Stosowanie nawozu z pokrzywy

Stosowanie nawozu z pokrzywy

Współcześni ogrodnicy często używają na swojej stronie naturalnych nawozów. Ogromną korzyścią dla roślin jest opatrunek ze zwykłej pokrzywy. Są przygotowywane bardzo szybko i przynoszą roślinom wiele korzyści.

Dlaczego pokrzywa jest dobra dla roślin?

Nawozy z pokrzywy mają wiele zalet:

  • karmienie jest bezpieczne zarówno dla roślin, jak i zwierząt, ludzi;
  • pokrzywa rośnie wszędzie, więc bardzo łatwo jest znaleźć surowce do przygotowania nawozu;
  • w ten sposób możesz nakarmić prawie wszystkie rośliny w swoim ogrodzie i ogrodzie;
  • takie nawozy pomagają poprawić jakość gleby.

Pokrzywa zawiera dużą ilość witamin i minerałów, których młode rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

  1. Wapń. Przy jego niedoborze rośliny spowalniają swój wzrost i bardzo szybko wysychają.
  2. Azot. Składnik ten przyczynia się do szybkiego nagromadzenia zielonej masy.
  3. Magnez. Z braku tego pierwiastka liście zaczynają blaknąć i kruszyć się.
  4. Potas. Ten składnik pozwala roślinom stawać się coraz silniejszymi.
  5. Żelazo, miedź i siarka znajdują się w mniejszych ilościach w opatrunku pokrzywowym. Ale promują również energiczny wzrost roślin i dobre owocowanie.

Składniki te są dobrze przyswajalne przez wszystkie kultury. Dlatego po zastosowaniu opatrunku pogłównego rośliny szybko rosną i dają obfite plony.

Jakie rośliny można karmić nawozem pokrzywowym?

Roztwory pokrzywy są używane do karmienia wielu upraw.

  1. Warzywa. Wysokiej jakości nawóz z pokrzywy z pewnością ucieszy pomidory, kapustę, ogórki i paprykę. Pomoże im zbudować bogatą zieloną masę. Dodatkowo zielony sos sprawi, że twoje warzywa będą smakować lepiej. Tak więc po jego użyciu ogórki tracą gorycz.
  2. Jagody. Napar z pokrzywy doskonale nadaje się do podlewania truskawek ogrodowych i truskawek. Możesz go używać nawet podczas owocowania. Może być również stosowany do nawożenia malin, porzeczek, agrestu i winogron. Sos pokrzywowy sprawia, że ​​jagody są bardziej soczyste i słodsze.
  3. Kwiaty. Wysokiej jakości napar z pokrzywy można podlewać co 2-3 tygodnie. Pomoże to osiągnąć długotrwałe i obfite kwitnienie.
  4. Kultury wewnętrzne. Można nim również podlewać kwiaty doniczkowe. Nie używaj nawozów drożdżowych do karmienia roślin.
  5. Marchewki i buraki. Po podlaniu rośliny rosną i stają się słodsze i bardziej soczyste.

Ale nie zaleca się nawożenia czosnku, cebuli, młodych rzodkiewek i fasoli pokrzywą. Po wykonaniu takiego górnego opatrunku zaczną aktywnie rosnąć wierzchołki. Jednocześnie owoce będą małe i niezbyt soczyste.

Jak przygotować napar?

Do nawożenia roślin najlepiej stosować napar z pokrzywy. Możesz go przygotować na różne sposoby.

Klasyczny przepis

Najczęściej do podlewania lub opryskiwania używa się klasycznego narzędzia, które przygotowuje się ze 100 ml drobno posiekanych roślin i 8-10 litrów dobrze osiadłej wody. Przed użyciem skoncentrowaną papkę ziołową rozcieńcza się ciepłą wodą. Litr naparu dodaje się do 10 litrów wody.

Narzędzie służy do podlewania roślin wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Jeden krzew zabiera około 1 litra płynu.

Stosowanie nawozu z pokrzywy

Z mleczem

Do nalewki używanej do karmienia często dodaje się łodygi mniszka lekarskiego. Do jego przygotowania zioła miesza się w równych ilościach po pokrojeniu. Następnie do wiadra z roślinami wlewa się kilka litrów ciepłej wody. Musisz nalegać na wszystko przez 10-12 dni. Od czasu do czasu napar należy mieszać.

Oprócz mniszka czasami do pojemnika dodawane są inne chwasty, na przykład piołun, krwawnik pospolity lub trawa pszeniczna. Do opatrunku nie można dodawać trujących roślin, na przykład powoju czy dziurawca.

Z drożdżami

Aby przyspieszyć proces wzrostu i owocowania roślin, pokrzywę można łączyć ze zwykłymi drożdżami piekarskimi.

Aby przygotować górny dressing, 100 g cukru należy rozcieńczyć w 1 litrze przegotowanej wody, a następnie dodać do pojemnika 100 g świeżych drożdży. Mieszaninę należy wymieszać, aby wszystkie składniki całkowicie się rozpuściły. Następnie dodaj do pojemnika kolejne 2 litry ciepłej wody i dodaj pokrzywy. Powstałą mieszaninę należy umieścić w ciepłym miejscu do fermentacji. Po 6-7 dniach roztwór drożdży pokrzywowych będzie musiał zostać przefiltrowany i użyty zgodnie z zaleceniami.

Jest inny sposób na przygotowanie suplementu z pokrzywy z drożdżami. 10 gramów suchego proszku należy wymieszać z 2 łyżkami cukru. Powstałą mieszaninę należy rozcieńczyć w 2 litrach ciepłej wody. Wszystko jest nasycone w ciągu dnia. Następnie rozcieńczyć litr roztworu pokrzywy i 200 gram drożdży w 10 litrach wody. Podlewaj roślinę roztworem u nasady.

Możesz użyć świeżego lub suchego chleba zamiast drożdży, aby zrobić nawóz odżywczy. Przygotowanie górnego opatrunku jest bardzo proste. Do pustego pojemnika dodaj 200 gram świeżej pokrzywy i trochę skórki od chleba lub krakersów. Zalej to wszystko podgrzaną wodą, pozostawiając w pojemniku trochę miejsca na pianę. Musisz zaparzyć tę mieszankę przez około tydzień.

Przed użyciem opatrunku górnego należy go rozcieńczyć wodą w stosunku od 1 do 10.

Z obornikiem

Aby przygotować ten uniwersalny top dressing, dodaj do dużego wiadra pokrzywy, pół garści obornika i 1 szklankę starego dżemu. Zalej to wszystko wiadrem wody i wymieszaj. W pojemniku powinno być trochę miejsca, ponieważ podczas fermentacji objętość roztworu wzrośnie.

Gdy wszystko jest gotowe, wiadro należy dokręcić od góry polietylenem lub przykryć pokrywką i ciężkim uciskiem. Roztwór powinien fermentować przez 3-4 tygodnie. Po zakończeniu procesu fermentacji roztwór można wykorzystać do podlewania roślin.

Przed karmieniem należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 5. Otrzymany produkt można stosować w maju i czerwcu.

Z serum

Wiosną, w okresie aktywnego wzrostu, rośliny można karmić nawozem pokrzywowym z surowicą. Przygotowanie jest bardzo proste. Dodaj do wiadra świeże pokrzywy i litr serwatki. Te elementy muszą być wypełnione ciepłą wodą. Wiadro należy przykryć pokrywką lub grubą warstwą folii i pozostawić w ciemnym i ciepłym miejscu na 10-14 dni. Gdy uzyskana mieszanina zostanie sfermentowana, odcedź płyn i rozcieńcz wodą w stosunku 1 do 10. Podlewaj rośliny raz w tygodniu.

Z popiołem

Popiół jest często używany do nawożenia roślin. Ten produkt pozwala wzbogacić glebę w wapń, potas i azot. Top dressing świetnie nadaje się do nawożenia pomidorów.

Aby przygotować roztwór, zalej pół wiadra pokrzywy ciepłą wodą. Dodaj tam 2 szklanki przesianego popiołu drzewnego. Następnie wszystko należy dobrze wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu na 2-3 tygodnie. Gdy roztwór dobrze fermentuje, należy go rozcieńczyć wodą w stosunku od 1 do 10. Roztwór stosuje się do karmienia pomidorów nie częściej niż 1 raz w tygodniu.

W procesie przygotowywania roztworów z pokrzywy ważne jest przestrzeganie pewnych zasad.

  1. Używaj pokrzywy zbieranej w ekologicznie czystych miejscach. Do przygotowania opatrunku nie należy używać surowców zebranych w pobliżu autostrad. Do wierzchniego opatrunku najlepiej dodać produkt rosnący na podwórku lub w ogrodzie.
  2. Zanętę można gotować tylko w plastikowych lub drewnianych pojemnikach. Należy unikać metalowych wiader i beczek.
  3. Nie możesz przygotować nawozu z wysianej trawy. W przeciwnym razie w przyszłym roku w ogrodzie wyrośnie duża liczba chwastów. Do przygotowania opatrunków najlepiej nadają się młode pokrzywy.
  4. Aby nawóz był wysokiej jakości, warto stosować wodę miękką np. deszczową lub dobrze osadzoną.

Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, karmienie przyniesie korzyści tylko roślinom.

Regulamin wpisu

Nawozy z pokrzywy można stosować zarówno pod korzeń, jak i na liść. Do karmienia korzeni stosuje się bardziej stężony roztwór. Rośliny nawozić w pierwszej połowie lata. Musisz je karmić raz na 1-2 tygodnie. Przed nałożeniem opatrunku pogłównego i zaraz po nim rośliny obficie podlewa się.

Jeśli rośliny są karmione liśćmi, należy użyć mniej skoncentrowanego produktu. Krzewy są spryskiwane nie częściej niż raz w miesiącu. Nie warto częściej leczyć roślin, aby nie spalić liści.

Podczas nakładania opatrunku górnego ważne jest, aby wziąć pod uwagę cechy każdej rośliny.

  1. Pomidory. Sos pokrzywowy służy do zwiększenia plonów tej rośliny. Pomidory są karmione 10-12 dni po posadzeniu sadzonek w szklarni lub na otwartym terenie. Każdy krzak należy podlać pół litra roztworu pokrzywy. Możesz spryskiwać pomidory nie częściej niż raz w miesiącu.
  2. Ogórki. Podlewanie ogórków pokrzywą sprzyja pojawianiu się większej liczby jajników i poprawia jakość plonu. Ogórki karmi się na tej samej zasadzie co pomidory. Można je podlewać i spryskiwać.
  3. Ziemniaki. Można go karmić trzy razy w sezonie: w czasie wschodów, w okresie pączkowania i po zakończeniu kwitnienia.
  4. Truskawka. Ta kultura jest również często podlewana naparem z pokrzywy. Do karmienia truskawek i truskawek najlepiej stosować roztwory pokrzywy z drożdżami. Wystarczy jedna lub dwie procedury podlewania, aby jagody stały się słodsze i bardziej soczyste.
  5. Rośliny doniczkowe. Opatrunki pokrzywowe służą do podlewania nie tylko upraw ogrodniczych. Rośliny doniczkowe również potrzebują wysokiej jakości nawożenia. Napary z pokrzywy można stosować do podlewania różnych odmian storczyków. Sukulenty również dobrze reagują na takie karmienie. Podlewanie roślin roztworem pokrzywy odbywa się zimą. Stosuje się do tego roztwór o słabym stężeniu.

Dodatkowo rośliny można spryskiwać, jeśli zaczną boleć. Tak więc skoncentrowany wywar z liści pokrzywy pozbędzie się mączniaka prawdziwego. Aby go przygotować, musisz zagotować liście w gorącej wodzie i gotować przez pół godziny. Następnie płyn należy rozcieńczyć wodą w stosunku od 1 do 3 i zastosować do leczenia zakażonego obszaru. Powstały bulion należy zużyć co najmniej 1 raz w ciągu 4-5 dni. Aby całkowicie pozbyć się mączniaka prawdziwego, musisz wykonać 3-4 zabiegi.

Bulion z pokrzywy służy również do zwalczania zarazy i chlorozy. Aby go przygotować, zalej szklankę posiekanej pokrzywy litrem wody i pozostaw do zaparzenia na 10 minut. Po ostygnięciu bulionu należy go wymieszać z wodą w stosunku 1:5. Chore rośliny są leczone dwa razy w tygodniu.

Napary z pokrzywy mogą również pomóc w walce z różnymi szkodnikami. Najczęściej stosuje się je do ochrony roślin przed mszycami lub dużymi przędziorkami. Do zwalczania tych szkodników stosuje się roztwór przygotowany z 1 kilograma świeżej trawy i 10 litrów wody. Taka mieszanka jest podawana w ciągu dnia. Stosuje się natychmiast po przygotowaniu.

Wielu ogrodników umieszcza również liście pokrzywy obok swoich roślin. Pomaga to odstraszyć ślimaki i ślimaki.

W jakiej innej formie można użyć pokrzywy?

Pokrzywa na ich terenie służy nie tylko do karmienia. Bardzo łatwo jest znaleźć zastosowanie dla tej trawy chwastów.

Ściółkowanie

Wierzchołki pokrzywy stanowią doskonałą ściółkę. Chroni glebę przed wysychaniem i pękaniem. Ponadto ściółka chroni rośliny przed różnymi owadami. Pokrzywa odstrasza szkodniki swoim ostrym zapachem.

Wytwarzanie ściółki do ochrony roślin w kraju jest bardzo proste. Pokrzywę należy drobno posiekać i wysuszyć. Ten proces zajmie 2-3 dni. Suche pokrzywy można od razu wykorzystać w swoim ogrodzie. Można go układać w dużej warstwie, ponieważ roślina bardzo szybko się rozkłada.

Ściółka z pokrzywy jest najbardziej korzystna dla ziemniaków, malin, porzeczek i lilii.

Kompostowanie

Do kompostu można również dodać świeżą pokrzywę. Przygotowuje się go bardzo prosto. Do jej przygotowania należy użyć pokrzywy i ziemi w proporcji od 1 do 10. Do pojemnika na kompost najlepiej dodać ziemię, w której rosła pokrzywa. Ułóż oba komponenty warstwami. Każdy z nich należy zalać ciepłą wodą.

Przykryj pojemnik kompostem warstwą folii i pozostaw na miesiąc. Po upływie wymaganego czasu produkt należy zalać roztworem preparatu „Baikal EM-1”. Następnie pojemnik należy ponownie przykryć i pozostawić do zaparzenia przez kolejne 2-3 miesiące. Następnie kompost można wykorzystać w swoim ogrodzie.

Pożywna „poduszka”

Wielu ogrodników sadzi pokrzywy bezpośrednio w glebie. Najczęściej w ten sposób karmione są ogórki. Świeżo posiekane pokrzywy są po prostu układane w otworach. Następnie wylewa się go wodą i posypuje warstwą ziemi. Następnego dnia w tak przygotowanej glebie można wysiewać sadzonki lub nasiona. Następnie glebę należy ponownie podlać.

Jesion pokrzywy

Popiół pozyskiwany jest przez spalanie suchych pokrzyw. Możesz palić zarówno wierzchołki, jak i korzenie. Aby suchy nawóz był wysokiej jakości, podczas wypalania nie można dodawać do pokrzywy niczego poza suchym papierem używanym do rozpalania ognia. Popioły z pokrzywy można stosować do karmienia o każdej porze roku. Doskonale chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami, a także pozwala na zwiększenie plonów. Przechowuj resztki zużytego popiołu w szklanym pojemniku w suchym i ciepłym miejscu.

Nawóz na zieloną pokrzywę jest naturalnym i bezpiecznym nawozem dla różnych upraw. Dlatego możesz go używać na swojej stronie bez obaw o jakiekolwiek negatywne konsekwencje.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy