Jak dbać o paprykę ozdobną w doniczce w domu

Aby zimą sadzić rośliny w domu, nie trzeba dużo wysiłku. Przeanalizujemy, jak uprawiać paprykę ozdobną i jak o nią dbać.

Papryka ozdobna
Papryka ozdobna

Funkcje lądowania

Przed posadzeniem gorącej papryki domowej w ziemi należy ją przygotować w specjalny sposób do sadzenia. Będziesz potrzebować:

  • Podłoże do roślin doniczkowych
  • Mąka dolomitowa

Pożądane jest, aby gleba zawierała wióry rogowe, jeśli ich nie ma, można ją kupić osobno. Jeśli chodzi o mąkę dolomitową, należy ją dodawać do ziemi co 7 dni, zalecana ilość to 1 łyżeczka. na 5-6 litrów ziemi.

Dekoracyjna papryka wewnętrzna nie rośnie na gęstej glebie, ponieważ taka gleba nie pozwala na wnikanie powietrza do gleby. Wielu hodowców dodaje do gleby próchnicę, aby zwiększyć jej wartość odżywczą.

Którą odmianę wybrać

Możesz sadzić w domu dowolną odmianę domowej papryki dekoracyjnej. Istnieje jednak lista odmian ozdobnej papryki domowej, które są uważane za najmniej wymagające w pielęgnacji, najczęściej są zjadane przez innych:

  • Złoty palec; Red Rocket; Jamajka; Pyton; Troll; Czarna panna młoda; Perła; Dama pikowa; Filius; Niebieskie dziecko; Meduza; Aladyn; Perła; Zorro; Syriusz; Salsa; Wushu; Ampel psotny.

Jeśli po raz pierwszy uprawiasz dekoracyjną ostrą paprykę, powinieneś zacząć od tych odmian.

Sadzenie gleby i pojemnika

Doniczki są wypełnione albo gotowym podłożem do sadzonek, które jest sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach detalicznych, albo glebą odżywczą przygotowaną niezależnie od gleby liściastej (2 części), torfu (1 część), piasku rzecznego (1 część), włókna kokosowego (1 część) i perlit (1 część).

Wysokość rośliny

pieprz
pieprz

Jeśli chodzi o warunki wewnętrzne, czyli rosnące na parapecie, roślina może rosnąć średnio do 30-60 cm, Aladdin jest uważany za najwyższą odmianę. Jednocześnie życie w domu nie jest długie, tylko 4-5 lat.

Jednak nawet w tak krótkim czasie krzew nie raz zachwyci Cię jasnymi owocami. Dodatkowo będziesz zbierać plony przez cały rok kalendarzowy.

Oświetlenie

Przede wszystkim warto powiedzieć, że pomieszczenie powinno być wystarczająco jasne i często wentylowane, ale przeciągi są kategorycznie niepożądane. Lepiej jest wybrać parapety na wschodzie lub zachodzie, więc weźmiesz pod uwagę wymagania dotyczące oświetlenia.

Nie stawiaj pieprzniczek od strony południowej. Faktem jest, że roślina może poparzyć się na liściach, jeśli pozostaje na słońcu przez długi czas.

Temperatura i wilgotność

Pomieszczenie powinno mieć 23-25 ​​stopni na wiosnę, zimą dopuszczalny jest spadek do 16-19 stopni.

Ważną cechą papryki ozdobnej jest to, że roślina uwielbia zmiany temperatury, dotyczy to różnicy między temperaturami porannymi i nocnymi. Z tego powodu hodowcy roślin zalecają wyniesienie doniczki na balkon.

Aby wyhodować pieprz na parapecie, wymagana jest zawartość wilgoci co najmniej 60-70%. Przekraczanie normalnych wartości nie jest pożądane, ponadto roślina źle znosi okres zasuszenia. Jeśli higrometr pokazuje mniej niż 50% wilgotności, zaleca się oprócz podlewania spryskać krzak wodą z butelki z rozpylaczem.

Jakie trudności pojawiają się przy uprawie pieprzu na parapecie

Początkujący hodowca okien może napotkać niedobór gleby w doniczce. Kiedy młoda roślina szybko ją przyswaja, a korzenie stają się ściśnięte, pieprz zrzuca kwiaty i liście.

W przypadku braku wystarczającej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu może również wystąpić nieplanowany opadanie liści.

Jedną z głównych trudności jest zapewnienie komfortowego reżimu temperaturowego w ciągu dnia – a jest to temperatura wysoka w dzień i niższa w nocy, przy jednoczesnym monitorowaniu poziomu oświetlenia. Na przykład ciepłe powietrze i brak światła osłabiają paprykę i zmniejszają plony.

Dbanie o gorące piękności jest dość proste.
Tylko młode rośliny wymagają szczególnej uwagi i troski. Dalsza pielęgnacja pieprzu sprowadza się do zestawu środków, standardowych dla znanych upraw w pomieszczeniach, mających na celu stworzenie i utrzymanie warunków dla jego pełnego wzrostu i rozwoju.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy