Wszystko o podlewaniu piwonii

Wszystko o podlewaniu piwonii

Wielu ogrodników sadzi piwonie na swoich obszarach podmiejskich, ponieważ kwitną one bardzo pięknie, nadając wyrafinowanie i elegancję na zewnątrz. W tym artykule opowiemy szczegółowo o podlewaniu piwonii.

Jak często należy podlewać?

Piwonie nie są zbyt kapryśne w pielęgnacji, ale ta zasada nie dotyczy podlewania, szczególnie w okresie po kwitnieniu. Po zakwitnięciu roślina musi się zregenerować, więc podlewanie jest po prostu konieczne. Wysokiej jakości i regularne podlewanie gwarantuje bujne kwitnienie w przyszłości, ponieważ w tym okresie układane są przyszłe łodygi kwiatowe.

Wielu początkujących ogrodników jest zainteresowanych pytaniem, jak często piwonie należy podlewać. Przede wszystkim warto zacząć od pogody i pory roku. Pierwsze podlewanie w nowym roku należy wykonać natychmiast po całkowitym rozmrożeniu gleby po mrozie. W tym okresie zaleca się dodawanie nadmanganianu potasu do wiadra z wodą. Na jedno wiadro wystarczą tylko 2-3 gramy. Takie podlewanie wpłynie pozytywnie na wzrost i rozwój piwonii: wzmocni się ich system korzeniowy, a także uaktywni się wzrost pąków.

Dodatek nadmanganianu potasu gwarantuje dezynfekcję gleby, co jest bardzo ważne w okresie wiosennym.

Kolejne podlewanie będzie wymagane latem. Nie trzeba go często produkować – chociaż rośliny te potrzebują wilgoci, lepiej jest obficie i rzadko podlewać. Oczywiście w suche lato należy zwiększyć ilość podlewania piwonii. Lepiej jest podlewać wieczorem. Przy wysokich temperaturach w ciągu dnia wystarczy jedno podlewanie przez 10-14 dni.

Piwonie wymagają szczególnej uwagi, gdy aktywnie rosną, tworzą pąki i kwitną. Okres ten przypada zwykle na wiosnę i pierwszą połowę lata. Ale po kwitnieniu nie należy zapominać o roślinach, ponieważ w drugiej połowie lata pąki są już układane na następny rok, więc rośliny muszą również otrzymywać wilgoć w odpowiedniej ilości.

Wszystko o podlewaniu piwoniiWszystko o podlewaniu piwonii

Temperatura i objętość wody

Jak wiesz, piwonie wymagają obfitego, ale rzadkiego podlewania. W przypadku dorosłego krzewu zajmie to około 30 litrów na raz. Nie używaj więcej wody, ponieważ może to wypłukać ziemię i odsłonić korzenie. W takim przypadku wymagane jest obowiązkowe ściółkowanie.

Ważny! Nie zaleca się używania zimnej wody, najlepiej o temperaturze pokojowej. Koniecznie woda musi zostać osadzona.

Funkcje podlewania

Bardzo ważne jest, aby prawidłowo podlewać nie tylko podczas kwitnienia, ponieważ piwonie uwielbiają wodę o każdej porze roku. Oczywiście po posadzeniu rośliny należy podlewać. Jeśli piwonie rosną na otwartym terenie, woda nie utrzymuje się przez długi czas, w wyniku czego podlewanie takich roślin powinno odbywać się częściej.

Aby prawidłowo pić piwonie, nie należy wlewać wody pod krzak. Zaleca się wykopanie rowka wokół rośliny w odległości około 25 cm, przy czym jego głębokość powinna wynosić około 10 cm, na tej średnicy będą znajdować się wszystkie korzenie, które są odpowiedzialne za nasycenie wilgocią naziemnej części piwonii. być skoncentrowanym. W pobliżu łodygi znajdują się grube korzenie, które odżywiają rośliny użytecznymi substancjami, ale nie wilgocią. Jeśli roślina jest młoda, konieczne jest wykonanie rowka w odległości 25 cm, a dla starych krzewów – 40 cm.

Warunki pogodowe mają ogromne znaczenie. Tak więc, jeśli lato jest deszczowe i chłodne, piwonie nie wymagają dodatkowej opieki. Ale w upalne dni powinieneś użyć konewki, ponieważ w przeciwnym razie kwitnienie roślin będzie raczej rzadkie.

Wilgoć wiosną zapewnia bujny wzrost i szybkie tworzenie pąków.Za bujne kwitnienie w przyszłym roku odpowiada odpowiednia woda latem, dlatego piwonie wymagają pielęgnacji wiosną i latem. Już jesienią i zimą rośliny nie wymagają podlewania, ale nie należy zapominać, że konieczne jest również karmienie, poluzowanie i usuwanie chwastów, wtedy roślina będzie godną ozdobą twojej osobistej działki.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy