Dokarmianie gęsi zimą i zimową dawką żywieniową

Dzień dobry. Dziś na odprawie żywienia gęsi zimą i zimową dietą dokarmiania w domu. Zimą w diecie gęsi brakuje zielonej trawy i owadów, które są niezbędne do zapewnienia zdrowej diety ptakom. Dlatego dieta zimowa zasadniczo różni się od letniej i musi być opracowana zgodnie z pewnymi zasadami.

Dokarmianie gęsi zimą i zimową dawką żywieniową

Dokarmianie gęsi zimą i zimową dawką żywieniową

Od listopada do grudnia gęsi są karmione dwa razy dziennie. Rano ptaki otrzymują papkę, a wieczorem tylko produkty pełnoziarniste. W środku zimy ptaki otrzymują pokarm trzy razy dziennie, a w lutym i marcu, kiedy samica zaczyna składać jaja, gęsi przechodzą na cztery posiłki dziennie, które podaję następująco:

  • po południu – mokre miksery;
  • rano i wieczorem – tylko ziarno.

W okresie zimowym konieczne jest wprowadzenie do diety ptaków trawy pastewnej w postaci siana. Dla każdego ptaka dziennie musisz wprowadzić 300 g takiej paszy. Zaleca się stosowanie pokrzywy, lucerny, różnych ziół łąkowych w postaci suszonej.

Siano można podać ptakowi na sucho, ale lepiej najpierw je ugotować na parze – będzie lepiej wchłonięte. W tym celu kruszy się grube siano, zalewa wrzącą wodą i gotuje na parze przez 5-10 minut. Następnie dodaje się do niego posiekane warzywa – buraki, marchew, rzepę lub ziemniaki.

Owies, który bardzo lubi te ptaki, dodaje się do ich diety tylko w całości. Pszenica i jęczmień nie są dodawane do diety gęsi, ponieważ te uprawy powodują otyłość u tych ptaków, w wyniku czego produkcja jaj przez samice jest znacznie zmniejszona. Ważne jest również wprowadzenie do codziennej diety gęsi suszonych traw i liści, żołędzi i warzyw.

Podstawowe zasady karmienia gęsi zimą

  • na zimę z każdego osobnika zbiera się co najmniej 15 kg siana. Mogą to być trawy łąkowe w postaci siana lub kiszonki;
  • również jako pokarm dodatkowy przygotowuje się miotły z suszonych gałęzi lipy, brzozy, wierzby lub dębu. Są wstępnie gotowane na parze, a następnie zawieszane na ścianach domu;
  • pamiętaj, aby przygotować i żołędzie. Na jednego ptaka potrzeba co najmniej 6 kg na okres zimowy. Żołędzie suszy się, uwalnia od skorupy i gotuje przez 60 minut. I dopiero wtedy są dodawane do mikserów;
  • brak świeżych zbóż zastępuje gotowane lub surowe ziemniaki. Aby gęsi mogły spokojnie jeść takie jedzenie, konieczne jest wprowadzenie piskląt tartych ziemniaków prawie od urodzenia;
  • mokry zacier z warzywami jest przygotowywany tak, aby ptaki zjadały je na raz, ponieważ po 2-3 godzinach staje się kwaśny. Nie należy podawać gęsi kwaśnego pokarmu, w przeciwnym razie ich żołądek będzie rozstrójnięty;
  • jeśli ziemniaki zostaną zastąpione zbożem, proporcja powinna wynosić 3:1. Oznacza to, że 3 kg zacieru ziemniaczanego zastępuje się 1 kg ziarna.
Dokarmianie gęsi zimą i zimową dawką żywieniową

W okresie godowym tego ptaka owies w karmnikach należy pozostawić na noc. Dotyczy to zwłaszcza samców – podczas krycia przy częstych stosunkach seksualnych dużo tracą na wadze, więc może to wpłynąć na jakość zapłodnienia.

Samce najlepiej karmić w pomieszczeniu, podczas gdy samice są w biegu. Poniższe menu nadaje się jako top dressing:

  • całe ziarna (pszenica, jęczmień, owies) – 80 g;
  • starta marchewka – 20 g;
  • drożdże piekarskie – 4 g.

Ilość składników podana jest na ptaka.

Odżywianie witaminowe dla gęsi zimą

Nawet dobra pasza, która jest podawana ptakowi w całości, nie dostarcza gęsi odpowiedniej ilości pierwiastków śladowych. Dzieje się tak dlatego, że zimą ptaki nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego, jest zimno, brakuje świeżej zieleni i owadów, a gęsi są mało ruchliwe. Dlatego do codziennego menu wprowadzane są kompleksy witaminowe.

Wielu hodowców drobiu samodzielnie przygotowuje takie dodatki w domu.

Aby dostarczyć ptakowi witaminy A i D, do pokarmu dodaje się olej rybi ikiełkująca pszenica , która jest przygotowywana w następujący sposób:

  • pszenicę zalewa się wodą o temperaturze około 22ºС i pozostawia do spęcznienia na 48 godzin;
  • gdy ziarna pszenicy pęcznieją, muszą być rozrzucone na płaskiej powierzchni w równej warstwie, aby ziarna się nie dotykały;
  • ziarna kiełkują w ciągu trzech dni. Po kilku dniach kiełki staną się silniejsze, a wszystkie ziarna wyklują się. Następnie kiełkującą pszenicę można dodać do mokrych mikserów.

Zimą do codziennego jadłospisu gęsi wprowadza się pokarmy bogate w wapń i inne minerały:

  • pokruszona skała muszlowa;
  • skorupki orzechów i jajek;
  • zmiażdżona kreda.

Produkty te są dodawane do menu drobiu razem lub osobno, najważniejsze jest to, że są kruszone, aby ptaki mogły je łatwiej zjeść. W osobnym pojemniku umieszczany jest również drobny żwirek, który rozdrabnia pokarm w przewodzie pokarmowym gęsi.

Drink

Niektórzy początkujący hodowcy drobiu uważają, że zimą śnieg całkowicie zastąpi wodę ptakom. W końcu reżim picia w zimie jest dla tych ptaków bardzo ważny, ale jest o wiele trudniej go zapewnić niż latem.

Jeśli ptaki nie dostaną wystarczającej ilości świeżej wody, prowadzi to do naruszenia krążenia krwi, co może zakłócić układ nerwowy. W rezultacie gęsi staną się agresywne lub letargiczne. W każdym razie ten stan prowadzi do zmniejszenia produkcji jaj u samic.

Każda osoba potrzebuje 2 litry wody dziennie. Woda w poidełku i sam poidło muszą być czyste, więc nie można dopuścić do stagnacji wody. Woda w poidłach zmieniana jest raz dziennie – zwykle rano.

Pożądane jest, aby woda w poidłach płynęła. Ale jeśli nie można wyposażyć takiego poidła, do wody stosuje się niskie pojemniki, które można łatwo spłukać i zastąpić w nich wodę.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy