Zasady przechowywania zbiorów ziemniaków

Przechowywanie ziemniaków

Po otrzymaniu bogatych zbiorów ziemniaków rolnicy stają przed problemem przechowywania tego warzywa. Przy odpowiedniej organizacji możesz zachować bulwy do następnej zimy. Aby zapobiec zepsuciu ziemniaków, musisz przestrzegać kilku zasad.

Przygotowanie bulw

Aby zebrane plony nie uległy pogorszeniu, należy je umiejętnie przygotować do późniejszego przechowywania. Należy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

  • Suszenie i pranie. Wykopane bulwy powinny leżeć na słońcu 3-4 godziny i dokładnie wysuszyć. Następnie należy je umieścić w chłodnym pomieszczeniu, do którego nie wnikają promienie słoneczne, aby skórka warzyw stała się szorstka. Jeśli pogoda jest deszczowa, bulwy należy dokładnie umyć, aby wyeliminować różne patogenne mikroorganizmy. Musisz umyć bulwy w chłodnej wodzie, a następnie rozłożyć je na świeżym powietrzu do wyschnięcia.
  • Sortowanie. Powstałą uprawę należy posortować, oddzielając bulwy oddzielnie na żywność, sadzenie wiosenne, karmienie zwierząt domowych i drobiu. Ziemniaki dotknięte chorobami muszą zostać usunięte i zniszczone. Warzywa przeznaczone do spożycia są również sortowane na krótkie (małe, uszkodzone, niedojrzałe bulwy), średnie (warzywa większe) i długie (warzywa średnio dojrzałe).
  • Opryskiwanie lekami przeciwgrzybiczymi. Akcja dotyczy sadzeniaków planowanych do sadzenia na wiosnę. Bulwy można leczyć preparatami Maxim lub Zircon, Alirin-B. W domu dopuszczalne jest również stosowanie nadmanganianu potasu lub zieleni brylantowej rozpuszczonej w wodzie.
  • Musisz upewnić się, że bulwy pozostawione do przechowywania nie są uszkodzone, suche, zdrowe i czyste, nie mają kiełków i obcych zapachów.

Ten film wyjaśnia, jak prawidłowo przygotować bulwy do długotrwałego przechowywania:

Zbutwiałe odmiany ziemniaków

Zachowanie jakości ziemniaka w dużej mierze zależy od jego odmiany. Najlepiej przechowywać te rodzaje warzyw, które należą do grupy średnio późnych i późnych.

Następujące odmiany charakteryzują się zdolnością do długotrwałego przechowywania:

  • Frajer;
  • Żurawlinka;
  • Słowiański;
  • Saturn;
  • Asterix;
  • Scarlett;
  • Newskiego;
  • Piernikowy ludzik;
  • Bernadeta;
  • Niebieski;
  • Taczyński;
  • Javir.

Każda, nawet najbardziej dojrzała odmiana ziemniaka wymaga określonych warunków przechowywania, w przeciwnym razie nie da się uniknąć gnicia bulw i pogorszenia ich cech jakościowych.

Warzywa uprawiane na glebach lekkich ze znaczną domieszką piasku trwają znacznie dłużej niż te uprawiane na glebach nizinnych z przewagą gliny.

Pojemnik do przechowywania

Ziemniaki, które po wykopaniu będą leżały w magazynie przez około sześć miesięcy, należy umieścić w specjalnie przygotowanym pojemniku.

Możesz przechowywać bulwy w:

  • Pudełka drewniane . To najczęstsza opcja przechowywania warzyw. Przy podnoszeniu pudełek musisz upewnić się, że deski są luźno powalone. Górna część szuflad musi być otwarta: sprzyja to dobrej wymianie powietrza. W każdym pudełku umieścić 10-12 kg bulw. Pojemniki należy umieszczać na półkach lub stojakach. Odległość między nimi powinna wynosić 10-15 cm, dolne skrzynki powinny znajdować się 15 cm od podłogi, aby zapewnić lepszą penetrację powietrza do warzyw.
  • Pojemniki plastikowe . Ten pojemnik jest lekki, dzięki czemu można go bez problemu przenosić. Jej ścianki i dno o strukturze siateczkowej zapewniają również pełny dopływ powietrza do bulw.
  • Torby siatkowe . Nie należy wybierać gęstych worków polipropylenowych, ponieważ prawie nie przepuszczają powietrza i przyczyniają się do gnicia ziemniaków. Takie pojemniki są umieszczane pionowo lub układane poziomo. W tym drugim przypadku worek można ułożyć na wierzchu torby.

Worki siatkowe do przechowywania ziemniaków

Pomieszczenia do przechowywania ziemniaków

Zebrane plony można zapisać na różne sposoby: zarówno w osobnych do tego przeznaczonych pomieszczeniach, jak i na balkonie, a nawet w ziemi.

Piwnica

Najpierw musisz dokładnie przetworzyć pokój. Ściany należy wybielić wapnem z dodatkiem chlorku sodu i siarczanu miedzi. W piwnicy musi być system wentylacyjny. Przed wprowadzeniem plonu należy przewietrzyć pomieszczenie, dokładnie wysuszyć konstrukcje drewniane i przetworzyć je wapnem.

Ziemniaki należy umieszczać w pojemnikach: skrzynkach drewnianych, koszach. Można go również przelać do worków lub specjalnych przegródek.

Zaletą tej metody przechowywania jest możliwość przechowywania dużych ilości ziemniaków. Minusem jest konieczność starannego przygotowania pomieszczenia na czas zbioru i co jakiś czas sprawdzania stanu bulw.

Jeśli nie ma piwnicy, plon można przechowywać w piwnicy, która znajduje się w garażu.

Burt

Jest to popularny sposób na zachowanie plonów w środowisku miejskim. Burt to rodzaj piwnicy. Nasyp ziemniaków zakopuje się ziemią na pół metra, na wierzchu kładzie się warstwę słomy (50-85 cm), na której kładzie się materiał termoizolacyjny. Po bokach konstrukcja jest mocowana za pomocą desek. Wentylacja jest zapewniona przez zainstalowanie rury, na obwodzie której wykopane jest wgłębienie do odprowadzania cieczy.

Zaletą tej metody są warunki przechowywania jak najbardziej zbliżone do przechowywania w piwnicy. Wadą jest złożoność obroży.

Jak zorganizować przechowywanie ziemniaków w ten sposób opisano w tym filmie:

Wykop lub dół

To dość przestarzała metoda. Warzywa na zewnątrz można przechowywać w ten sposób: wykopać dziurę lub wykop na głębokość 1 m. Bulwy układa się warstwami, każdy rząd posypuje się wilgotną glebą warstwą 3 cm, od góry warstwa ziemi powinna sięgać grubość 20 cm.

Zaletą metody jest możliwość zaoszczędzenia dużej ilości plonu. Wadą jest konieczność włożenia dużego wysiłku w przechowywanie ziemniaków do przechowywania.

Balkon

To jedyne miejsce w mieszkaniu, w którym można w pełni zabezpieczyć plon ziemniaków. Aby bulwy nie zamarzły, umieść je w podwójnej torbie z tkaniny, którą następnie zanurza się w pudełku lub pudełku.

Następnie umieść pojemnik z ziemniakami w innym pojemniku, większym. Przestrzeń między ścianami dwóch pudeł powinna być wypełniona gumą piankową lub starymi ciepłymi rzeczami – kurtkami, kocami.

Bulwy można również przechowywać na balkonie w specjalnych pudełkach, które z zewnątrz są izolowane pianką, a wewnątrz wyłożone materiałem hydroizolacyjnym.

Zaletą tej metody jest możliwość zachowania zbiorów bez wpływu na całkowitą powierzchnię mieszkania. Wadą jest ryzyko zamrożenia ziemniaków, gdy temperatura powietrza spadnie.

Kuchnia w mieszkaniu

Jeśli ziemniaki są przechowywane w kuchni, najlepiej jest to zrobić pod zlewem. Niewielką ilość bulw można umieścić w wiklinowym koszu. Możesz również użyć wiadra lub miski, ale musisz w nich wywiercić otwory. Plastikowe torby nie są zalecane, nawet do krótkotrwałego przechowywania.

Jeśli ziemniaki zostaną umieszczone pod zlewem, należy regularnie monitorować stan kanalizacji, aby bulwy nie były zalewane wodą.

Wadą tej metody jest to, że nadaje się tylko do krótkotrwałego przechowywania i pozwala na przechowywanie tylko niewielkiej ilości ziemniaków. Zaletą jest możliwość umieszczenia niewielkiej liczby bulw bez poświęcania całkowitej powierzchni.

Lodówka

W lodówce nie można przechowywać dużej ilości ziemniaków, ale to w niej panują optymalne warunki. W lodówce możesz stale utrzymywać wymaganą temperaturę. Do pakowania warzyw najlepiej używać torebek papierowych.

Wadą tej metody jest niewielka liczba bulw, które można uratować. Zdecydowanym plusem jest wysokiej jakości przechowywanie.

Wejście

Często mieszkańcy kamienic wyciągają ziemniaki w workach do wejścia: w ten sposób nie zajmują miejsca w mieszkaniu i są w zasięgu spaceru. Ale jest to dość specyficzne miejsce, a przechowywanie tu ziemniaków wiąże się z dużym ryzykiem zepsucia bulw.

Aby zmniejszyć ryzyko gnicia ziemniaków, zaleca się umieszczenie bulw w pudełku i mocowanie go do podłogi. Przykryj górną część pojemnika pokrywką i wywierć w nim otwory wentylacyjne, aby powietrze swobodnie przepływało do bulw.

Przy wejściu poziom wilgotności stale się zmienia, dlatego należy go kontrolować. Można to zrobić za pomocą plastikowych otwartych naczyń: umieść pojemnik w pudełku i obserwuj jego wewnętrzną powierzchnię. Jeśli tworzą się na nim ciemne plamy, oznacza to podwyższony poziom wilgotności, który jest szkodliwy dla warzyw. Jest to istotna wada tej metody przechowywania.

Jednocześnie ma też tę zaletę: na wejściu jest chłodniej niż w mieszkaniu, a zimą jest tam cieplej niż na zewnątrz. Temperatura tutaj jest zbliżona do optymalnej do przechowywania bulw – w zakresie od +4 do +6 stopni.

Przydatne wskazówki dotyczące najlepszej konserwacji zbiorów

Aby zachować warzywa do wiosny i zapobiec ich zepsuciu, należy ściśle przestrzegać następujących zaleceń:

  • Temperatura w pomieszczeniu lub konstrukcji, w której układane są korzenie, nie powinna gwałtownie się wahać. Optymalna wydajność to od 0 do +3 stopni. W takich warunkach bulwy nie zamarzają i nie kiełkują. W pomieszczeniu należy zainstalować termometr, aby monitorować reżim temperatury. Należy pamiętać, że różne odmiany ziemniaków wymagają określonej temperatury: na przykład odmiany Temp, Ogonyok, Foran – od 1,5 do 3 stopni, a Tabela 19 i Start – od 3 do 5 stopni.
  • Gdy temperatura spadnie w przypadku silnych mrozów, przykryj bulwy słomą lub zwykłymi czystymi workami. Jeśli powierzchnia pomieszczenia jest niewielka, na podłodze można ułożyć plastikowe butelki wypełnione gorącą wodą.
  • Poziom wilgotności powinien wynosić 85-90%. Jeśli ta liczba zostanie przekroczona, nieuchronnie pojawią się spleśniałe bulwy. Jeśli wilgotność zostanie obniżona, bulwy stracą płyn i wyschną. Aby zwiększyć wilgotność, musisz użyć nawilżacza lub powiesić w pokoju wilgotną szmatkę. Jeśli chcesz zmniejszyć wskaźnik wilgotności, możesz przewietrzyć pomieszczenie, położyć na bulwach warstwę buraków, która pochłania nadmiar wilgoci i użyć osuszacza powietrza.
  • Aby zapobiec gniciu bulw ziemniaków, możesz posypać je zmiażdżonym czosnkiem. 100 g czosnku wystarczy na 100 kg warzyw. Liście bzu lub paproć również chronią przed gniciem.
  • W przypadku przechowywania ziemniaków luzem (luzem) wysokość nasypu nie powinna przekraczać 1,5 m.
  • Mięta zapobiega kiełkowaniu ziemniaków. Aby to zrobić, przenieś z nim bulwy. Tę samą funkcję pełni pół jabłka umieszczonego w każdym pudełku na wiosnę.
  • Żadne światło nie powinno wchodzić do pokoju. Promienie słoneczne przyczyniają się do powstawania w ziemniakach szkodliwych substancji, przez co stają się zielone i nie nadają się do jedzenia.
  • Dla lepszej ochrony plonu, możesz przesuwać ziemniaki ze świeżymi liśćmi jarzębiny lub gałązkami sosny. Zawierają fitoncydy, które korzystnie wpływają na kondycję warzyw. Korzeń imbiru ma ten sam efekt.

Przechowywanie ziemniaków

Przez cały okres przechowywania uprawy należy odwiedzać pomieszczenie, w którym jest ona układana i sprawdzać stan warzyw, aby z czasem zauważyć oznaki choroby lub gnicia.

Częste błędy

Niewłaściwe obchodzenie się z warzywami, naruszenie zasad ich przechowywania pogarsza smak warzyw i ogólnie czyni je bezużytecznymi.

Najczęstsze błędy związane z przechowywaniem plonów to:

  • Przechowywanie uszkodzonych ziemniaków. Warzywo zakażone drobnoustrojami chorobotwórczymi jest źródłem infekcji dla zdrowych bulw. Staje się to przyczyną masowego rozkładu. W takim przypadku nie ma możliwości zapisania plonu.
  • Niechęć do dotykania od czasu do czasu ziemniaków. Warzywa należy sortować w regularnych odstępach czasu, aby na czas usunąć próbki dotknięte patogenną mikroflorą.
  • Przechowywanie wszystkich rodzajów ziemniaków razem. Konieczne jest sortowanie gatunków wczesnych, w połowie sezonu i późnych.
  • Słabe suszenie ziemniaków. Po zebraniu plonu należy go dokładnie wysuszyć, w przeciwnym razie może dojść do masowej porażki bulw z bakteryjną zgnilizną pierścieniową.
  • Brak wentylacji w pomieszczeniu. W takich warunkach bulwy szybko gniją.
  • Niewystarczająca dezynfekcja pomieszczeń. Przed przeniesieniem warzyw do magazynu należy pokryć ściany materiałem wybielającym.
  • Stosowanie szczelnych pojemników. Jeśli w pudełku lub torbie ułożonych jest zbyt wiele ziemniaków, pojedyncze bulwy będą odczuwać silny nacisk ze strony sąsiednich, kurczą się. Prowadzi to do powstania szarej plamy.

Ten film przedstawia sortowanie ziemniaków, wybór odpowiedniego pojemnika i miejsca do przechowywania:

Aby zachować ziemniaki od zbiorów do wiosny, musisz przygotować zarówno miejsce ich przechowywania, jak i same bulwy. Warzywa powinny być w optymalnych warunkach temperatury i wilgotności, nie poddawane naciskom mechanicznym i od czasu do czasu sprawdzane pod kątem zgnilizny i innych chorób.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy