O pielęgnacji ogórków w szklarni: sadzenie, karmienie, hilling, uprawa

Top dressing, tworzenie krzewów, szczypanie, podlewanie

W większości regionó nie ma możliwości uzyskania dobrych zbiorów upraw ciepłolubnych na otwartym polu ze względu na czynniki klimatyczne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć o cechach tworzenia akceptowalnych warunków do uprawy i pielęgnacji ogórków w szklarni.

Przygotowanie szklarni do sadzenia

Ważnym aspektem prawidłowej uprawy warzyw jest dobór materiału do budowy konstrukcji szklarniowych, który dziś ma ogromną różnorodność.

Rama może być wykonana z metalu lub drewna. Ważne jest, aby była mocna i odporna na ciężar powłoki i utrzymywała się przez kilka sezonów.

Jako powłokę najlepiej zastosować poliwęglan, popularny wśród doświadczonych ogrodników. Materiał ten ma strukturę plastra miodu wypełnioną powietrzem, dzięki czemu dobrze zatrzymuje ciepło i tworzy efekt cieplarniany.

Ważny! Przygotowanie gleby należy rozpocząć jesienią. Zimą będzie nasycona składnikami odżywczymi i zapewni wysokiej jakości zbiory w następnym sezonie.

Przygotowanie szklarni do sadzenia ogórków

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich chwastów, resztek roślinnych z ostatniego sadzenia i wierzchniej warstwy gleby. Należy również zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję gleby:

Leczenie wybielaczem stosuje się jesienią, ponieważ należy dać czas na zaparzenie i pogodę, w przeciwnym razie rośliny ucierpią. Suche wapno można rozprowadzić w ilości 200 gramów na metr kwadratowy i można przygotować roztwór do dezynfekcji konstrukcji szklarni. Do roztworu stosuje się proporcje 40 gramów wapna na 12 litrów wody Wiosną, bezpośrednio przed sadzeniem, przygotowaną glebę traktuje się wrzącą wodą z 3 gramami manganu na 10 litrów wody.

Po zastosowaniu wszystkich nawozów i wapna należy dokładnie wykopać glebę, która powinna zawierać równą ilość gleby, próchnicy, obornika i torfu.

Uwaga! Gdy tylko zrobi się cieplej, należy przykryć szklarnię folią poliwęglanową i wykonać łóżka od 25 cm wysokości glebą, która została nasączona zimą. Liczba łóżek zależy od szerokości szklarni: jeśli jest wąska (do 2,5 m), wówczas instaluje się dwa łóżka z jednym przejściem między nimi, jeśli szklarnia jest szeroka, to cztery łóżka z dwoma przejściami.

Na 2 m nad łóżkami druty są ciągnięte w dwóch rzędach, aby później rośliny były do ​​nich przywiązywane nitką.

Ze względu na to, że folia dobrze zatrzymuje parę, najbardziej dopuszczalna wilgotność do uprawy tej rośliny ustala się w szklarniach. Należy jednak unikać zastoju powietrza, dla którego wykonywana jest codzienna wentylacja. W takim przypadku ważne jest, aby zapobiegać przeciągom w szklarni.

Wybór ogórków do uprawy

Dziś na rynku prezentowany jest ogromny asortyment odmian ogórków, wśród których znajdują się te specjalnie przystosowane do warunków szklarniowych. Wyróżniają się bezpretensjonalnością do oświetlenia i minimalnym rozmiarem krzewów.

Najpopularniejsze hybrydy wśród ogrodników to Hercules F1 i Athlete F1. Ich zaletą jest obfite owocowanie i odporność na choroby, ale potrzebują sztucznego zapylenia. W tym celu możesz posadzić odmianę zapylającą, taką jak hybryda Emelya F1.

Hybryda Emelya F1

Wśród odmian samozapylonych najpopularniejsze są Regata, Moscow Greenhouse, Graceful i hybrydy Annushka F1, Emerald Stream F1, German F1, przede wszystkim ze względu na to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Sadzonki: ogórki w szklarni, uprawa i pielęgnacja

Około miesiąca przed sadzeniem warzyw w szklarni należy wysiać nasiona do sadzonek. Zwykle jest uprawiany w domu, pokryty plastikiem, aby stworzyć szklarnię.

Sadzenie i pielęgnacja sadzonek ogórka w szklarni to odpowiedzialne zajęcie. Wysiew odbywa się w małych doniczkach, które są przykryte folią, aby utrzymać temperaturę 25-27 stopni.

Dodatkowe informacje! Do sadzonek najlepiej używać pojemników z wyjmowanym dnem, aby podczas przesadzania nie uszkodzić korzeni w jak największym stopniu.

Jak tylko pojawią się pierwsze pędy, musisz usunąć film. Sadzonki należy podlać ciepłą wodą i ułożyć tak, aby liście roślin nie ocierały się o siebie.

Ogórki: sadzenie i pielęgnacja w szklarni

Sadzenie i pielęgnacja ogórków w szklarni zaczyna się od sadzenia sadzonek. Aby to zrobić, w łóżkach wykopuje się dziury, w których sadzonki są umieszczane z doniczki, tak aby kula korzeniowa wystawała na kilka centymetrów w stosunku do ziemi.

Uwaga! Konieczne jest sadzenie sadzonek w szklarni dopiero po ustaniu mrozów i nagrzaniu gleby. Wczesne sadzenie może powodować zamarzanie roślin.

Również w szklarni można natychmiast sadzić nasiona, ale w tym przypadku zwiększa się oczekiwanie na owoce, więc ta metoda jest rzadko stosowana.

Schemat lądowania

Jednym z najważniejszych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas sadzenia, jest wzór sadzenia. Jakość plonu zależy od prawidłowego rozmieszczenia roślin.

Zbyt ciasne sadzenie jest obarczone brakiem składników odżywczych i wilgoci dla warzyw, co może prowadzić do braku owoców. Ponadto na gęstych nasadzeniach szybko rozwijają się choroby uciskające rośliny.

Schemat sadzenia ogórków w szklarni

Jednocześnie duże odległości między sadzonkami nie pozwolą na zasadzenie wystarczającej ilości warzyw i efektywne wykorzystanie ziemi, co oznacza, że ​​potencjał plonów nie zostanie w pełni ujawniony.

Najbardziej optymalne odstępy między rzędami i krzewami to 35-45 cm.

Dodatkowe informacje! Umieszczenie ogórków w szachownicę z zachowaniem odstępów zapewni równomierne oświetlenie wszystkich krzewów.

Top dressing, tworzenie krzewów, szczypanie, podlewanie

Kolejnym pytaniem, które zadaje letni mieszkaniec po posadzeniu warzyw, jest to, jak dbać o ogórki w szklarni, aby uzyskać owoce o wysokim smaku.

Opieka nad ogórkami w szklarni obejmuje podlewanie, formowanie krzewów, szczypanie i karmienie na czas.

Wiosną podlewanie przeprowadza się wodą nie niższą niż 35 ° C, aby uniknąć hipotermii roślin. W upale ogród jest codziennie podlewany. Ilość potrzebnej wody zależy od temperatury powietrza, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na stan gleby – musi być wilgotna.

Ważny! Przesuszenie jest równie niebezpieczne dla ogrodu, jak przesuszenie.

Praktykuje się również krótkotrwałe, lekkie wysuszenie gleby przed pojawieniem się owoców, aby przyspieszyć ten proces.

Hilling Ogórek

Aby uniknąć zagęszczenia gleby, zaleca się przytulanie jej po każdym podlewaniu. Hilling pomaga glebie zatrzymać wilgoć tak długo, jak to możliwe. Gdy na powierzchni pojawią się białe włókna korzeni, konieczne jest dodanie świeżej mieszanki składników odżywczych.

Krzewy powstają w trzech etapach:

najpierw wszystkie pędy i pąki są usuwane z kątów pierwszych kilku liści, aby uniknąć zatrzymania rozwoju rośliny; następnie następuje uszczypnięcie: pędy boczne są odcinane, pozostawiając do 2-3 liści na wysokości półtora metra;

Podczas formowania wszystkie żółte i chore liście są również odcinane.

Dodatkowe informacje! Konieczne jest przycinanie krzewów przed obiadem, aby wysuszyć rany w ciągu dnia.

Górny opatrunek podczas pielęgnacji ogórków po posadzeniu w szklarni zwykle przeprowadza się nie więcej niż 5-6 razy w sezonie. Popularną metodą jest dokarmianie popiołem drzewnym, przede wszystkim ze względu na dostępność i naturalność nawozu. Zaraz po rozpoczęciu kwitnienia rośliny podlewa się co 10 dni roztworem popiołu, około 0,5 litra na każdy krzew. Takie odżywianie poprawia smak ogórków i zapobiega chorobom.

Pozytywnie działa również tzw. Opatrunek dolistny: raz dziennie na wewnętrzną stronę liści rozpyla się roztwór siarczanu miedzi, manganu i kwasu borowego.

Uwaga! Nadmierne odżywianie roślin może prowadzić do pogorszenia ich rozwoju i znacznego ograniczenia owocowania.

Zbiór jest konieczny w odpowiednim czasie. Pierwsze owoce zbierane są dwa razy w tygodniu, a następnie rosną w miarę dojrzewania. Rzadkie zbiory mogą prowadzić do zmniejszenia zbiorów.

Dbanie o ogórki szklarniowe wymaga dużo cierpliwości i wysiłku, ale wszystkie kłopoty usprawiedliwiają się, ponieważ warzywa uprawiane własnymi rękami są wielokrotnie smaczniejsze i zdrowsze od zakupionych.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy