Dżem śliwkowy: 16 przepisów kulinarnych

Powidła śliwkowe

Historia pojawienia się śliwki owiana jest tajemnicą. Na wolności praktycznie nie występuje. Aby uzyskać domową wersję, naukowcy skrzyżowali śliwkę wiśniową i tarninę. Wielu botaników skłonnych jest sądzić, że działo się to w naturze, tylko w sposób naturalny, zwłaszcza że obszary uprawy tarniny i śliwki wiśniowej prawie się pokrywają.

Co ciekawe: cierń jest często nazywany dziką śliwką.

W każdym razie eksperyment z krzyżowaniem gatunku zakończył się sukcesem. Hodowcy zaczęli ją rozwijać, wypuszczając nowe odmiany różniące się wielkością i kolorem, poziomem słodyczy i czasem dojrzewania. Skład wszystkich odmian jest prawie taki sam, wskaźniki cukrów owocowych i witamin różnią się. Śliwka zawiera:

  • witaminy A, E, PP, C, B;
  • polifenole;
  • błonnik;
  • potas;
  • magnez;
  • żelazo;
  • antocyjany;
  • kwasy organiczne;
  • pektyna.

Zawartość kaloryczna jest niewielka, tylko 49 kcal na 100 g produktu. Śliwka polecana jest w żywieniu dietetycznym w celu przyspieszenia eliminacji toksyn i normalizacji trawienia.

Warto się zastanowić: naukowcy nie ustalili jeszcze przynależności śliwki. Spór dotyczy definicji „owocu” i „jagody”. Podczas gdy włócznie łamią się w sporach naukowych, właściciele działek ogrodniczych biorą kosz lub wiadro i zbierają pachnące owoce, ponieważ śliwka owocuje przez 10-15 lat rocznie.

Dlaczego powidła śliwkowe są przydatne?

Przy minimalnej obróbce cieplnej zachowane są prawie wszystkie korzystne substancje i właściwości owoców.

Śliwka ma łagodne działanie przeczyszczające, co jest bardzo ważne dla osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie 3-4 dużych owoców dziennie dla osób, u których zdiagnozowano hemoroidy, a także z ogólnym żużlowaniem organizmu.

  1. Zawarty w owocu kompleks witamin i wapnia wzmacnia tkankę kostną, utrzymuje jej gęstość w starszym wieku i zapobiega rozwojowi osteoporozy.
  2. Owoce śliwki znane są jako silny antydepresant, nawet aromat dojrzałych śliwek może wprawić w dobry nastrój i złagodzić nadchodzącą depresję.
  3. Kilkanaście śliwek dziennie przyspiesza regenerację i wzmacnia odporność, co pozwala przetrwać okres sezonowych epidemii bez kaszlu i zatkanego nosa.
  4. Miąższ dojrzałych owoców wspomaga wchłanianie żelaza i poprawia morfologię krwi, reguluje jej krzepnięcie i przyspiesza tworzenie czerwonych krwinek.

Regularne spożywanie świeżych lub suszonych owoców znacznie spowalnia procesy starzenia, łagodzi nasilenie zespołu przekwitania, przyspiesza przemianę materii i usuwa wolne rodniki. Śliwka polecana jest do zachowania ostrości wzroku, przywracania objętości pamięci, zwiększania stabilności uwagi, eliminowania problemów skórnych i zmniejszania ryzyka guzów nowotworowych.

Jak wybrać śliwki na dżem

W trakcie długotrwałej pracy hodowcy wyhodowali dużą liczbę odmian, czasem niezbyt przypominających przodka, średniej wielkości śliwkę owalną o niebiesko-szarej barwie z włóknistą miazgą i prawie bez rozdzielnej kości. Teraz paleta kolorów waha się od prawie białego, złotego po bordowy i granatowy. Rozmiar waha się również od gigantów do bardzo miniaturowych odmian, które bardziej przypominają ciernie. W przypadku gotowania nie kolor i wielkość są szczególnie ważne, ale fakt, czy kość jest oddzielona od miazgi, czy nie.

Jak wybrać śliwki na dżem

Do przygotowania zapasów zimowych lepiej wybrać odmiany krajowe, które zostały niedawno zerwane z gałęzi. Produkt przywieziony z daleka jest najczęściej zbierany niedojrzały. Smakuje jak gąbka do mycia naczyń. Z takich owoców nie będzie specjalnej soczystości i aromatu, cena też się nie spodoba. W sezonie w kołchozie i na targowiskach śliwek jest mnóstwo śliwek wszystkich odmian i odcieni. Najczęściej na półkach znajdują się następujące odmiany:

  • Anna Szpet.
  • Język węgierski.
  • Rosyjski złoty.
  • Kochanie.
  • Robaczek świętojański.
  • Szybko rosnący.
  • Duże czerwone mięso.
  • Ranek.
  • Piękno Wołgi.

Aby wybrać śliwkę na dżem, musisz zdecydować się na przepis. W ludowych śmietnikach i książkach kucharskich jest ich dużo, a owoce dobiera się zgodnie z planowanym rezultatem. Tak więc przy gotowaniu w połówkach kość musi łatwo odsuwać się od miazgi, a przy robieniu dżemu lub dżemu jest to nieistotne. Mimo to będziesz musiał zmielić masę, aby usunąć skórę, w tym samym czasie kości wyjdą.

Aby uzyskać elegancką świąteczną opcję, możesz wziąć 2 odmiany o różnych odcieniach. Jasnozłoty kolor podczas gotowania zmieni się na delikatniejszy, ale różnica w kolorze między ciemnymi i jasnymi gatunkami pozostanie.

Główne kryteria wyboru to:

  • świeżość produktu;
  • jednolity kolor owoców bez ciemnych plam i wgnieceń;
  • brak zapachu wina.

A także elastyczność miąższu: zbyt twarda wskazuje, że owoce nie są dojrzałe, miękka powierzchnia pod palcami mówi, że śliwka jest przejrzała lub leży przez długi czas po usunięciu z gałęzi.

Do dżemu potrzebne są tylko dojrzałe owoce, wtedy hojnie oddadzą sok i nie dadzą cierpkiego posmaku.

Jak gotować powidła śliwkowe: przepisy kulinarne

Przysmak przygotowywany jest w sposób klasyczny iz dodatkiem różnych składników.

Jak zrobić powidła śliwkowe

Warto wziąć pod uwagę: śliwka należy do kwaśnych owoców, nawet najsłodsza odmiana wymaga zwiększonej ilości cukru.

Pięć minut

Najbardziej przydatny dżem, który zachował maksymalną ilość witamin i mikroelementów. Najważniejsze jest ugotowanie masy owocowej i natychmiastowe zwinięcie jej hermetycznie do słoików. Taki przysmak jest smaczny i zdrowy, ale nie należy dać się ponieść emocjom, jeśli nie chcesz mieć rozstroju żołądka. Na 1 kg owoców weź 1,4-1,5 kg cukru pudru. Składniki układa się warstwami w emaliowanym lub ceramicznym naczyniu i pozostawia w cieple na 2 godziny.

Gdy tylko pojawi się sok, przenieś mieszaninę do rondla z grubym dnem i podpal. Po ugotowaniu masę utrzymuje się przez 5 minut przy ciągłym mieszaniu, usuwając pianę w miarę jej powstawania. Następnie masę odstawia się na bok, aż całkowicie ostygnie. W tym czasie słoiki są przygotowywane i sterylizowane. Schłodzony dżem ponownie doprowadza się do wrzenia i szybko układa w pojemnikach.

Z kością

Kamień śliwki nie jest gorzki i nie wpływa na smak gotowego produktu. Podczas gotowania możesz przejść na dwa sposoby: pozostawić kości lub wyciągnąć je przecierając ugotowaną masę przez sito lub durszlak. Gotując z kością, nie musisz być bardzo wybredny w wyborze odmiany, możesz ugotować to, co masz.

Klasyczny przepis

Najłatwiej jest spróbować swoich sił w klasykach, gdzie nie są wymagane specjalne talenty kulinarne. Przygotowanie jest niezwykle proste. Owoce i cukier są pobierane w równych proporcjach. Na 1 kg śliwek należy dodać 100 ml. woda. Aby nie czekać, aż pojawi się sok, łatwiej zagotować cukier i wodę, wlać połówki owoców tym syropem i gotować na bardzo wolnym ogniu przez około 40-50 minut. Pamiętaj, aby regularnie mieszać masę, aby się nie paliła. Wygodniej jest to zrobić drewnianą szpatułką. Nie miażdży jagód i dobrze miesza zawartość patelni. Pianka jest stale usuwana, dzięki czemu dżem okazuje się monotonny.

Warto się zastanowić: masa szybko gęstnieje, gdy stygnie, więc układa się ją w puszkach natychmiast po ugotowaniu.

Beznasienny

Jeśli celem jest ugotowanie estetycznie pięknego dżemu nawet z połówek lub ćwiartek, będziesz musiał chodzić po rynku w poszukiwaniu odmian, w których owoce otwierają się starannie, bez pęknięć, a kość dobrze oddziela się od miąższu. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na następujące odmiany:

  • Renkloda.
  • Piękno Wołgi.
  • Zarecznaja wcześnie.
  • Węgierska Moskwa.
  • Oczakowskaja żółta.

Aby kawałki zachowały swój kształt i nie wykipiały, używaj receptur ze wstępnym nadzieniem wrzącym syropem.

Z orzechami włoskimi

Ten dżem ma kilka sekretów:

  • używaj dowolnych orzechów, nie tylko orzechów włoskich;
  • śliwka jest wybierana lekko niedojrzała lub twarda;
  • orzechy są wstępnie moczone przez 30 minut;
  • zbyt duże sieka się nożem na małe kawałki;
  • zachowaj dokładnie czas gotowania, w przeciwnym razie otrzymasz pastę owocowo-orzechową.

Najpierw śliwki gotuje się, 10 minut po ugotowaniu dodaje się cukier w proporcji 1:1 z liczbą owoców. Czas gotowania wynosi 30 minut. Następnie orzechy są usuwane z wody i umieszczane w durszlaku, aby spuścić nadmiar płynu. Po dodaniu ich do wrzącej masy ogień wyłącza się dokładnie 15 minut później. Gotowy przysmak jest natychmiast umieszczany w pojemnikach magazynowych i hermetycznie zamykany.

Warto się zastanowić: bardzo pięknie wygląda przysmak z ćwiartek śliwek z orzechami włoskimi, również podzielony na 4 części.

Z kakao

Ten składnik nadaje deserowi lekki czekoladowy smak. Produkt jest dość kapryśny i dla bezpieczeństwa gotową masę umieszcza się tylko w suchych, wysterylizowanych w piekarniku słoikach. Gotowanie przebiega zgodnie z klasyczną recepturą, lepiej wybrać późne odmiany z dobrze oddzieloną kością. Na 1 kg owoców weź 500 g cukru pudru i 1 łyżeczkę ze szkiełkiem kakao.

Śliwki pokrywa się połową cukru i pozostawia do zaparzenia, aż pojawi się sok, następnie gotuje się, dodaje się pozostały cukier, kakao i, w razie potrzeby, 1 opakowanie waniliny. Masę gotuje się przez 40 minut z ciągłym mieszaniem, układa w słoikach na gorąco.

Z żółtej śliwki

Dla większości ludzi śliwka kojarzy się z niebieskim lub prawie czarnym kolorem. Odmiany żółte są hodowane przez selekcję. Nie są tak kwaśne, są większe i świetnie nadają się do przygotowania zapasów zimowych. Dżem okazuje się oszałamiająco przejrzystym bursztynowym kolorem i delikatnym, lekko kwaskowatym smakiem. Poziom słodyczy dostosowuje się do smaku, dodając lub zmniejszając procentową zawartość cukru.

Przygotowane według klasycznej receptury z jednorazowym zagotowaniem lub syropem do zalewania, jeśli chcesz, aby ćwiartki śliwki nie były gotowane.

Z jabłkami

Odmiany późne dobrze komponują się z jesiennymi jabłkami. Wybierz odmiany o słodkim, soczystym miąższu. Najprościej jest połączyć 700 g plastrów jabłek, 600 g śliwek podzielonych na połówki bez pestki i 1 kg cukru. Wszystkie składniki wlewa się do rondla i pozostawia na 1-2 godziny. Kiedy pojawia się sok, jest przestawiany na kuchence. Masę gotuje się przez 40 minut, regularnie zgarniając piankę. Następnie gotowy produkt pakowany jest w małe słoiki. Jeśli planujesz przechowywać je w chłodnym miejscu, przysmak jest zamknięty gęstymi plastikowymi pokrywkami.

Bardzo ciekawą opcją są wczesne śliwki z jabłkami ranetka. Masę śliwkową gotuje się w puree ziemniaczanym, w którym błyszczą małe całe jabłka. Aby uzyskać sok, przed gotowaniem nakłuwa się je igłą z 2–3 stron, a łodygi pozostawia. Dzieci szczególnie lubią ten przysmak, gdy ciągnąc za gałązkę wyciągają jabłko ze słodkiej masy.

Z gruszkami

Przepis obejmuje klasyczną metodę gotowania. Gruszki dzieli się na 4-8 plastrów, środek z nasionami usuwa się. Śliwki dzieli się na połówki poprzez usunięcie pestki. Proporcje:

  • owoce – po 500 g;
  • woda – 200 ml;
  • cukier – 1 kg.

Czas gotowania to 35-40 minut.

Z cytryną

Bardzo ciekawe połączenie 2 smaków, gdy odcień cytrusów nakłada się na aromat śliwki. Do gotowania potrzebujesz 1,5 kg śliwek, tyle samo cukru, 100 ml wody i soku z połowy dużej cytryny o grubej skórce. Małe podłużne owoce wyglądają w tym dżemie oryginalnie. Kość z nich usuwa się grzbietem ołówka lub patyczka do sushi, wpychając go do środka. Tak więc owoc pozostaje nienaruszony z wyglądu, przebijając się przez cienką szklankę słoika.

Śliwki zalewa się wrzącym syropem i gotuje przez 30 minut przy ciągłym mieszaniu. Sok z cytryny dodaje się do wrzącej masy, mieszaninę gotuje się przez kolejne 10 minut. Okazuje się, że około 2 litry dżemu i kolejna rozeta do degustacji.

Cynamon

Powidła śliwkowe z cynamonem

Dżem przygotowuje się w wersji klasycznej, zachowując proporcje 1:1, pod koniec gotowania do gotującej się mieszanki dodaje się cynamon. Sekretem jest użycie wysokiej jakości przyprawy. Na 2 kg owoców wystarczy 1 laseczka cynamonu lub mielona przyprawa w ilości 3-5 g. Nadaje to delikatności delikatnego pikantnego smaku. W dżemie dobrze komponuje się z sokiem z cytryny lub pomarańczy.

Z pomarańczowym

Śliwka i cukier są pobierane w równych proporcjach, dodaje się do nich 1 dużą pomarańczę. Z niej odrywa się skórkę, a z plastrów usuwa się przegrody, które dają gorycz w gotowym produkcie.

Przy powolnym podgrzewaniu w syropie pozostaną nawet plastry śliwki, przy energicznym zagotowaniu powstaje dżem. Plastry pomarańczy kroimy na 3-4 części. Najpierw gotuje się śliwki, następnie dodaje się pomarańczę i gotuje przez 30 minut. Gotowy dżem jest pakowany i odkładany do przechowywania.

Z dynią

Z dyni powstają zupy, dania główne, nadzienia do ciast i desery. W komplecie ze śliwką uzyskuje się niezwykły i bardzo atrakcyjny smak. Do gotowania są oczyszczane nie tylko z kości, ale także ze skóry. Zetrzyj dynię na grubej tarce. Składniki pobiera się w równych proporcjach – po 600 g, ilość cukru pudru zwiększa się o 1/4 w przypadku złowienia zbyt kwaśnych owoców śliwy.

Czasy gotowania różnią się w zależności od odmiany dyni. Główną oznaką gotowości przysmaku jest całkowite zmiękczenie chipsów dyniowych. 5 minut przed gotowością dodaj do masy 0,5 łyżeczki cynamonu lub niżej 1 laskę cynamonu.

Gęsty dżem

Dla tych, którzy uwielbiają o poranku słodką bułkę z dżemem, przyda się jeden z prostych przepisów. Aby dżem był gęsty, gotuje się go zgodnie z tradycyjnymi proporcjami, ale wydłuża się czas gotowania. Żel śliwkowy doskonale, dzięki czemu masa gęstnieje w miarę ochładzania. Dlatego wlewa się go natychmiast po gotowości i do małych słoików, aby wygodniej było go wyjąć łyżką.

Z koniakiem

Tego przepisu nie można zepsuć. Opiera się na zwykłym dżemie z dowolnego rodzaju śliwki w proporcji składników 1:1. Sekretnym dodatkiem jest koniak na 5 minut przed gotowaniem. Oczywiste jest, że sam koniak jest znacznie lepszy niż w dżemie, ale nadal warto trzymać się przepisu. Aby wydobyć smak, mieszankę gotuje się w trzech podejściach, po 10 minut, z całkowitym schłodzeniem między nimi. Ostatnim podejściem dodaje koniak. Nawiasem mówiąc, okaże się bardzo smaczne, jeśli razem z 1 łyżką. łyżką szlachetnego napoju dodaj tabliczkę wysokiej jakości czekolady w małych kawałkach. W takim przypadku deser uważa się za gotowy, gdy czekolada całkowicie się rozpuści. Przysmak jest natychmiast wyjmowany z pieca i wlewany do małych słojów z figurami. Zwiń hermetycznie, aby zachować niepowtarzalny smak.

Dla diabetyków

Ograniczenie spożycia cukru nie jest powodem do rezygnacji ze wszystkich smakołyków. Dżem z powodzeniem gotuje się z substytutami cukru. Stają się:

  • ksylitol;
  • sorbitol;
  • stewia;
  • syrop klonowy.

Bardzo ciekawą opcją jest gotowanie śliwek w soku winogronowym, ale aby uzyskać pozwolenie na taki deser, trzeba będzie udać się do lekarza.

Warto pamiętać: słodziki nie gęstnieją, więc dżem okaże się płynny. Można go sprowadzić do stanu dżemu lub dodać zagęstnik „Sladis”, zatwierdzony dla diabetyków.

Jeśli nie chcesz ryzykować, warto ugotować śliwki bez cukru we własnym soku, a zimą urozmaicić dietę przyjemną kwaskowatością.

Jak prawidłowo przechowywać gotowy produkt?

Okres przechowywania dżemu wynosi co najmniej rok. Przy dłuższym przechowywaniu nie ulegnie pogorszeniu, ale straci wszystkie swoje użyteczne właściwości. Dobrze ugotowana doskonale sprawdzi się w przedpokoju lub w szafce ściennej w rogu kuchni. Lepiej przechowywać pięć minut w lodówce lub piwnicy.

Ciekawostki o śliwkach

Ciekawostki o śliwkach

  1. Kwiaty śliwki symbolizują odrodzenie życia.
  2. Żywotność drzewa sięga 30 lat, ale owocowanie kończy się po 15.
  3. Na Półwyspie Bałkańskim panuje przekonanie, że temu, kto posadził śliwkę, wybaczone są wszystkie grzechy.
  4. Śliwka domowa jest najbardziej popularna wśród różnych odmian. Stanowi 90% drzew.
  5. Owoce i liście są wykorzystywane w medycynie ludowej, ponieważ działają przeczyszczająco, przeciwgorączkowo i odkażająco.

Dżem śliwkowy jest bardzo popularny i ma wiele smaków. Każda gospodyni domowa może stworzyć swój własny, autorski przepis na podstawie wersji klasycznej.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy