem można podlewać na kilka sposobów. Popularne z nich przedstawiono poniżej.

Nawadnianie kroplowe odbywa się za pomocą specjalnie narysowanych linii nawadniających, które są ułożone w odległości nie większej niż pół metra od rośliny. Ten system nawadniania nie wymaga zaopatrzenia w ciepłą wodę, ponieważ niskie natężenie przepływu umożliwia jej naturalne podgrzanie. Ponadto do tego systemu można dodać płynne odżywianie roślin.

Nawadnianie kroplowe

Mokra gleba, powolne nawadnianie i nawożenie pogłówne pomogą agrestowi wchłonąć składniki odżywcze i nie spalić korzeni, jak na przykład podczas wylewania płynnego nawozu na suchą glebę.

Ważny! System nawadniania kropelkowego wymaga niewielkiej inwestycji, ale po zainstalowaniu opłaca się oszczędzać zużycie wody.

Kolejny ekonomiczny rodzaj nawadniania z rowu. Krzew jest lekko wysklepiony, tak że jego pień znajduje się u podstawy małego nasypu. Następnie na obwodzie systemu korzeniowego, nieco cofając się od korony, układa się kopiec ziemi o wysokości 10-15 cm, z którego powinien powstać mały rów, który następnie wypełnia się odpowiednią ilością wody.

Aryk

Aryka można zrobić w prostszy sposób: wykop wokół krzaka wnękę wielkości bagnetu łopaty i napełnij tę wnękę wodą. Ta metoda nawadniania nie wymaga ciągłego spulchniania gleby, oszczędza czas i pieniądze.

Uwaga! Agrest można również podlewać zimną wodą ze studni. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy takim podlewaniu owoce dojrzewają nieco później niż przy podlewaniu ciepłą wodą.

Opryskiwanie liści agrestu odbywa się tylko przy pochmurnej pogodzie po zachodzie słońca, aby nie spalić korony. Ta metoda nieznacznie odświeży liście przed kurzem i małymi owadami, jeśli takie istnieją.

Rozpylający

Podlewanie u nasady ciepłą wodą po zachodzie słońca odbywa się 3-4 razy w sezonie, zanim dojrzeją pierwsze miękkie owoce. W tym czasie korzenie rośliny pochłaniają wilgoć, nie odparowując ich ani nie spalając.

Podlewanie u nasady

Zraszanie to najpopularniejszy sposób podlewania ogrodów i upraw ogrodniczych wśród letnich mieszkańców. Specjalnie zainstalowany system nie wymaga żadnego wysiłku, nawadniając rośliny wodą. Ta metoda jest stosowana, gdy istnieje zagrożenie mrozem przez całą noc przed wschodem słońca. W przypadku agrestu nie jest to najkorzystniejszy sposób podlewania, ponieważ stała wilgoć na liściach może powodować pojawienie się szkodliwych mikroorganizmów, a podlewanie na słońcu może spalić liście.

Ważny! Zraszanie wymaga większego zużycia wody i obowiązkowego późniejszego poluzowania niż metody opisane powyżej.

Inną, łatwą metodą podlewania jest napływ. To wtedy spokojnie wylewa się wodę z węża położonego na ziemi. Położenie węża należy zmieniać kilkakrotnie, więc tej metody nie można nazwać niekontrolowaną. Ponadto woda rozlewa się w różnych kierunkach, gleba nie zawsze ma czas na jej natychmiastowe wchłonięcie, co prowadzi do nierównej wilgoci w otwartym terenie.

Aby uzyskać zdrową i owocną roślinę, nie zapomnij o karmieniu. W pierwszym roku sadzenia agrest potrzebuje jedynie odpowiedniego „reżimu picia”, poluzowania i stabilizacji liczby pędów. Począwszy od drugiej wiosny, należy karmić kulturę jagodową. Agrest przed kwitnieniem potrzebuje azotu, który można stosować zarówno w postaci suchej, jak i płynnej. Azot można dodawać do drugiej połowy sierpnia. Jeśli będziesz kontynuować dłużej, spowoduje to wzrost nowych pędów agrestu, które nie zdążą się wzmocnić przed mrozem.

Uwaga! Pierwsze pąki są już ustawione – czas zastosować nawozy zawierające fosfor. Zaleca się powtórzenie tego górnego opatrunku tydzień po pierwszym. Najlepsze rezultaty daje stosowanie opatrunku korzeniowego i górnego sprayu z superfosfatem.

Jesienią agrest można nawozić mieszanką fosforu i potasu, co pomoże drewnu dojrzeć i wzmocnić się, a roślinie wytrzymać spadek temperatury w zimie.

Nawóz

Nawożona jest tylko wilgotna gleba, co pozwala nie spalić korzeni rośliny.

Przestrzeganie zasad podlewania, karmienia i tworzenia sprzyjających warunków dla agrestu pomoże zebrać bogate zbiory i cieszyć się przyjemnym słodko-kwaśnym smakiem jagód przez ponad rok.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy