Rozmaryn: uprawa, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

Rozmaryn na wsi

Opis i odmiany kultury

Rozmaryn to wiecznie zielony krzew o wysokości od 50 cm do 2 mi silnym systemie korzeniowym, który wnika w ziemię na głębokość 4 metrów. Wąskie skórzaste liście o długości 3-4 cm przypominają igły iglaste.

Pełne wdzięku gałązki otoczone są igiełkowatymi liśćmi, tworząc kuliste krzewy, które wczesną wiosną pokryte są delikatnymi kwiatami. Ich kolor waha się od śnieżnobiałego do fioletowo-fioletowego.

Aromat rośliny jest złożony, z nutami igieł sosny, kamfory, cytryny, eukaliptusa. Pędy są używane w kuchni, kosmetologii, perfumerii, aromaterapii.

W naturze występuje kilka rodzajów roślin, ale uprawiany jest tylko rozmaryn leczniczy (zwykły), nadający się do uprawy na działkach ogrodniczych.

Jedną z najbardziej znanych odmian jest Rosinka. Niewielkie, z gałęziami do 40 cm długości, nie sprawia problemów przy uprawie na wolnym powietrzu.

Małą roślinę przesadza się do doniczki i trzyma w domu – rozmaryn dobrze zimuje w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Pachnące zielenie można stosować przez cały rok.

Inne popularne odmiany nadające się do uprawy w kraju:

  1. „Biały” – ozdobny pachnący krzew służy nie tylko do celów kulinarnych, ale także do dekoracji terenu.
  2. „Biryusa” – kwitnie dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Kwiaty są niebieskie lub fioletowe i przyciągają pszczoły. Roślina miodowa.
  3. Niebieska zima – toleruje mróz do -17 stopni. W projektowaniu krajobrazu ma zastosowanie roślina ozdobna, która nadaje trwały korzenny aromat dochodzący do 80 cm.
  4. „Krymski” – pochodzi z dzikiego rozmarynu. Został zasadzony na Krymie około 200 lat temu.
  5. „Horyzont” – wysokość 1 metr, średnica krzewu 90 cm, zimotrwalosc do -15 stopni. Praktycznie odporny na choroby i szkodniki.

Innym dobrze znanym typem kultury jest prostratus (prostratus), czyli rozmaryn pokłonowy, którego uprawa często ma na celu uzyskanie runa.

Przy wysokości krzewu wynoszącej zaledwie 50 cm jego pełzające pędy rosną o średnicy 1,5 metra. Jasnozielone skórzaste liście-igły przypominają igły świerkowe. Słynne odmiany – „Venzano”, „Lavender”, „Corsica”.

W ogrodach zimowych, na loggiach, często spotykana jest odmiana „Kruchość” – wyrastająca z nasion przez sadzonki, po ustąpieniu mrozów, sadzona w otwartym terenie latem. Przy wystarczającym ogrzaniu, oświetleniu i podlewaniu osiąga wysokość 1 metra.

Dzięki różnorodności odmianowej rozmarynu można dobrać odpowiedni kształt do klimatu. W regionach południowych dobrze rosną gatunki wysokie, aw chłodniejszych klimatach warto preferować odmiany niewymiarowe, pełzające.

Uzupełnij temat recenzją krzaka od ogrodnika:

Przygotowanie do sadzenia rozmarynu

Nasiona kiełkują przez długi czas, roślina ma swoje własne wymagania co do gleby, dlatego należy wcześniej przygotować się do sadzenia.

Uprawa kultury jest możliwa:

  • na wsi lub w ogrodzie w rozsadce;
  • w domu lub w szklarni – lekkomyślnie.

Kiedy sadzić nasiona

Sadzenie nasion rozmarynu na otwartym terenie wiosną jest możliwe tylko w regionach południowych, gdzie lato jest długie, ciepłe i bez mrozu.

Na chłodniejszych obszarach rozmnażanie nasion może odbywać się tylko przez sadzonki uprawiane w domu lub w ogrzewanych szklarniach.

Sadzenie w otwartym terenie przeprowadza się pod koniec przymrozków powrotnych, gdy sadzonki osiągają wysokość 7-10 cm.

Miejsce i gleba do sadzenia

Aby uprawiać rozmaryn, musisz wybrać miejsce, które najlepiej spełnia wymagania uprawy. Na miejscu należy preferować południową, południowo-wschodnią lub wschodnią stronę domu, ogrodzenie lub inny budynek, gdzie nie będzie przeciągów i zimnych prądów powietrza.

Wysoki poziom wód gruntowych jest wysoce niepożądany. W pobliżu nie powinno być wysokich roślin, które dadzą cień.

Jak przygotować glebę do uprawy rozmarynu:

  • dodać piasek – 1 wiadro na 1 m2;
  • kruszony kamień – 1 kg na 1 m2;
  • nawozy fosforowo-potasowe – 1 garść na 1 m2;
  • wykop ziemię, usuwając korzenie chwastów.

Przygotowanie nasion

Olejki eteryczne z nasion rozmarynu hamują kiełkowanie. Ważne jest, aby przeprowadzić zabieg przedsiewny. W celu kiełkowania nasiona moczy się w gazie lub między dwoma wacikami przez 2-3 dni.

Aby przyspieszyć ten proces, nie używa się wody, ale roztworu „Epiny” – stymulatora wzrostu.

Aby wyświetlić przegląd uprawy rośliny:

Sadzenie rozmarynu

Rozmnażanie rozmarynu odbywa się na 4 sposoby – przez nasiona, dzielenie krzewu, sadzonki i nawarstwianie.

W zależności od świeżości, stopnia dojrzałości, zaprawy przedsiewnej rozmaryn może kiełkować przez długi czas – od 2 tygodni do 4 miesięcy po wysiewie. Wysoka temperatura podłoża (+ 25 ° С), stosowanie stymulatorów wzrostu przyspiesza kiełkowanie.

Jeśli po 60 dniach od siewu nie pojawią się żadne pędy, przeprowadza się ponowne zasiewy. Albo nasiona nie są zdolne do życia, albo stworzono niewygodne warunki do kiełkowania.

Zaleca się umieszczenie pod lampami misek z wysianymi nasionami – podniesie to temperaturę gleby i zapobiegnie rozciągnięciu się wschodzących sadzonek. Najlepszy okres na sadzenie rozmarynu to luty i marzec.

Przed wysianiem nasion do sadzonek potrzebujesz:

  • przesiej podłoże torfowe przez grube sito;
  • dodaj garść piasku;
  • dodaj trochę mąki dolomitowej.

Uprawa nasion rozmarynu:

  • wylać warstwę drenażu (perlit, keramzyt) na dno pojemnika co najmniej 5 cm;
  • na nim – gliniana mieszanina;
  • umiarkowanie nawilżają;
  • rozprowadzić kiełkujące nasiona powierzchownie w odległości 3 cm od siebie;
  • przykryć torbą;
  • umieścić w ciepłym miejscu.

Kiedy pojawią się masywne kiełki, folię należy usunąć, a rośliny umieścić w świetle. Sadzonki są małe, po okrągłych liścieniach pojawiają się 2 cienkie podłużne liście, nad nimi – 2 kolejne, które przypominają małą jodełkę.

Rośliny mogą nurkować, gdy pojawi się 4-5 prawdziwych liści lub później, ważne jest, aby unikać zgrubienia.

Krzew można uzyskać z zielonej gałązki. Jak uprawiać sadzonki rozmarynu:

  • wyciąć gałązkę o długości 7-10 cm;
  • oczyść dolną część liści;
  • włożyć wodę;
  • włożyć do torby i zawiązać;
  • umieścić w jasnym miejscu, ale nie na słońcu.

Korzenie pojawią się za 2-3 tygodnie.

Możesz ukorzenić pocięte pędy rozmarynu bezpośrednio w glebie:

  • wlej neutralne podłoże torfowe do małego pojemnika;
  • nawilżać;
  • umieść w nim małe sadzonki;
  • włóż do torby.

Zakorzenienie następuje po 3-4 tygodniach.

Najłatwiejszym sposobem wyhodowania plonu jest podzielenie buszu. Aby to zrobić, roślinę należy wykopać, krótko przyciąć i ostrożnie przyciąć, aby każda część miała zdrowe korzenie i pędy. Posyp sekcje pokruszonym węglem drzewnym lub przesianym popiołem.

Do uprawy przez nawarstwianie pęd jest przypinany do gleby i spryskiwany. Wierzchołek gałęzi musi być ściśnięty. Po utworzeniu korzeni pęd jest oddzielany i sadzony jako niezależna roślina.

Agrotechnika do uprawy rozmarynu nie jest trudna. Ważne jest, aby starać się stworzyć warunki jak najbliższe jego rodzimemu środowisku.

Przeczytaj więcej o uprawie estragonu na zewnątrz.

Obejrzyj film o sadzeniu rośliny:

Pielęgnacja rozmarynu

W przypadku uprawy w doniczce lub ogrodzie pielęgnacja rozmarynu obejmuje podlewanie, pielenie, spulchnianie i nawożenie.

Przez pierwsze 3 miesiące rozmaryn rośnie powoli, a chwasty z łatwością go zatykają, pozbawiając go wilgoci, odżywienia i światła. Zwalczanie chwastów powinno być prowadzone stale, zwłaszcza u młodych roślin. W takim przypadku dobrze jest zastosować mulczowanie.

Kiedy rośliny dorosną i przybierają kształt krzewu, będziesz potrzebować okresowego przycinania:

  • usuń małe, poskręcane gałęzie;
  • odciąć górne części pędów – nadaje to roślinie kształt kuli, zwiększa całkowitą liczbę gałęzi;
  • wraz ze starzeniem się krzewu, raz na 7 lat, zaleca się przycinanie go do poziomu gleby.

W regionach południowych rozmaryn zimuje bez schronienia. Na bardziej północnych roślinach należy się zająć, gdy zbliża się mroźna pogoda. Istnieją różne opcje schronień wykorzystujących drewniane i druciane ramy wypełnione liśćmi lub sianem, świerkowe gałęzie, lutrasil itp.

To wszystko nie gwarantuje przetrwania rozmarynu. Najbardziej niezawodną metodą zimowania jest tymczasowe trzymanie go w ciepłym pomieszczeniu.

Wraz z nadejściem chłodów należy ostrożnie wykopać roślinę, odciąć część nadziemną, umieścić ją w doniczce i wysłać na zimę do chłodnego parapetu, przeszklonej loggii lub balkonu. Temperatura nie powinna być niższa niż +5 ° С.

Choroby i szkodniki rozmarynu:

  • mączniak prawdziwy – opryskiwanie siarczanem miedzi;
  • mszyca – lek „Biotlin”;
  • Mączlik – pomaga „Aktara”;
  • przędziorek – leczenie roztworem mydła do prania (15 g na 0,5 l) trzy razy w odstępie 2 dni;
  • tarcza – leki „Mospilan”, „Bankol”.

Podlewanie

Podczas uprawy rośliny ważny jest reżim wodny. Podlewanie odbywa się, gdy gleba wysycha. Latem – co drugi dzień, zimując w pomieszczeniach – raz w tygodniu. Sygnałem braku wody jest zażółcenie liści. Rozmaryn nie toleruje nadmiernej wilgoci – zrzuca liście.

Top dressing

Podczas uprawy plonu karmienie odbywa się raz w miesiącu w ciepłym sezonie:

  • słaby roztwór dziewanny (zrób roztwór – 200 g na 10 litrów wody, nalegaj na tydzień, następnie rozcieńczyć wodą 1 do 10 przed podlaniem);
  • lub nawóz mineralny (na przykład „Uniwersalny”, „Podłoże do warzyw”).

Co sadzić po rozmarynie

Rozmaryn może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Po tym, jak dobrze wyrośnie:

  • łuk;
  • czosnek;
  • marchewka.

Zasady odbioru i zakupu surowców

Zbieranie pędów rozmarynu najlepiej wykonywać przy suchej pogodzie. Gotowość zieleni do cięcia zależy od odmiany, średni czas wynosi od 4 do 6 miesięcy po wykiełkowaniu.

Gałązki są cięte, suszone w ciemnym, wentylowanym pomieszczeniu i miażdżone. Złożyć zamknięte słoiki na przyprawy, przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

Spełniając warunki do siewu i uprawy rozmarynu, można uzyskać ostry krzew, który rośnie latem na miejscu, a zimą w domu w doniczce . Dobrze jest mieć pod ręką przyprawy.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy