Dżem miętowy: 7 przepisów

Jak zrobić dżem miętowy

Na początek chciałbym opowiedzieć o samym składzie dżemu miętowego i jego kaloryczności. Jak w każdym innym dżemie, głównym składnikiem jest tu cukier, który pod względem ilości pobierany jest znacznie więcej niż liście rośliny. Na przykład, jeśli weźmie się 400 g mięty, cukier musi być co najmniej 1 kg. Okazuje się, że cukier granulowany jest potrzebny 2 razy więcej mięty. W ten sposób uzyskuje się następujące wskaźniki na 100 g produktu:

  • białka – 0,79%;
  • tłuszcze – 0,18%;
  • węglowodany – 23,33%;
  • zawartość kalorii – 207,4 kcal.

Jak widać z powyższej listy, kaloryczność dżemu miętowego jest dość wysoka, co nie pozwala na jego stosowanie osobom na diecie. Dlatego należy powiedzieć, że miłośnicy słodyczy i fani diet nadal mogą spożywać ten przysmak tylko w niewielkich ilościach, około 1 łyżeczki dziennie. Aby zmniejszyć zawartość kalorii, konieczne jest zmniejszenie ilości cukru, ale jeśli to zostanie zrobione, dżem nie będzie już miał pożądanej gęstej konsystencji, okaże się nieapetyczny. Dlatego ten deser zaleca się spożywać wyłącznie w celach leczniczych i w niewielkich ilościach wzmacniać układ odpornościowy organizmu.

Dlaczego dżem miętowy jest przydatny?

Mięta pieprzowa to bardzo cenna roślina, która pomaga zwalczać i zapobiegać wielu chorobom. W dzisiejszych czasach mięta jest doskonałym środkiem uspokajającym. Jednak w czasach naszych babć i prababek była to prawdziwa roślina lecznicza, która sprzyjała długowieczności i zdrowiu. Stosując kompozycję na bazie mięty lub po prostu pijąc codziennie rano miętową herbatę, można było zapomnieć o różnych dolegliwościach i poczuć się wesoło i świeżo.

Teraz mięta jest używana zarówno jako koncentrat farmakologiczny, jak i doskonały leczniczy olejek eteryczny.

Jak wiesz, istnieje około 25 gatunków mięty. Wszystkie są absolutnie identyczne pod względem aromatu i użytecznych właściwości. Dlatego do dżemu można użyć absolutnie dowolnego zioła.

Porozmawiajmy o dobroczynnych właściwościach dżemu miętowego:

  1. Już pierwsza nieruchomość uspokaja. Dżem z takiej rośliny pomaga zwalczać różnego rodzaju depresje, apatię, koi układ nerwowy podczas różnych załamań, przywraca siły, zapobiega bólom głowy.
  2. Ponadto dżem miętowy normalizuje ciśnienie krwi, rozszerza naczynia mózgu.
  3. Spożywanie tego deseru przed snem pomaga przezwyciężyć bezsenność.

Główną zaletą dżemu miętowego jest to, że po ugotowaniu roślina zachowuje wszystkie przydatne witaminy przez długi czas i może być przechowywana pod metalową pokrywką przez cały rok.

Dżem miętowy jest bardzo przydatny dla kobiet, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, przedłuża młodość. Dzięki systematycznemu stosowaniu takiego deseru skóra kobiet staje się gładka i jedwabista.

Również taki deser pozwala doskonale zrelaksować się po ciężkim, długim dniu w pracy. Wystarczy kilka łyżek takiego przysmaku z herbatą – i od razu poczujesz radość i lekkość. Dotyczy to szczególnie osób ze stresem psychicznym.

Szkody i przeciwwskazania

Oczywiście, jak każdy dżem, deser miętowy ma też swoje wady:

  1. Deser w dużych ilościach jest przeciwwskazany dla mężczyzn. Niektóre substancje zawarte w mięcie mają zły wpływ na męski układ rozrodczy, co z kolei zmniejsza podniecenie seksualne.
  2. Ogromną wadą mięty są jej właściwości uspokajające i rozszerzające naczynia krwionośne, przez co nie jest zalecana do stosowania przez osoby z chorobami układu sercowego.
  3. Kobiety w ciąży również nie powinny jeść dużo dżemu miętowego, ponieważ roślina ta zawiera estrogeny i może powodować przedwczesny poród.

Ze wszystkich opisanych zalet i wad możemy wywnioskować, że dżem miętowy zaleca się spożywać wyłącznie kobietom. Zdecydowanie warto przygotować dla siebie kilka słoików takiego przysmaku, zwłaszcza, że ​​jego przygotowanie nie wymaga fachowych umiejętności i dużo czasu, przygotowuje się go dość prosto i łatwo. A pozostałego do lata dżemu miętowego można również użyć jako środka orzeźwiającego w upale, tworząc z niego przyjemny owocowy napój.

Kiedy zbierać miętę na dżem

Zanim zaczniesz robić dżem miętowy, musisz wiedzieć, kiedy najlepiej zbierać tę roślinę, aby przysmak okazał się naprawdę smaczny, apetyczny, o przyjemnej i gęstej konsystencji. W tym celu podamy kilka wskazówek:

Kiedy zbierać miętę na dżem

  1. Lepiej ugotować dżem wieczorem, a rano wlać cukier na liście mięty, aby wypuściły sok.
  2. Do dżemu używaj tylko świeżych liści mięty zerwanych w ciągu ostatnich trzech dni. Roślina w stanie świeżym nie zatrzymuje dłużej witamin, chociaż w postaci zakonserwowanej mogą przetrwać bardzo długo. Ponadto deser ze świeżych liści ma wyraźniejszy aromat niż ze starych.

W przypadku dżemu miętę można zbierać już na przełomie czerwca i lipca, więc w tym okresie nie należy angażować się w inne przygotowania. Podczas gotowania liście mięty bardzo się gotują, gotowego dżemu nie ma dużo, więc nie należy nastawiać się na to, że piwnica zostanie świetnie uzupełniona słodkimi spinami.

Jeśli do dżemu miętowego zostaną dodane jagody, na przykład maliny, porzeczki, nie zaleca się ich mycia. Wystarczy je posortować z nadmiaru śmieci – to konieczność.

Zasady robienia dżemu miętowego

Wiele gospodyń domowych, gotując wszelkie zimowe półfabrykaty, często popełnia szereg nieodwracalnych błędów, przez co szwy są słabo zachowane, a nawet eksplodują. Aby temu zapobiec, powiemy Ci kilka zasad gotowania tak niezwykłego dżemu, aby wynik był zadowolony:

  1. W przypadku gotowania gęstego dżemu miętowego nie należy pozostawiać syropu przez dłuższy czas na kuchence przy włączonym ogniu. Jeśli nadmiar syropu nadal pozostaje, można go po prostu spuścić do zlewu lub oddzielnej filiżanki i wykorzystać w przyszłości do namaczania ciast, ciastek i innych wyrobów cukierniczych.
  2. Przed zwinięciem dżemu konieczne jest zalanie pokrywek wrzącą wodą i opłukanie słoików (najpierw roztworem sody, a następnie zwykłą czystą wodą) i osuszenie ręcznikiem.
  3. Mięta jest bardzo podobna do melisy, więc czasami ta roślina jest mieszana podczas gotowania. W takim przypadku należy bardzo uważać, aby nie przesadzić z melisą i włożyć tyle, ile potrzeba, aby osiągnąć pożądany efekt. Jeśli dodasz za dużo, dżem okaże się zbyt ostry, z nieprzyjemnym posmakiem.

Jak zrobić dżem miętowy: przepisy kulinarne

A teraz przedstawimy listę najbardziej odpowiednich przepisów na dżem miętowy dostępnych dla każdej kobiety i szczegółowo opiszemy instrukcje gotowania krok po kroku. Przepisy w rzeczywistości nie są skomplikowane, składają się z niedrogich składników. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka gałęzi tej cudownej rośliny.

Klasyczny przepis na dżem miętowy

Jednym z najprostszych jest klasyczny przepis. Kompozycja zawiera tylko miętę, cukier, niewielką ilość wody i kwasek cytrynowy, aby nadać gotowemu deserowi trwałą gęstą konsystencję i przyjemną kwaskowatość.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku

  1. Liście rośliny są oddzielane od gałązek, myte, składane w durszlak, aby usunąć wodę. Przenieś do czystej szmatki, inkubuj przez kilka minut do wyschnięcia.
  2. Włóż liście mięty do metalowego pojemnika, wlej 0,5 kg cukru, naprzemiennie warstwami.
  3. W czystej misce rozcieńczyć kwasek cytrynowy w niewielkiej ilości wody, wlać do pojemnika z miętą.
  4. Zamknij pojemnik pokrywką, lekko wstrząśnij i pozostaw na 6 godzin, aby wypuścić sok.
  5. Przygotowuje się syrop, w tym celu pozostały cukier miesza się ze szklanką wody i gotuje przez kilka minut, aż lekko zgęstnieje.
  6. Gotowy syrop cukrowy jest trochę schładzany, wlewany do pojemnika z miętą, ponownie pozostawiony na 6 godzin pod pokrywką.
  7. Po tym czasie pojemnik stawia się na średnim ogniu i gotuje przez 7 minut od momentu zagotowania.
  8. Gorący dżem wlewa się do sterylnych słoików, zwiniętych pod metalową pokrywką, owiniętych futrem, aż całkowicie ostygnie.

Uwaga! Dopuszczalne jest zastąpienie kwasu cytrynowego świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.

Przepis na dżem cytrynowo-miętowy

W następnym przepisie do dżemu miętowego dodaje się nie tylko kwas cytrynowy, ale cytryny, pokrojone w kostkę wraz ze skórką. Tutaj miętę z cytrusami gotuje się najpierw bez cukru, potem trochę nalega, mieszaninę filtruje się i gotuje z cukrem przez dwie godziny. Dzięki takiemu gotowaniu dżem uzyskuje się z pięknym jasnozielonym odcieniem i przyjemną delikatną konsystencją, zbliżoną do prawdziwej galaretki.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Liście mięty myje się w durszlaku, suszy i drobno sieka nożem.
  2. Cytryny opłukać, drobno posiekać razem ze skórką, wymieszać w głębokim rondlu z miętą.
  3. Wszystko zalać wodą i po gotowaniu przez kwadrans gotować na małym ogniu.
  4. Po ugotowaniu pojemnik z zawartością wyjmuje się z ognia, przykrywa pokrywką i odstawia na ciepło na 1 dzień.
  5. Następnie płyn jest filtrowany, wyciska się miąższ cytrusów i mięty.
  6. Wlej cukier do powstałego płynu, gotuj po gotowaniu przez kilka godzin na małym ogniu.
  7. Gotowy gorący dżem wlewa się do sterylnych pojemników, zwija, schładza pod futrem.

Uwaga! W razie potrzeby ilość cytryn może być mniejsza niż wskazana w przepisie.

Przepis na dżem z ogórka miętowego

Bardzo ciekawa, wręcz nieoczekiwana wersja dżemu miętowego. Ogórki w kompozycji dodatkowo podkreślają zielony odcień produktu, uwydatniają go, a smak jest orzeźwiający, z nutą letniego chłodu.

Składniki:

  • ogórki – 5 szt .;
  • cukier – 250 g;
  • pół cytryny;
  • mieszanka żelująca lub zwykła galaretka – 30 g;
  • liście mięty – 300 g;
  • woda – 110 ml.

Gotowanie krok po kroku:

  1. Umyte ogórki są uwalniane z końcówek, krojone na małe plasterki.
  2. Ogórki wymieszać z 150 g cukru, odstawić na 4 godziny, przykryć ręcznikiem.
  3. Liście mięty płucze się, suszy, zalewa wodą, doprowadza do wrzenia na średnim ogniu. Mieszaninę wyjmuje się z pieca, nalega na 25 minut.
  4. Umieść masę z ogórków na średnim ogniu i gotuj przez 25 minut od momentu zagotowania.
  5. Liście mięty kruszy się w blenderze, spuszczając wodę.
  6. W czystym kubku wymieszaj środek żelujący i 50 g cukru.
  7. Pod koniec ugotowania mieszanki ogórkowej dodaj mieloną miętę, żelującą mieszankę, sok z cytryny z połowy cytrusów, wszystko dobrze wymieszaj i gotuj na cichym ogniu przez 10 minut, aż zgęstnieje, często mieszając.
  8. Gotowy dżem może ostygnąć i ułożyć w słoikach, zwinięty.

Uwaga! Podczas mielenia mięty w blenderze bulionu nie trzeba odcedzać.

Przepis na dżem malinowy miętowy

Następny przepis jest jeszcze łatwiejszy niż poprzednie. Nie wymaga długiego naparu z liści mięty, z wyjątkiem malin z cukrem. Liście są po prostu dodawane wraz z gałązkami do malin i gotowane przez kilka minut, a następnie wyjmowane z dżemu. Delikatność nabiera wyraźnej słodyczy, ciekawego czerwono-zielonego odcienia.

Przepis na dżem malinowy miętowy

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Jagody są sortowane z dostępnych śmieci, wkładane do rondla.
  2. Jagody pokrywa się cukrem, odstawia na kilka godzin do wyciskania soku.
  3. Maliny z cukrem rozdrabniamy w blenderze.
  4. Do przecieru malinowego dodaje się gałązki mięty, po wypłukaniu, wysuszeniu postawić pojemnik na cichym ogniu ognia i często mieszając doprowadzić do wrzenia.
  5. Po kilkuminutowym gotowaniu masy wyłączamy ogień, usuwamy gałązki mięty.
  6. Dżem wlewa się do czystych pojemników, zwija, wysyła pod futrem do schłodzenia.

Uwaga! Podczas gotowania konieczne jest usunięcie wydzielającej się piany.

Przepis na dżem truskawkowo-miętowy

Oprócz malin, dżem miętowy można ugotować z truskawkami. Technologia gotowania różni się od poprzedniej tym, że jagody nie są mielone w blenderze, są gotowane w całości, a po zmieszaniu truskawek z cukrem i miętą mieszankę podaje się przez 12 godzin. Deser okazuje się pachnący, bardzo apetyczny.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Jagody są sortowane, zielona część jest oddzielana, dokładnie myta w durszlaku, wkładana do pojemnika z zimną wodą i trzymana przez 15 minut.
  2. Wodę spuszcza się z truskawek, ponownie myje, układa na ręczniku papierowym i pozostawia do wyschnięcia na kilka minut.
  3. Przełóż jagody do rondla, przykryj cukrem, wlej sok z cytryny, dodaj umyte, suszone gałązki mięty, powoli wymieszaj zawartość, przykryj pokrywką i odstaw na 12 godzin.
  4. Umieść pojemnik z mieszanką na cichym ogniu ognia i po ugotowaniu gotuj przez 15 minut.
  5. Wyłącz ogień, odstaw miksturę na bok, aż ostygnie.
  6. Ponownie umieszcza się je na cichym płomieniu ognia, gotuje przez ten sam czas i wyłącza piec.
  7. Gotowy przysmak wlewa się do słoików, zakorkowanych pokrywkami.

Uwaga! Jeśli truskawki są bardzo duże, można je pokroić na małe kawałki.

Przepis na dżem bazyliowo-miętowy

Ta opcja znajduje się na liście „pięciu minut”, ponieważ gotowanie zajmuje bardzo mało czasu, większość czasu poświęca się na zaparzanie składników. Okazuje się, że jest tak pyszny, delikatny, słodki, o pięknym, bogatym kolorze.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Miętę myje się, suszy, wkłada do głębokiego rondla, przykrywa połową ilości cukru.
  2. Wszystko dobrze wymieszaj, odstaw na 6 godzin.
  3. Przygotuj nadzienie: wymieszaj wodę z pozostałym cukrem w filiżance, gotuj na małym ogniu, aż kryształki się rozpuszczą.
  4. Nadzienie jest lekko schładzane, wlewa się do mięty, przykrywa pokrywką i nalega na kolejne 6 godzin.
  5. Rondel z masą postawić na cichym ogniu i gotować po 8 minutach gotowania. Po około 4 minutach dodaje się posiekaną bazylię.
  6. Po upływie czasu gotuj przez kolejne 5 minut.
  7. Gorący dżem jest usuwany z pieca, pozostawiany na 3 godziny pod pokrywką.
  8. Schłodzoną mieszaninę filtruje się, ponownie gotuje na średnim ogniu i wlewa do słoików, zwija.

Rada! Podczas pierwszego gotowania konieczne jest dokładne wymieszanie masy, aby się nie przypaliła.

Przepis na dżem z mięty pieprzowej i gruszek

Oprócz różnych jagód do dżemu miętowego można również dodać owoce. Tak więc z dodatkiem gruszek uzyskuje się niesamowity, delikatny, pikantny, słodki przysmak, który na długo zapadnie w pamięć w smaku. Oprócz gruszek i mięty do kompozycji dodaje się dodatkowo limonkę, która nadaje wyraźną orzeźwiającą kwaskowatość. Truskawki sprawiają, że dżem jest niesamowicie piękny, z wyraźnym czerwonawym odcieniem.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Truskawki są myte, uwalniane z zielonej szypułki, gruszki również opłukiwane, wycinany jest rdzeń i miejsca, w których ciemnieją.
  2. Truskawki, gruszki pokroić na małe kawałki, włożyć do głębokiego rondla, przykryć cukrem, pozostawić na kilka godzin, aby sok się zaczął.
  3. Gdy tylko sok pojawi się na powierzchni mieszanki gruszkowo-truskawkowej, pojemnik stawia się na średnim ogniu i gotuje przez kilka minut.
  4. Limonkę opłukać, pokroić w kilka kółek, usunąć istniejące nasiona, obrać skórkę, zmielić miąższ w blenderze.
  5. Przecier z limonki wlać do rondla z mieszanką, dobrze wymieszać, ustawić ogień na bardzo niski i gotować przez kolejne 60 minut.
  6. Opłucz miętę, osusz na papierowych serwetkach, usuń liście z gałązek, zmiel je w blenderze i włóż do dżemu.
  7. Po dodaniu mięty masę gotuje się przez kolejne pół godziny, a ogrzewanie wyłącza się.
  8. Daj dżemowi trochę naparu na kuchence pod pokrywką.
  9. Szklane pojemniki myje się, sterylizuje w łaźni parowej przez 2 minuty, pozostawia do wyschnięcia i układa dżem.
  10. Są one zamykane metalowymi pokrywkami, odwracane do góry nogami, przechowywane w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia i wysyłane do piwnicy do przechowywania.

W razie potrzeby ten dżem można przygotować bez dodawania truskawek, z odrobiną gruszek i mięty lub można zastąpić tę jagodę truskawkami.

Zasady przechowywania dżemu miętowego

W rzeczywistości dżem miętowy jest uważany za bezpretensjonalny deser i nie wymaga korzystnych warunków przechowywania. Szklanych słoików na taki przysmak nie można sterylizować przez długi czas, wystarczy je dobrze spłukać roztworem sody i podgrzać w łaźni wodnej przez kilka minut. Lub pojemnik można po prostu lekko gotować na parze w piekarniku.

Zrolowany dżem miętowy doskonale zachowa się w chłodnej piwnicy, a nawet w zwykłej szafie, spiżarni miejskiego mieszkania. W suchym, wentylowanym pomieszczeniu dżem miętowy, jak każdy inny dżem, można przechowywać przez 1,5 do 3 lat. Podobnie można zaoszczędzić nie tylko dżem z czystej mięty, ale także z dodatkiem malin i truskawek.

Interesujące fakty dotyczące mięty

Mięta to bardzo ciekawa roślina o niezwykle korzystnych właściwościach dla organizmu człowieka. Znalazła swoją popularność w medycynie ludowej i wielu innych gałęziach przemysłu już w starożytności. Dziwne, jak może się wydawać, ale w tym czasie nazywano go tak niezwykłymi nazwami, jak „perekop”, „bezhava”. Ze względu na doskonały aromat mięty nie można pomylić z żadną rośliną. W różnych źródłach informacji można znaleźć wiele ciekawostek na temat mięty, niektóre z nich poniżej:

  1. Wiele osób jest szaleńczo zakochanych w tak popularnym napoju alkoholowym jak mojito, który zawiera miętę. Nadaje mu niesamowitej świeżości, chłodu i pięknego jasnozielonego odcienia. Dzięki obecności mięty mojito doskonale gasi pragnienie w upalne, upalne dni.
  2. Jak omówiono powyżej, mięta pieprzowa może zwalczać różne rodzaje bólów głowy. Wystarczy zerwać jeden liść tej rośliny, aby poczuć jej aromat, gdyż natychmiast pojawia się uczucie spokoju i odprężenia.
  3. W starożytnym Rzymie mięta była często wykorzystywana przez gospodynie domowe do przyrządzania różnych potraw, była dodawana jako aromatyczna przyprawa, która nadawała każdej potrawie pyszny aromat, który zaostrza apetyt. Wykorzystywano je również w perfumiarstwie: kobiety robiły różne perfumy w domu.
  4. Najstarsze źródła podają, że mięta była znana nawet w grobowcach egipskich faraonów. Z tego wynika, że ​​roślina ta była szeroko stosowana jeszcze przed naszą erą.
  5. Herbatę aromatyczną mogą spożywać prawie wszyscy bez wyjątku, nawet małe dzieci, ale tylko w mniej skoncentrowanej formie ze względu na dużą ilość substancji mentolowej zawartej w mięcie. Jednak tej herbaty nie powinny spożywać osoby cierpiące na przewlekłą zgagę.
  6. Wiadomo, że w dawnych czasach wiele osób wrzucało do puszki kilka gałązek mięty, aby przedłużyć trwałość świeżego mleka. Mleko pozostawało świeże przez kilka godzin, nie kwaśnieło ani nie psuło się.
  7. Mięta to doskonały środek na różne owady. Jeśli położysz kilka gałązek mięty na stole w domu na stole, muchy, komary, osy i pszczoły nie wlecą do pokoju.
  8. Kolejny interesujący stary przesąd: mięta to roślina pieniędzy, jeśli włożysz do portfela kilka liści, zawsze znajdziesz pieniądze. Ale nawet jeśli nie ma pieniędzy, przyjemny aromat w portfelu pozostanie na długo.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy