Dżem Persimmon: 8 przepisów

Korzyści z dżemu persimmon dla organizmu

Dżem persymonowy w każdej opcji gotowania to przysmak, który zasługuje na zajęcie miejsca na stole wśród innych potraw. Rzeczywiście, nawet w starożytności pojawiły się pierwsze metody konserwacji „śliwki bogów” – jak z szacunkiem nazywano cierpką jagodę na Wschodzie. Połączenie pożytecznych mikro- i makroelementów z witaminami, które są obecne w składzie owoców, może nie tylko zaspokoić potrzeby gastronomiczne ludzkiego organizmu, ale także dostarczyć mu niezbędnego kompleksu składników odżywczych.

Przy stosunkowo niskiej kaloryczności produktu, która wynosi tylko 60 kcal na 100 gramową porcję, persimmon ma naprawdę bogaty skład. Aby się tego upewnić, wystarczy podać listę tylko głównych komponentów:

  1. Kwas askorbinowy (witamina „C”) jest głównym materiałem zapewniającym silną odporność.
  2. Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.
  3. Kwas nikotynowy (witamina PP) w połączeniu z błonnikiem pokarmowym regularnie oczyszcza naczynia krwionośne z cholesterolu, przyczynia się do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.
  4. Magnez wraz z żelazem pełni również odpowiedzialną misję – wzbogaca krew, promując reprodukcję czerwonych krwinek.
  5. Kwasy organiczne biorą udział w metabolizmie i syntezie białek.
  6. Jod jest niezbędnym pierwiastkiem dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować tej substancji, persimmon może stać się niezawodnym dostawcą tego składnika.
  7. Beta-karoten ma również duże znaczenie zdrowotne, ponieważ nie tylko pozytywnie wpływa na wzrok, ale jest również silnym przeciwutleniaczem. Zdolność tego pierwiastka do neutralizacji wolnych rodników zapobiega rozwojowi nowotworów i spowalnia proces starzenia.
  8. Wapń. Jego zawartość w persimmonie jest również bardzo wysoka. Ten element jest głównym „materiałem budulcowym” układu kostnego. Dlatego persimmon jest tak dobra dla dzieci.

Korzyści dla kobiet

Oprócz tych substancji persimmon zawiera wiele zdrowych pierwiastków. Należy zauważyć, że niska zawartość kalorii w połączeniu z doskonałymi właściwościami smakowymi sprawiły, że dzika daktyl jest niezbędnym produktem w diecie odchudzającej. Dlatego wiele kobiet woli schudnąć przy pomocy tego konkretnego owocu tropikalnego. Oprócz zdolności do skutecznego nasycania ciała i spalania tkanki tłuszczowej, persimmon świetnie sprawdza się w odmładzaniu skóry twarzy, co szczególnie doceniają kobiety.

Korzyści dla mężczyzn

„Boska jagoda” jest również przydatna dla zdrowia mężczyzn. Wysoka zawartość witamin z grupy B normalizuje krążenie krwi w miednicy dolnej, co zmniejsza ryzyko zapalenia gruczołu krokowego i zwiększa potencję u mężczyzn. Szczególną uwagę należy zwrócić na ten owoc dla przedstawicieli męskiej części populacji, którzy są skłonni do systematycznego spożywania napojów alkoholowych. Doskonałe właściwości antyoksydacyjne persymony pomogą zniwelować skutki nawet najbardziej obfitego posiłku. Gdy nie ma świeżych owoców, niewielka porcja dżemu poradzi sobie z procesem skutecznego oczyszczenia organizmu.

Możliwe zagrożenia i przeciwwskazania

Zgodnie z prawami natury obecność pozytywnych właściwości nie wyklucza aspektów negatywnych. Ta zasada działa również w przypadku tak zdrowego owocu jak persimmon. Oczywiście, jeśli owoce są spożywane z umiarem, nie należy obawiać się pojawienia się skutków ubocznych. Dla osoby dorosłej normą są 3-4 owoce dziennie, a dla dzieci – nie więcej niż 2. Dzikiej śliwki nie należy wprowadzać do diety dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Trzeba też być bardzo odpowiedzialnym za wybór owoców, czyli za ich jakość. Nawet do robienia dżemu zaleca się wybierać tylko dojrzałe owoce bez oznak psucia się i zgnilizny.

Persymony powinny być całkowicie porzucone przez osoby, które:

  • zaburzenia jelitowe;
  • otyłość;
  • cukrzyca typu 1;
  • indywidualna nietolerancja produktu;
  • skłonność do zaparć.

Chociaż ciąża nie jest przeciwwskazaniem, persimmons należy w tym okresie ograniczyć. Niepożądane jest wprowadzanie owoców tropikalnych również w okresie karmienia piersią, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju alergii u dziecka.

Jak wybrać persimmon na dżem

W zasadzie przygotowanie dżemu persimmon nie różni się od procesu zbioru w ten sposób od innych upraw owocowych. Ale nadal istnieją pewne niuanse, o których każda gospodyni domowa powinna wiedzieć:

Jak wybrać persimmon na dżem

  1. Cierpkość i lepkość produktu nie są popularne wśród wielu. Powyżej wspomnieliśmy już o sposobach skutecznego wyeliminowania tego niedoboru smaku – jest to zamrażanie, dojrzewanie w lodówce. Jest jeszcze inna skuteczna metoda – podgrzewanie owoców bez podnóżka w kuchence mikrofalowej.
  2. Jeśli dostaniesz zbyt słodką persimmon, musisz zmniejszyć o połowę ilość cukru na dżem.
  3. Niedostateczną soczystość owoców można zrekompensować przygotowaniem syropu według wzoru: 1 część wody na 2 części cukru pudru. Następnie na tej podstawie należy przygotować dżem według przepisu.
  4. Aromat i smak produktu końcowego można poprawić dodając przyprawy: goździki, cynamon, anyż.
  5. Gotuj dżem persimmon z ciągłym mieszaniem, nie pozwalając mu się przypalić.
  6. Na etapie przygotowawczym miąższ przejrzałych owoców należy usunąć łyżką.

Te proste wskazówki znacznie ułatwią proces przygotowywania dżemu persimmon w domowej kuchni.

Jak gotować dżem persimmon: przepisy kulinarne

Istnieje ogromna liczba przepisów na przysmaki z tej jagody. Niektóre przepisy nawiązują do tradycji słowiańskiej kuchni narodowej, ale są też dość egzotyczne metody. Oczywiście nie sposób tutaj wymienić wszystkich metod robienia dżemu persimmon, więc skupimy się na najciekawszych opcjach, a zaczniemy od niesłabnącej klasyki.

Klasyczny przepis

Tę opcję można uznać za najbardziej popularną, ponieważ wyróżnia ją prostota wykonania deseru. Początkowe składniki, czyli cukier i miąższ dojrzałych persimmonów, należy przyjmować w stosunku 1:1. W tym przypadku zwycięską opcją jest użycie przejrzałych owoców. Szczegółowy opis procesu:

  1. Owoce dokładnie umyć, przekroić na pół, usunąć skórkę i pestki.
  2. Przygotowaną masę owocową przykryj cukrem (zalej syropem), dobrze wymieszaj, odstaw na kilka godzin, aby miąższ zaczął się sokować.
  3. Następnie podpal masę, zagotuj. Następnie zmniejsz ogień do minimum. Masa powinna marnieć, ale nie gotować.

Jeśli jako materiał wyjściowy zostaną przyjęte przejrzałe owoce, po pół godzinie dżem osiągnie gotowość. Pozostaje tylko rozdać go do banków i zwinąć.

Dżem w powolnej kuchence z cytryną

Zaproponowana metoda znacznie upraszcza proces dzięki zastosowaniu urządzenia technicznego. Ale nie tylko to przyciąga gospodynie domowe. Tak przygotowany przysmak ma bogaty aromat, ponieważ wieczko pozostaje w pozycji zamkniętej przez cały proces. Wymagane opcje obróbki cieplnej masy owocowej: „Duszenie”, „Wrzenie” lub „Pieczenie”.

Składniki początkowe:

  • cukier – 1/2 kg;
  • miazga persimmon – 800 g;
  • cytryna – 1 sztuka.

Sekwencja działań kulinarnych:

  1. Najpierw zanurz cytrynę we wrzącej wodzie, aby usunąć goryczkę. Następnie w dowolny sposób posiekaj owoce razem ze skórką.
  2. Lepiej jest pokroić miąższ persimmon na kostki, które następnie napełnią pojemnik multicookera.
  3. Spód dżemu przykryj cukrem, dodaj masę cytrynową.
  4. Tak przygotowany preparat odstaw na chwilę, aby sok się wyróżnił.

Dopiero po wykonaniu tych kroków można wybrać odpowiedni program i włączyć go na godzinę.

Przepis na dżem orzechowo-cytrynowy Le

Przysmak przygotowany według proponowanej receptury zachwyci młodszych członków rodziny, choć chętnie go zjedzą również dorośli. To chyba najbardziej „pyszny” przepis, dla którego idealna jest odmiana persimmon Korolek.

Składniki:

  • persimmon (masa, obrane i obrane) – 0,5 kg;
  • cukier – 300 g;
  • woda – 1/2 szklanki;
  • cytryna – owoce średniej wielkości;
  • orzechy – 70 g;
  • kawa rozpuszczalna – 30 g.

Proces gotowania krok po kroku:

  1. Posiekaj losowo obrane persymony.
  2. Napełnij masę owocową całym cukrem, dodaj połowę wody, wstaw do piekarnika na wolnym ogniu.
  3. Mieszaj mieszaninę okresowo.
  4. Po pół godzinie dodaj sok z cytryny do dżemu. Rozpuść kawę w pozostałej wodzie, a także wyślij ją do całkowitej masy.
  5. W razie potrzeby dodaj trochę wody.
  6. Dodaj posiekane orzechy około 10 minut przed końcem gotowania.
  7. Gotowy dżem wlej do słoików i od razu zwiń.
  8. W celu poprawienia aromatu produktu można zastosować wanilinę lub cynamon.
  9. Jeśli chcesz otrzymać marmoladę lub dżem, musisz wydłużyć czas obróbki cieplnej.

Taki dżem można podawać na stole jako deser, rozkładając go w piękne rozety, a na wierzchu ozdobiając plasterkami owoców.

Dżem dietetyczny

Ta opcja najlepiej pasuje do diety osób, którym cukier jest przeciwwskazany. Choć nie każdemu przypadną do gustu walory smakowe takiego przysmaku, to jednak taki dżem może urozmaicić menu.

Dietetyczny dżem z persimmon

Aby przygotować dietetyczny smakołyk, będziesz potrzebować:

  • słodka persymona – 1 kg;
  • cytryna – 1 sztuka;
  • anyż gwiazdkowaty – 2 sztuki;
  • różowy pieprz – 10-15 groszków;
  • wanilia – 1/2 strąka;
  • woda – 70 ml.

Proces gotowania krok po kroku:

  1. Po sparzeniu cytryny wrzątkiem obierz i wyciśnij sok.
  2. Teraz przygotuj syrop: zagotuj podaną ilość wody, dodaj przyprawy i sok z cytryny.
  3. Zmniejsz ogień i gotuj syrop jeszcze przez kwadrans.
  4. Teraz wyciągnij przyprawy z wody i dodaj puree ziemniaczane uzyskane z miąższu persimmon.
  5. Gotuj dżem przez kolejne 20-25 minut, ciągle mieszając masę.
  6. Gotowy dżem rozłóż w słoikach, zamknij pokrywki, przechowuj w chłodnym miejscu.

Pikantny dżem persimmon z koniakiem

Ten przepis przypadnie do gustu miłośnikom egzotycznych i nietypowych połączeń smakowych. Taki dżem jest nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy, zwłaszcza podczas przeziębień i grypy. Dzięki delikatnej metodzie obróbki cieplnej większość witamin zostaje zachowana, a obecność koniaku w produkcie nadaje mu przyjemny aromat.

Składniki początkowe:

  • miąższ owocowy – 1,5 kg
  • cukier brązowy – 0,5 kg;
  • koniak – 150 ml;
  • wanilia – 1/2 strąka (5 g produktu w proszku);
  • różowy pieprz – 15 groszków;
  • anyż gwiazdkowaty – 2 szt .;
  • cynamon – 1 laska.

Wykonanie pracy krok po kroku:

  1. Owoce persimmon obrać, usunąć miąższ i zagnieść na puree. Do tego celu można użyć blendera.
  2. Masę owocową przykryć cukrem na wierzchu, dodać wskazane przyprawy, gotować przez 10-15 minut.
  3. Do gorącego dżemu dodaj koniak, dobrze wymieszaj, wlej do słoików.

Dżem nabiera wyjątkowo wyrazistego smaku po dwóch tygodniach. Zamiast brandy można dodać likier, biały rum.

Persymona z gruszką

Już wcześniej zauważono, że dzika śliwka dobrze komponuje się z innymi uprawami owoców i jagód. Na przykład aromatyczny dżem zostanie uzyskany w połączeniu z gruszką odmiany zimowej. Ponadto procedura przygotowania deseru jest niezwykle prosta:

  1. Weź taką samą ilość persimmon i gruszki.
  2. Owoce pokroić w plastry i kostki.
  3. Umieść obrabiany przedmiot w pojemniku warstwami, posypując każdą warstwę cukrem.
  4. Pozostaw obrabiany przedmiot w tej formie na 5-6 godzin.
  5. Następnie na małym ogniu poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Konieczne jest ciągłe mieszanie masy, zapobiegając osiadaniu cukru na dnie.
  6. Następnie musisz gotować dżem przez kolejne pięć minut i ponownie wyjąć z pieca na 5 godzin.
  7. Takie odstępy należy powtórzyć jeszcze dwa razy, a dopiero pod koniec przygotowywania deseru zagotować masę, dodać cynamon, wanilię, a następnie rozprowadzić do słoików.

Oprócz gruszek do takiego dżemu można dodać zielone jabłka.

Delikatność z cytrusową nutą

Chociaż persymony zawsze dobrze komponują się z owocami cytrusowymi, ich sojusz z mandarynkami jest przykładem idealnego przysmaku.

Dżem z persymony i mandarynki

Wymagany:

Sekwencja gotowania deserów:

  1. Zanurz mandarynki we wrzącej wodzie na pięć minut, a następnie wyślij je do zimnej wody z lodem.
  2. Umieść pokrojoną w kostkę papkę persimmon w rondlu. Rozłóż mandarynki na plasterki, wskazane jest usunięcie nasion i folii. Następnie połącz z persimmonem.
  3. Mieszankę owoców przykryć cukrem, gotować przez 30 minut na małym ogniu, cały czas mieszając.
  4. Następnie wyjmij obrabiany przedmiot z pieca i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Następnie ponownie gotuj dżem przez 10 minut.

Gotowy dżem pozostaje wlany do słoików.

Dżem Persimmon na żelatynie

Byłoby niesprawiedliwe ignorować ten stary przepis na przysmak, który idealnie nadaje się na świąteczną herbatę. Dżem ten można również wykorzystać jako warstwę ciasta.

Do przygotowania deseru potrzebne są tylko cztery składniki:

  • persymona – 1 kg;
  • cukier – 0,5 kg;
  • sok z cytryny – 75 ml;
  • żelatyna – 20 g.

Sekwencja procedury przygotowania gęstego dżemu:

  1. Użyj blendera, aby zmiksować przetworzone persimmons.
  2. Żelatynę rozpuścić w 60 ml wody.
  3. Najpierw gotuj puree przez jedną trzecią godziny, a następnie zdejmij z ognia i dodaj cukier.
  4. Po 45 minutach ponownie włóż dżem do ognia i gotuj przez kolejne 40 minut.
  5. Na ostatnim etapie gotowania dodaj spuchniętą żelatynę, a następnie rozprowadź gotowy dżem do słoików.

Interesujące fakty na temat persimmon

  1. W starożytności ludzie wierzyli, że bogowie dali im persimmon, co potwierdza łacińska nazwa rodzaju tych upraw owocowych – Diospyros. W rosyjskim życiu codziennym nazwa tych egzotycznych owoców pojawiła się dzięki farsi – starożytnemu językowi perskiemu. Tam ten dziwaczny owoc nazywano śliwką daktylową.
  2. Wiele legend i wierzeń związanych jest z persimmonem. Tak więc na Bliskim Wschodzie owoce te symbolizują mądrość, a wśród Japończyków persimmon uosabia pragnienie zwycięstwa.
  3. Największą odmianą jest persimmon, który rośnie w Ameryce Południowej i nazywa się „Pudding czekoladowy”. Owoce tej odmiany osiągają wagę 600 gramów.
  4. W wielu krajach świata persimmon jest nieodzownym składnikiem napojów alkoholowych.
  5. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej w czasach prekolumbijskich używali owoców dzikiej persymony do wypieku chleba.
  6. W Armenii i Gruzji do dziś istnieje tradycja dawania dziewczętom owoców persymony przed ślubem jako znak rodzinnego dobrobytu i szczęścia.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy