Dżem truskawkowy: 8 przepisów

Dżem truskawkowy

Roślina jest wieloletnia, dlatego po znalezieniu kilku polan można bezpiecznie wrócić do nich w przyszłym roku. Krzewy są małe, do 20 cm wysokości, liście dobrze rozpoznawalne w trzech oddzielnych segmentach. Kultura rozmnaża się przez pędy, które w truskawkach nazywane są „wąsami”. W dobrych warunkach pogodowych szybko rośnie. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa prawie do końca czerwca. Na jednym krzaku obserwuje się jednocześnie pąki, otwarte kwiaty i jagody o różnej dojrzałości.

Interesujące: z naukowego punktu widzenia jajnik nazywa się fałszywym owocem, ale wśród ludzi wciąż jest jagodą.

W miarę dojrzewania zmienia kolor z zielonego na biały, następnie zmienia kolor na różowy i staje się szkarłatny lub ciemnoczerwony. Potem nadszedł czas na żniwa. Słodycz pojawia się już w białych owocach, ale w przypadku dżemu konieczne jest, aby smak w pełni się rozwinął.

Roślina zawiera wiele przydatnych substancji, a część z nich pozostaje podczas gotowania. W medycynie ludowej wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Zbierane są wiosną, dokładnie suszone w zacienionym chłodnym miejscu.

Najwięcej korzyści przynoszą świeże jagody, polecane są:

  • z żużlowaniem ciała;
  • chroniczne zatwardzenie;
  • obrzęk;
  • awitaminoza i anemia;
  • utrata apetytu;
  • nieświeży oddech i choroba dziąseł.

Wszystkie części rośliny zawierają dużą ilość kwasów organicznych, witamin, błonnika, garbników, pektyn. Truskawki zawierają potas, magnez, fosfor, kobalt, olejki eteryczne. Lepiej jest używać produktu świeżego, ale czas owocowania truskawek jest krótki i szybko mija, trzeba go zebrać do wykorzystania w przyszłości.

Warto się zastanowić: skład ogrodu i dzikich jagód jest bardzo podobny, a obie odmiany mają właściwości lecznicze.

Zawartość kalorii w jagodzie jest niewielka – 34 kcal na 100 g produktu. Jest stosowany jako element diet w programach kontroli wagi, aby dodać smaku do diety.

Dlaczego dżem truskawkowy jest przydatny?

W postaci gotowanej, a nawet w pięciominutowym dżemie, są znacznie mniej przydatne substancje niż w świeżych jagodach, ale produkt nadal ma znaczną wartość. Fruktoza i glukoza nadają jagodzie słodki smak. W połączeniu z cukrem potrzebnym do zrobienia dżemu staje się niebezpieczny dla diabetyków. Jeśli nie jesz smakołyku w puszkach i używasz go z umiarem, kilka łyżek dziennie, procesy metaboliczne są znormalizowane, przywracana jest energia życiowa, usuwany jest zespół przewlekłego zmęczenia i poprawia się nastrój.

Kiedy zbierać truskawki na dżem

Dzikie jagody dojrzewają stopniowo, począwszy od czerwca, a następnie szybko, w ciągu 1-2 tygodni, dają plony. Wtedy prawie bezużyteczne jest szukanie słodkich kropli jagód na łąkach. W ostatnich dniach lipca krzewy prawie kończą owocowanie, liście zaczynają wysychać, a nagromadzenie składników odżywczych pomoże przetrwać srogą zimę.

Istnieją dwie opcje odbioru. Pierwszym z nich jest częstsze odwiedzanie pielęgnowanych łąk od ostatniego tygodnia czerwca i zbieranie jagód w małych porcjach, natychmiast przetwarzając je na zimę. Druga – niecierpliwym łatwiej przyjechać na początku lipca z wiadrem od razu. Ale musisz dostroić się do tego, że proces zbierania jest żmudny ze względu na niewielki rozmiar owoców, a następnie w ciągu dnia wszystko będzie musiało zostać posortowane, ugotowane lub zamrożone, w przeciwnym razie delikatne jagody ulegną pogorszeniu.

Warto pamiętać: truskawki polne na terenach otwartych dojrzewają tydzień wcześniej niż truskawki leśne, a truskawki ogrodowe owocują stopniowo.

Jak gotować dżem truskawkowy: przepisy kulinarne

Wiele rodzin zachowuje własne, rodzinne przepisy i sposoby przyrządzania zimowych przysmaków. Główny składnik zostaje zachowany. Zmienia się czas ekspozycji na ogień, proporcje cukru, dodawanie elementów stron trzecich. Ale przygotowanie jagód i metody przechowywania gotowych produktów pozostają niezmienione.

Jak zrobić dżem truskawkowy

Etap przygotowawczy
Przyniesione jagody muszą być starannie posortowane. Jeśli są zbierane niezależnie, należy je podzielić według stopnia dojrzałości w celu równomiernego wrzenia surowców.

Następnie polej je zimną wodą na kilka minut i pozostaw do zmiękczenia i odsunięcia piasku lub drobinek ziemi. Wygodniej jest łapać truskawki z pojemnika z wodą za pomocą durszlaka lub łyżki cedzakowej.

Następnym krokiem jest usunięcie łodyg. Niektórzy pomijają ten krok, myśląc, że małe zielone gałązki nie wpłyną na jakość gotowego produktu. Nie ma towarzyszy dla smaku i koloru, ale w klasycznej wersji są usuwani. W pojemniku pozostają tylko czyste jagody bez szypułek, w przybliżeniu tego samego koloru.

Przed napełnieniem ich cukrem usuń nadmiar wody. Aby to zrobić, jagody są posypywane na drobnym drucianym stojaku lub na durszlaku przez 30-40 minut. Teraz możesz wybrać najsmaczniejszy przepis lub ugotować wszystkiego po trochu, a następnie umówić się na degustację.

Klasyczny przepis

Będzie potrzebował następujących produktów:

  • 3 kg truskawek;
  • 4,5 kg cukru;
  • 800 ml wody;
  • sok z połowy cytryny.

Najpierw gotuje się syrop cukrowy, jagody ostrożnie wlewa się do wrzącej masy.

Ważne: jeśli po prostu wylejesz jagody, aby uzyskać sok, wtedy zagotują się w obojętną masę.

Przyszły dżem doprowadza się do wrzenia i wyjmuje z pieca na kwadrans. Wymagane jest wykonanie 4 podejść. Piąty sok z cytryny wlewa się do masy, w stanie wrzenia, wlewa się do wysterylizowanych słoików i zwija.

Pięć minut

Minimalny czas obróbki cieplnej pozwala zachować większość składników odżywczych.

Ważne: zamyka się tylko hermetycznie, w wysterylizowanych słoikach.

Jagody i cukier są pobierane w równych częściach, posypywane warstwami i umieszczane w ciemnym, chłodnym miejscu do następnego ranka. Aby zapobiec dostawaniu się kurzu, przykryj wierzch ręcznikiem. Pokrywy lub inne ciasno dopasowane urządzenia są wykluczone, mieszanina musi „oddychać”. W celu równomiernego rozpuszczenia cukru zawartość miesza się co 2 godziny.

Po tym, jak truskawki dadzą sok, a cukier prawie się rozpuści, mieszaninę doprowadza się do wrzenia na małym ogniu, gotuje nie dłużej niż 4-5 minut i natychmiast wlewa do słoików.

Surowy dżem

Jest przygotowywany przez analogię z porzeczkami lub malinami. W rzeczywistości jest to jagoda tarty z cukrem bez obróbki cieplnej. Do gotowania potrzebujesz tylko 2 składników. Na 1 część jagód weź 2 części cukru pudru. Aby truskawki zachowały swój smak i aromat, stosują małą sztuczkę – całkowicie wykluczają kontakt z metalem. W tym celu przygotowuje się wcześniej ceramiczny pojemnik i drewnianą kruszonkę.

Dokładnie ubitą masę jagodową umieszcza się w słoikach, przykrytych szczelnymi plastikowymi wieczkami. Taki strategiczny zapas można przechowywać tylko w lodówce, gdzie będzie stać do następnych zbiorów, jeśli nie zostanie zjedzony.

Druga opcja ma na celu zachowanie całych jagód. W tym celu jagody posypuje się cukrem i pozostawia na jeden dzień, regularnie mieszając. Proporcje składników wynoszą 1:1. Następnie umieszcza się je również w słoikach, przechowywanych w lodówce, ale nie dłużej niż 3-4 miesiące.

Warto się zastanowić: po sterylizacji słoiki muszą wyschnąć. Jeśli dostaniesz kropelki wody, mieszanina będzie fermentować nawet w lodówce.

Mieszanka miętowa

Kilka listków świeżej mięty nada dżemowi niezwykły orzeźwiający smak. Baza gotowana jest jak zwykle – w ilości 1 kg truskawek na taką samą ilość cukru. Osobliwością przepisu jest dodanie posiekanych liści mięty podczas trzeciego gotowania. Wcześniej jagody pokrywa się cukrem na jeden dzień, syrop jest odsączany i doprowadzany do wrzenia. Rozprowadza się w nim masę jagodową, gotuje przez 2-3 minuty i odstawia na około 1/3 godziny. Doprowadzenie dżemu do stanu gotowości zajmie 3 podejścia.

Gotowy produkt pakowany jest w puszki. Wygodniej jest wziąć pojemniki o małej objętości, każdy 0,5 lub 0,3 litra. Po zapieczętowaniu taki dżem można przechowywać nawet na półce w korytarzu mieszkania.

Pyszna mieszanka

Jeśli rok okazał się słabym zbiorem truskawek lub spóźniłeś się ze zbieraniem jagód i udało ci się zebrać bardzo mało, nie powinieneś rozpaczać. Pomoże w tym wspólnota kultur. Połączenie truskawek i truskawek daje nieopisany aromat. Obie jagody są sortowane, ogonki są usuwane. Metoda gotowania jest klasyczna, lepiej nie gotować przez pięć minut, jest to ryzykowne, ponieważ truskawki mają wyższą zawartość kwasu.

W multicookerze

Dżem truskawkowy w powolnej kuchence

Czasami nie ma czasu, aby z niepokojem śledzić proces gotowania jagód, stale je mieszając. A dżem jest podstępny, czeka tylko na moment, aby przebiec krawędź lub spłonąć. Gotowanie w multicookerze uchroni Cię przed tymi problemami, zwłaszcza że możesz zaprogramować sprzęt na opóźniony start i ustawić dogodny czas. Proporcje są zwykle, jeden kilogram cukru i jagód z dodatkiem 1 szklanki wody. Określając maksymalne obciążenie, będziesz musiał skupić się na parametrach multicookera. Po umieszczeniu żywności otwórz zawór pary i wybierz tryb gaszenia. Wytworzenie aromatycznego dżemu zajmuje 30 minut bez dodatkowego wysiłku, ścierając pianę i ciągle mieszając.

Nuta orzechowa

Dżem truskawkowy ze skórką z cytryny i kawałkami orzecha włoskiego okazuje się bardzo smaczny. Są dodawane przy trzecim gotowaniu dla różnych smaków. Na 1 kg jagód wystarczą 2-3 płatki skórki i 100 g posiekanych orzechów, najlepiej obranych z cienkiej wewnętrznej skórki przykrywającej pestki.

Mieszany

Niesamowity bukiet aromatyczno-smakowy uzyskuje się poprzez połączenie kilku rodzajów jagód z przewagą truskawek. Truskawki i maliny tworzą z nią wspaniałą triadę. Będziesz musiał wybrać najwcześniejsze odmiany malin lub oglądać pierwsze zbiory z powtarzającymi się, ponieważ w niektórych regionach najpierw dojrzewa jedna jagoda, potem druga.

Bardzo ciekawą opcję uzyskuje się dodając wczesne porzeczki, czerwone lub czarne. Potrzebne jest bardzo mało, smak jagód jest cierpki, aromat jest mocny i może zatkać delikatne niuanse smakowe truskawek.

Zasady przechowywania dżemu

Po sporządzeniu zapasów na zimę pojawia się pytanie, jak je zachować jak najdłużej. Oczywiście trudno ukryć taki przysmak przed domownikami i nie jest to konieczne, został przygotowany właśnie dla nich. Inna sprawa, jeśli wierzch dżemu jest pokryty pleśnią lub sfermentowany.

Warunki przechowywania zależą bezpośrednio od metody wykonania dżemu.

  1. Surowe, starte z cukrem odstaje tylko w lodówce na półce na świeże warzywa. Tam, bez dostępu powietrza przez pokrywę, można go przechowywać przez 3-4 miesiące. Otwarty słoik będzie musiał zostać zjedzony w ciągu tygodnia, dlatego lepiej początkowo zapakować taki produkt w małe pojemniki „na jeden raz”.
  2. Pięć minut z jednego rodzaju jagód bez dodatkowych składników z dawką jagód i cukru 1:1 z hermetycznie zamkniętym zamknięciem można opuścić do piwnicy bez uszkodzenia produktu. Przy zwiększonej ilości cukru słoik stoi spokojnie w mieszkaniu.
  3. Trzykrotnie ugotowany dżem, w którym jagody polano wrzącym syropem, jest niezniszczalny. Umieszcza się go w dowolnym miejscu w domu, mieszkaniu, garażu lub piwnicy. Nie fermentuje, nie pleśnieje, nie zamarza.

Truskawki nie mają odpadów

Sama jagoda przywieziona z lasu jest bardzo cenna, ale można z niej czerpać dodatkowe korzyści. Po przygotowaniu dżemu pozostaje cała kupa działek. Nie należy ich wyrzucać. Są przydatne do przygotowania wywarów leczniczych stosowanych przy zapaleniu stawów, dnie moczanowej, kolce nerkowej, anemii, chorobach układu krążenia.

Witaminowa herbata z suszonych liści i jagód wzmacnia układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, poprawia trawienie i stabilizuje stan emocjonalny na pozytywnej fali. Aby go przygotować, weź 1 łyżeczkę suszonych ziół i jagód, zalać szklanką wrzącej wody, przykryć frotte na 10 minut. Możesz go pić bez ograniczeń, zastępując zwykłą poranną kawę lub wieczorną cejlońską herbatę.

Ciekawostki o truskawkach

  1. Do XV wieku zbierano dzikie jagody i dopiero później zdali sobie sprawę, że wygodniej jest je uprawiać i hodować we własnym ogrodzie.
  2. Botanicy mają 600 gatunków truskawek.
  3. Brazylijczycy uważają jagodę za symbol bogactwa i dobrobytu.
  4. W dawnych czasach pierwszą jagodę częstowano przyjaciółmi i sąsiadami, a dopiero następna jadła sama. Znaczenie zwyczaju polega na tym, aby żniwa były roczne i obfite.
  5. Dzikie gatunki za pomocą wąsów stopniowo „pełzają” w nowe miejsce, a polana powoli przesuwa się w bok. Powodem jest to, że przez ponad 5 lat krzewy nie mogą rosnąć w jednym miejscu, ponieważ gleba jest zubożona.

Bez względu na to, jakie truskawki, leśne czy ogrodowe, wpadną w ręce gospodyni, wie, że to prawdziwy skarb witamin i nie pozwoli zmarnować się ani jednej jagodzie. Spożywa się ją sezonowo na świeżo, a obfite lato wspomina się otwierając słoik z rubinowym dżemem i wdychając jego zapierający dech w piersiach aromat.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy