Yucca home – sadzenie i pielęgnacja w domu

Yucca (Yucca) – zimozielona, ​​drzewiasta lub bezłodygowa roślina z rodziny Agave . W domu maksymalny wzrost juki sięga 2 metrów, podczas gdy dolna część liści okresowo spada, tylko górna część pozostaje liściasta. Z powodu tej cechy strukturalnej juka jest często mylona z palmą. Liście wystają w różnych kierunkach, lekko wygięte w dół.

Domowa juka
Domowa juka

Przydatne właściwości juki

Naturalnie uprawiane włókna juki są używane do celów technicznych, aby zwiększyć trwałość dżinsu. Jako dodatek biologicznie czynny znajduje zastosowanie w kosmetologii. W medycynie ludowej wykorzystuje się właściwości lecznicze i bakteriobójcze.

Gatunki roślin domowych tworzą przytulną, spokojną atmosferę, pomagają oczyszczać powietrze i pochłaniać hałas. Uważa się, że w domu, w którym rośnie juka, panuje spokój i dobrobyt. W biurowcach uprawia się tajemniczy kwiat zapewniający sukces biznesowy.

Opieka nad juką w domu.

Roślina jest łatwa w pielęgnacji, bezpretensjonalna, ale błędy w jej utrzymaniu mogą szybko zepsuć wygląd i walory dekoracyjne. Aby temu zapobiec, konieczne jest zapewnienie dobrych warunków wzrostu i rozwoju.

Sadzenie juki

Drenaż wlewa się do doniczki dobranej według wielkości, następnie warstwę gleby, korzenie juki układa się na całej szerokości, bez zginania. Jeśli są bardzo długie, pokrój je o jedną trzecią i przetrzyj je węglem drzewnym. Rozprowadź glebę równomiernie, nie pozostawiając wolnej przestrzeni w doniczce.

Pierwsze podlewanie odbywa się co drugi dzień.

Kwitnienie

Kwiaty dzwonkowate są zebrane w wiechy lub bukiety na końcach długich szypułek, które pojawiają się na wierzchołkach łodyg w kątach liści. Kwiatostany są białe lub beżowe.

Tryb temperatury

Wymagania temperaturowe zależą od pory roku. Wiosną i latem optymalna temperatura to powyżej + 20˚C. Domowa juka normalnie reaguje na jej spadek w porze nocnej, gdy jest uprawiana latem na zewnątrz. Zimą stwarzają warunki do wypoczynku, trzymają roślinę w chłodnym miejscu.

Rozpylanie

Pomimo tego, że kwiat preferuje suchy mikroklimat, korzystne będzie spryskiwanie ciepłą oczyszczoną wodą raz w tygodniu. Nie zaleca się nawilżania liści w niskich temperaturach i pod wpływem światła słonecznego.

Oświetlenie

W naturze juka jest przyzwyczajona do przyjmowania dużej ilości światła słonecznego, dlatego w pomieszczeniach powinna być lekka. Najlepiej jest umieszczać roślinę w pobliżu okien południowych i zachodnich, ale unikaj kontaktu ze szklanymi powierzchniami i długotrwałego wystawiania na działanie promieni słonecznych w najgorętszych okresach.

Niedostateczne oświetlenie prowadzi do wyczerpywania się blaszek liściowych i przyciągania ich do słońca.

Podlewanie juki

W zależności od panujących warunków podlewanie przeprowadza się po wyschnięciu gleby na głębokość 5-7 cm. Im niższa temperatura, tym rzadsze podlewanie i mniejsze zużycie płynu:

  • latem – 4-6 dni;
  • jesienią – zimą – 7-10 dni.

Zużycie ciepłej, oczyszczonej wody na 5-litrowy pojemnik to nieco ponad litr.

Yucca Pot

  • Średnica pojemnika powinna przekraczać rozmiar bryły korzeniowej o 3-4 cm.
  • Aby określić głębokość doniczki, pomnóż jej wewnętrzną średnicę przez 2 lub 2,5.
  • Materiał doniczki dobrany jest tak, aby był odporny na odkształcenia, trwały, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej podczas transportu.

Rada! Jeśli istnieje potrzeba powstrzymania wzrostu juki, przesadza się ją do doniczki nie większej niż wcześniej.

Gleba

Mieszanka składników odżywczych jest dostępna w handlu lub mieszana jest darń, gleba liściasta i piasek rzeczny. Składniki są pobierane w równych ilościach. Gleba powinna być luźna i przepuszczalna. Wylewa się na warstwę drenażową.

Top dressing i nawożenie

Aby juka rosła zdrowo i pięknie, opieka domowa nie jest kompletna bez zbilansowanej diety:

  • Roślina potrzebuje karmienia tylko w okresie aktywnego wzrostu.
  • Kompleksowy nawóz do roślin zielonych stosuje się podlewając 2-3 razy w miesiącu. Roztwór przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Stosuje się opatrunek dolistny, opryskując liście słabym roztworem nawozów.
  • Podlewane roztworem dziewanny o niskim stężeniu.
  • Wlej żyzną glebę do garnka.

Uwaga! Późną jesienią, zimą, w okresie choroby lub adaptacji po przeszczepie, nie prowadzi się karmienia.

Przeszczep juki

Zdrowe rośliny przesadza się po 2-3 latach, uważając, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Gleba jest wymieniana częściowo, kula korzeniowa nie jest niszczona, ale umieszczana w większej doniczce. Warunkiem stworzenia komfortowych warunków do uprawy juki jest warstwa drenażowa na dnie doniczki wykonana z keramzytu lub innego materiału.

Uwaga! Jeśli choroba korzeni zostanie wykryta podczas przeszczepu, obszary problemowe są usuwane, sekcje są spryskiwane pokruszonym węglem aktywnym, a gleba jest całkowicie zmieniana.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy