Dżem z rokitnika: 10 przepisów

Jak gotować dżem z rokitnika?

Mała jagoda wypełniona promieniami słońca zawiera:

  • witaminy A, C, P, K, grupa B;
  • flawonoidy;
  • kumaryny;
  • karotenoidy;
  • fruktoza;
  • betaina;
  • cholina;
  • garbniki;
  • kwasy organiczne;
  • kwercetyna;
  • magnez;
  • krzem;
  • nikiel;
  • żelazo;
  • molibden;
  • mangan.

Zbierając jagody na dżem warto poświęcić trochę czasu na zbieranie liści. Zawierają kwasy askorbinowy, ursolowy i oleanolowy. Kora gałęzi jest bogata w serotoninę, która wpływa na procesy zachodzące w układzie nerwowym i zapobiega rozwojowi nowotworów złośliwych.

Zawartość kalorii w 100 g jagód wynosi 82 ​​kcal, ale nie je się ich w wiadrach, najczęściej ogranicza się do małej garści dziennie.

W kuchni jagody cenione są za delikatny smak z lekką kwaskowatością, z których przygotowuje się dżemy, galaretki i kompoty. Aby zachować jagody na zimę, są one mrożone, nacierane cukrem lub robią niesamowity dżem. Owoce rokitnika i olej z nich są szeroko stosowane w medycynie i kosmetologii.

Dlaczego dżem z rokitnika jest przydatny

Podczas gotowania witaminy z grupy B bardzo cierpią, pozostałe elementy tracą tylko niewielką część korzyści. A jeśli ugotujesz surowy dżem, pocierając jagody miodem lub cukrem, wszystkie korzyści pozostaną nienaruszone. Takie półfabrykaty będziesz musiał przechowywać tylko w lodówce na półce warzywnej.

Jagody i sok mają kompleksowy wpływ na organizm. Stosowane są w zapobieganiu niedoborom witamin i anemii, przywracaniu sił po kontuzjach i długotrwałych chorobach.

Rokitnik wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przywracając ich elastyczność, stymulując eliminację toksyn i normalizując ciśnienie krwi. Właściwości immunomodulujące pobudzają tempo regeneracji, poziom odporności organizmu na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Co ciekawe: rokitnik nie jest uznawany przez oficjalną medycynę, ale jest polecany jako kompleks multiwitaminowy dla osób zatrudnionych w niebezpiecznych branżach.

Sok, nalewka z jagód, wywar z liści ma właściwości przeciwzapalne i jest wskazany do płukania gardła i jamy ustnej przy bólu gardła, zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu dziąseł.

Owoce pomagają łagodzić przeziębienia, cukrzycę, choroby laryngologiczne i infekcje górnych dróg oddechowych. Regularne stosowanie produktu zwiększa potencję, chroni przed pojawieniem się zapalenia gruczołu krokowego. Łagodne działanie przeczyszczające jest przydatne przy hemoroidach i skłonnościach do zaparć. Działanie antyoksydacyjne spowalnia procesy starzenia, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności skóry i połysku włosów.

Większość unikalnych właściwości rośliny zostaje zachowana w dżemie, jeśli podczas jego przygotowania zastosujesz minimalną obróbkę cieplną.

Kiedy i jak zbierać rokitnik na dżem

Termin zbioru zależy od celu wykorzystania owocu. Na kompot, dżem, dżem lub świeże spożycie, trzeba iść na jagody pod koniec sierpnia lub na początku września. Jagody w tym czasie są dość gęste, są wygodne do zbierania, transportu i przechowywania. Głównym kryterium staje się kolor. Powinno być jasnozłote.

Kiedy i jak zbierać rokitnik na dżem

Na sok i olej trzeba będzie poczekać kilka tygodni, aż owoce nabiorą pomarańczowego połysku. Staną się miękkie, soczyste, ale nie nadają się już na dżem. Konieczna jest zmiana daty owocowania pewnej odmiany.

Lepiej odebrać go samemu, nie polegając na zakupionym produkcie. Wzdłuż dróg znajduje się wiele nasadzeń rokitnika, gromadzących szkodliwe emisje i metale ciężkie. Niektórzy pozbawieni skrupułów sprzedawcy wprowadzają na rynek plony zebrane z dalekich od czystych ekologicznie miejsc i nie przyniesie to korzyści z takiego przejęcia.

Jagody rośliny są bardzo małe, ściśle przylegają do gałęzi i nie są zbyt wygodne do zbierania. Są dwa zadania: nie drapać ostrych cierni i nie miażdżyć jagód podczas zbioru. Pierwszy problem jest łatwy do rozwiązania. Wybierane są odmiany bezkolcowe lub noszone są ciasne rękawiczki z przyciętymi końcówkami palców, aby utrzymać wrażenia dotykowe.

Drugie pytanie jest trudniejsze, ale przy odrobinie zaradności ma rozwiązanie. Lepiej jest zbierać jagody od podstawy gałęzi do jej krawędzi, nosząc fartuch lub stare ubrania, i umieścić pod krzakiem odwrócony parasol lub rozłożyć folię. W ten sposób możliwe będzie zachowanie jagód, które zostały pokruszone podczas zbioru.

Możesz przyspieszyć ten proces, jeśli odetniesz tak zwane „ślepe” gałęzie wraz z jagodami za pomocą sekatora. Ich cechą wyróżniającą jest brak liści na końcach. Nie będą już rosły, wyschną w przyszłym sezonie, ale nadal trzeba przerzedzać krzew. Do zbioru masowego stosuje się specjalne urządzenia, które pomagają usuwać jagody z gałęzi.

Po zbiorze wskazane jest natychmiastowe oddzielenie części jagód na dżem i nie opóźnianie gotowania przez długi czas.

Jak gotować dżem z rokitnika: przepisy kulinarne

Najbardziej przydatną opcją zbioru są świeże jagody, tłuczone z cukrem w stosunku 1: 1. Nie jest gotowany, ale natychmiast umieszczany w słoikach i przechowywany w lodówce. Ale zbiory rokitnika są bogate i pozwalają dużo eksperymentować, tworząc na jego podstawie kilka pysznych i oryginalnych przysmaków.

Wersja klasyczna

Struktura jagód jest bardzo delikatna i nie wymaga długiego gotowania. Do gotowania weź rokitnik i cukier w równych ilościach, nalegaj na kilka godzin w ciepłym miejscu, aby uzyskać sok. Masę gotuje się przez 15 minut i układa w wysterylizowanych słoikach. Dżem jest odporny na czynniki zewnętrzne i można go bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej.

Z dynią

Specyficzny oleisty zapach rokitnika szybko znika w połączeniu z innymi składnikami. Dynia jest uniwersalna w użyciu, łatwo z niej przygotować dietetyczną zupę, przystawkę i deser. W tym drugim przypadku weź odmiany pomarańczowe o słodszym miąższu, takie jak Michurinskaya, Orange honey, Novinka, Muscat.

Na 2 kg już obranych plasterków dyni potrzebujesz 300 g jagód i 1 kg cukru. Jeśli nie ma wystarczającej ilości soku, można dodać 250 ml wody. Najpierw gotuje się syrop, a następnie ostrożnie rozprowadza się rokitnik we wrzącej cieczy, a następnie kostki dyni. Masę gotuje się, aż plastry dyni się ugotują. Staną się miękkie i prawie przezroczyste. Przysmak przechowywany jest wyłącznie w hermetycznie zamkniętych puszkach.

Z pomarańczami

Po dodaniu cytrusów wzmacnia się immunostymulujące i przeciwbakteryjne działanie obu składników. 2-3 łyżki dżemu mogą złagodzić dreszcze, złagodzić gorączkę, dać organizmowi siłę do walki z nadchodzącym przeziębieniem.

Deser jest łatwy w przygotowaniu. Dla niego weź 300 g granulowanego cukru i jagód oraz 1 dużą pomarańczę. Gotowane z sokiem lub całymi plastrami wraz ze skórką. W obu wersjach jagoda jest wstępnie napełniana cukrem przez 2-3 godziny, a następnie gotowana. W pierwszym przypadku świeżo wyciśnięty sok wlewa się do wrzącej masy 3-5 minut do ugotowania. W drugim cienkie plasterki pomarańczy, pokrojone razem ze skórką, umieszcza się w pojemniku po ugotowaniu jagód z syropem i gotuje na małym ogniu, aż skórka będzie miękka. Średnio zajmie to 40 minut po jednym gotowaniu.

Z jabłkiem

Do gotowania potrzebujesz 2 kg cukru i rokitnika. Jabłka zabierają 1 kg więcej. To nie jest dżem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale bardziej dżem, ponieważ składniki są miażdżone. Jagody są wcierane, usuwa się z nich kości i ciasto. Jabłka są przetłaczane przez maszynkę do mięsa. Po połączeniu wszystkich składników umieść je na małym ogniu w grubościennym naczyniu.

Warto się zastanowić: do robienia dżemu najlepiej nadaje się rondel z grubym dnem lub specjalna miska ze stali nierdzewnej, teflonu, ceramiki, szkła. W naczyniach emaliowanych słodka masa szybko się przypala.

Dżem gotuje się przez 20 minut przy ciągłym mieszaniu. Jest natychmiast układany w pojemnikach do przechowywania. W miarę ochładzania gęstnieje.

Galaretka z kaliną

Ten deser ma specyficzny smak z lekką goryczką. Kalina jest ceniona jako stabilizator ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu. Jagoda jest bardzo przydatna dla osób z chorobami układu krążenia, z silnym żużlowaniem organizmu. Jest niezastąpiony dla osób, które regularnie doświadczają długotrwałego stresu, mają słaby układ nerwowy i są podatne na częste przeziębienia. Ale nie wszyscy odważą się jeść świeżą kalinę. W połączeniu z cukrem i miodem również nieznacznie poprawia jego smak. Ale we współpracy z rokitnikiem i przy odrobinie obróbki cieplnej uzyskuje się zupełnie inną opcję.

Przepis wykorzystuje tylko sok jagodowy w ilości 150 ml kaliny na 1 litr rokitnika, 1 kg cukru pudru i torebkę żelatyny. Sok z cukrem gotuje się do trzykrotnego zmniejszenia objętości. Następnie do gotowej masy dodaje się wstępnie namoczoną żelatynę, podgrzewa się, unikając wrzenia i układa w słoikach.

Z orzechem

Aby przygotować jagody, należy je starannie oddzielić od resztek roślinnych uzyskanych podczas zbiorów. Aby przyspieszyć proces, jagody układa się w szerokiej misce i napełnia wodą. Wszystkie patyki i liście szybko się unoszą. Pozostaje złapać je durszlakiem lub łyżką cedzakową, aż zostaną nasycone wilgocią i ponownie opadną na dno.

Umyte i lekko wysuszone jagody pokrywa się cukrem w stosunku 1:1. Pozwolono im osiąść przez 1,5-2 godziny i gotować przez 10 minut. Po schłodzeniu dodaj do masy 1 szklankę obranych orzechów włoskich i ponownie zagotuj, utrzymując gotową przez 15 minut.

Przepis ma pełną swobodę działania. Jagody można wstępnie zmielić wybierając nasiona lub pozostawić je w całości. Orzechy gotuje się również w kawałkach lub połówkach. Można je zastąpić orzechami laskowymi lub jądrami cedru. W każdym razie okaże się, że to tylko pyszny deser.

Mrożony rokitnik

Jagoda doskonale znosi zamrażanie, nie tracąc przy tym swoich podstawowych właściwości. Jeśli zbiory są tak obfite, że nie można od razu przetworzyć ich części lub nadchodzi inwazja gości i chcesz potraktować ich czymś niezwykłym, przyda się mrożony rokitnik. Na deser będziesz potrzebować;

  • rokitnik zwyczajny – 500 g;
  • cukier granulowany – 750 g;
  • woda – 1 szklanka.

Nie ma potrzeby celowego rozmrażania jagód. Syrop gotuje się, gotuje, aż kryształki cukru całkowicie się rozpuszczą. Tam wylewa się jagody, masę pozostawia się na 4 godziny. Następnie ponownie postaw patelnię na małym ogniu i gotuj do miękkości. Sprawdza to kropla na spodku. Jeśli nie pełza, możesz przelać smakołyk do słoika lub natychmiast rozprowadzić go w wazonach.

Miodowy przysmak

Na 1 szklankę świeżych jagód potrzebujesz 130 g dowolnego miodu. Aby uzyskać bardziej nasycony kolor, lepiej wziąć kaszę gryczaną lub słonecznik. Sok wyciska się z jagód, miód podgrzewa się do 40 stopni w kąpieli wodnej.

Ważne: przepis nie przewiduje gotowania, w przeciwnym razie miód straci wszystkie swoje korzystne właściwości.

Składniki miesza się, masę układa się w suchych wysterylizowanych słoikach i przechowuje przez 1 godzinę w ciepłym miejscu, a następnie wkłada do lodówki.

Rokitnik z imbirem

Do gotowania potrzebna jest tylko świeża żywność, bez suszonych i mrożonych składników. Wtedy dżem okaże się naprawdę uzdrawiający. Na 750 g rokitnika potrzebujesz 1 kg cukru, 3 łyżki. łyżki świeżych wiórków imbirowych i pół szklanki wody. Syrop gotuje się w osobnym rondlu, dodaje się tam chipsy imbirowe i gotuje na małym ogniu przez 10 minut. Następnie połóż jagody i gotuj masę przez kolejne 20 minut, ciągle mieszając. Nie możesz zostawić deseru bez opieki, tam się spali. Jeśli potrzebujesz bardziej skoncentrowanego dżemu, będziesz musiał schłodzić masę, a następnie włożyć ją z powrotem do pieca, doprowadzając do pożądanego stanu.

W piecu

Metoda gotowania oszczędza dużo czasu i wysiłku. Mieszanka przygotowywana jest według klasycznej receptury w stosunku 1:1 jagód i cukru. Dodaj szklankę wody, ponownie wymieszaj masę i włóż do pojemnika z wysokimi bokami, równomiernie rozprowadź. Czas gotowania – 1 godzina z okresową kontrolą i mieszaniem. Deser po ugotowaniu w gorącym piekarniku okazuje się gęsty i bardzo pachnący.

Wideo: jak zrobić dżem z rokitnika

Ciekawe fakty o rokitniku

Ciekawe fakty o rokitniku

  1. Krzewy stosuje się jako nasadzenia wzmacniające, utrwalające skarpy wąwozów i wysokie brzegi zbiorników.
  2. Z dorosłego krzewu w roku produkcyjnym uzyskuje się do 15 kg jagód.
  3. Lecznicze właściwości owocu zostały wykorzystane już w II tysiącleciu p.n.e.
  4. W Chinach roślina uprawiana jest na skalę przemysłową.
  5. Hodowcy opracowali odmiany i hybrydy bez kolców.
  6. Jagody zawierają ponad 190 składników odżywczych.
  7. Serotonina, zwana hormonem szczęścia, jest obecna w korze mózgowej. Jego stężenie jest 100 razy wyższe niż bananów.
  8. Roślina jest w stanie wytrzymać długotrwałe mrozy do -45 stopni.
  9. Olej z rokitnika ma szerokie spektrum działania, działa przeciwzapalnie, regenerująco, antybakteryjnie.
  10. Regularne spożywanie owoców może znacznie spowolnić proces starzenia.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy