Kompot wiśniowy na zimę – 7 przepisów bez sterylizacji

 

Kompot wiśniowy na zimę - 7 przepisów bez sterylizacji

Kompot wiśniowy z pestkami – prosty przepis na 3 litrowy słoik

Najpierw piszę prosty przepis bez dodawania innych jagód czy owoców. Sterylizacja nie jest tutaj potrzebna (jak zresztą w innych opcjach poniżej), następuje jednorazowe napełnienie syropem.

Wymagane składniki na 3 litry:

  • wiśnia – 1 l (jedna trzecia puszki)
  • cukier – 300 g
  • woda – 2,7 l

Metoda gotowania:

1. Umyj i osusz słoiki. Najlepiej robić to nie płynem do mycia naczyń, ale sodą oczyszczoną lub musztardą w proszku. Zrób to samo z pokrywkami, a następnie gotuj je przez 5 minut lub po prostu zalej je wrzątkiem przez 10 minut.

Ze względów bezpieczeństwa banki można również w wygodny sposób wysterylizować.

2. Wiśnie umyj, osusz na bawełnianym ręczniku i włóż do słoików. Na 3 litrowy słoik trzeba wziąć około 1 litra jagód.

3. Zagotuj syrop w rondlu. Wlej cukier do wody i zagotuj. Gotuj przez kilka minut.

kompot wiśniowy na zimę

4. Napełnij jagodę wrzącym syropem do samej góry i zawiń pokrywki (powinno się wylać trochę wody, co oznacza, że ​​w pojemniku nie ma już powietrza).

kompot wiśniowy na zimę

5. Odwróć kompot i dobrze zawiń w coś ciepłego (koc, koc, futro). Pozostaw w tej formie do całkowitego ostygnięcia, a następnie umieść w ciemnym i chłodnym miejscu do przechowywania.

kompot wiśniowy na zimę

Kompot wiśniowy bez cukru: przepis bez sterylizacji

Wyobraź sobie, kompot wiśniowy można zamknąć bez cukru. Tylko jagody i woda, tak, tak. Okazuje się, że to zdrowy napój dla dzieci, diabetyków, każdego, kto chudnie i po prostu ogranicza stosowanie cukru!

Metoda zszywania polega na podwójnym napełnieniu, natomiast puszki nie wymagają sterylizacji (ani puste, ani pełne).

Czego potrzebujesz:

Przygotowanie:

1. Posortuj wiśnie i umyj. Jeśli okaże się, że jagody są robaczywe, namocz je w zimnej osolonej wodzie na kilka godzin. W tym czasie wszystkie robaki wypełzną. Następnie opłucz owoce pod bieżącą wodą.

kompot wiśniowy

2. Umyj słoiki sodą, gotuj pokrywki przez 5 minut, to wystarczy.

3. Wlej 1 litr jagód do jednego trzylitrowego słoika, jest to standardowa stawka.

kompot wiśniowy na zimę

4. Wszystkie pojemniki z owocami zalać wrzątkiem, przykryć pokrywkami i odstawić, aż woda się rozgrzeje. Szkło powinno być takie, aby można je było zabrać gołymi rękami i nie przypalić.

kompot wiśniowy na zimę

5. Po chwili spuść całą schłodzoną wodę do dużego rondla i zagotuj. Wiśnię zalać wrzątkiem na samą górę.

kompot wiśniowy na zimę

6.Przykryj pokrywkami i uszczelką. Odwróć, zawiń i ostudź. Gotowy, zdrowy i orzeźwiający kompot wiśniowy przenieś do chłodnego miejsca i pozwól mu dobrze się zaparzyć, zanim spróbujesz. Jagody muszą całkowicie oddać sok do wody. Zajmie to około 3 miesięcy.

Gotowy kompot ma na dole wszystkie wiśnie. Najpierw unosi się na górze.

Kolor prezentowanego napoju będzie ciemny, w przeciwieństwie do tego, który właśnie został przygotowany. To prosty przepis, który zachowuje maksymalne korzystne właściwości jagód. Zachowaj dla zdrowia!

kompot wiśniowy na zimę

Przepis na zimowy kompot z wiśni i czarnej porzeczki z kwaskiem cytrynowym

Wiśnie i czarna porzeczka dobrze ze sobą współgrają. Kompot okazuje się smaczny, bogaty. W tym przepisie metoda gotowania różni się od poprzednich, jagody są blanszowane, a nie pozostawiane bez zmian.

Struktura:

Jak zrobić:

1. Jeśli są wątpliwości: wisienka czy nie, lepiej zrobić z nią prostą procedurę, aby wypędzić nieproszonych „gości”. Wlej zimną wodę do miski, dodaj garść soli i mocz jagody w tym roztworze na 1-2 godziny. Następnie dokładnie spłucz. Nie martw się, kompot nie będzie słony.

kompot wiśniowy na zimę

2. Po prostu bardzo dobrze umyj porzeczki. Teraz jagody muszą zostać zblanszowane. Zagotuj wodę w dużym rondlu, porzeczki i wiśnie w kawałkach przełóż na sitko i zanurz we wrzącej wodzie na 20 s. Nie trzeba ich gotować, wystarczy je sparzyć.

kompot wiśniowy na zimę

3. Napełnij czyste, wysterylizowane słoiki jagodami (50 do 50), napełniając pojemniki w 1/3.

4. Wlej pół łyżeczki kwasu cytrynowego do każdego trzylitrowego słoika.

kompot wiśniowy na zimę

5. Pozostaje gotować syrop. Dodaj szklankę (200 ml) cukru do 1 litra wody i gotuj przez kilka minut. Na jeden 3 litrowy słoik musisz wziąć około 2,5 litra wody (lepiej wziąć z marginesem).

kompot wiśniowy na zimę

6. Napełnij pojemniki jagodami syropem do góry, zamknij wysterylizowanymi pokrywkami, odwróć do góry nogami, przykryj kocem i poczekaj, aż ostygnie. Ten wspaniały kompot można przechowywać w spiżarni w mieszkaniu, będzie dobrze stać przez całą zimę.

kompot wiśniowy na zimę

Zamknij kompot wiśniowo-miętowy (szybki przepis z syropem)

Mięta to doskonały dodatek do różnych kompotów. Można go dodawać zarówno do napojów truskawkowych, jak i wiśniowych. Doda odrobinę świeżości i chłodu, przypomni o letnich dniach.

Składniki na 3 l:

Gradacja:

1. Opłucz wiśnie i miętę i pozostaw do wyschnięcia. Wysterylizuj słoiki i napełnij je na gorąco jagodami mięty.

kompot wiśniowy na zimę

2. Zagotuj syrop do polewania. Wystarczy dodać cukier do wody, gotować i gotować przez dwie minuty.

3. Słoiki zalać wrzącym syropem do góry, od razu przykryć i zrolować. Odwróć, zaizoluj i pozostaw do ostygnięcia. To najprostszy sposób na zamknięcie kompotu na zimę, bez sterylizacji.

kompot wiśniowy na zimę

Aby słoik nie pękł od wrzącej wody, umieść go na metalowym stojaku lub na ostrzu noża.

Kompot z wiśniami i pomarańczą na zimę – przepis krok po kroku

Pomarańcza nada kompotowi wiśniowemu bardzo przyjemny aromat, zdecydowanie musisz wypróbować tę opcję do przygotowania zbiorów zimowych. Wszystko jest robione prosto, jak we wszystkich poprzednich przepisach. Napój ten dobrze przechowuje się w chłodnym, ciemnym miejscu bez sterylizacji, czego wiele osób nie lubi.

Wymagane produkty na 3 l:

  • wiśnia – 450 g
  • pomarańczowy – 1/2 szt.
  • cukier – 250 g
  • woda – 2,4 l

Kroki:

1. Posortuj wiśnie. Zepsute, zmiażdżone jagody nie powinny dostać się do kompotu, w przeciwnym razie obrabiany przedmiot może następnie fermentować. Opłucz je dużą ilością wody i pozwól wilgoci odpłynąć.

2. Umyj pomarańczę pędzelkiem i pokrój w krążki o grubości 1 cm. Następnie pokrój koła na 4 sektory.

Kompot wiśniowy na zimę - 7 przepisów bez sterylizacji

3. Sterylizuj czyste słoiki na parze lub w piekarniku. Do gorącego naczynia wsypać wiśnie i pomarańczę.

Kompot wiśniowy na zimę - 7 przepisów bez sterylizacji

4. Zagotuj syrop: dodaj cukier do wody i gotuj przez kilka minut po ugotowaniu, aż kryształy całkowicie się rozpuszczą. Wlej syrop na owoce, wypełniając słoiki do góry. Natychmiast zwiń gotowanymi pokrywkami, odwróć i owinąć pod „futrem”, aż całkowicie ostygnie.

Kompot wiśniowy na zimę - 7 przepisów bez sterylizacji

5. Możesz teraz odwrócić puszki, pokrywki i przechowywać je na stałe. A zimą otwórz i ciesz się letnim smakiem wiśni o cytrusowym aromacie.

Kompot wiśniowy na zimę - 7 przepisów bez sterylizacji

Przepis na kompot wiśniowy z agrestem na 1,5 litra

Jeśli lubisz agrest, koniecznie zamknij nim kompot. W połączeniu z wiśniami uzyskuje się ciekawy smak. Ten przepis polega na dwukrotnym zalaniu wrzącej wody, same jagody nie muszą być gotowane, a sterylizacja również nie jest wymagana.

Składniki na 1,5 l:

Aby zamknąć kompot na zimę w 3 litrowych słoikach, podwój wszystkie składniki.

Jak zrobić:

1. Ponieważ obejdziemy się tutaj bez sterylizacji, zwróć odpowiednią uwagę na jakość i czystość produktów. Dobrze opłucz jagody i wyrzuć je do durszlaka, aby zeszklić wodę. Umyj słoiki i pokrywki sodą oczyszczoną. W razie potrzeby szklane pojemniki można suszyć i kalcynować w piecu w temperaturze 150º przez 15 minut. Ale musisz włożyć słoiki do zimnego piekarnika, aby nie pękły.

2. Napełnij słoiki owocami i zalej je wrzątkiem, aby woda trochę się wylała. Przykryj pokrywkami (muszą być gotowane przez 5 minut) i pozostaw do rozgrzania na 20 minut.

kompot wiśniowy na zimę

3.Wlej wodę do rondla, dodaj odpowiednią ilość cukru i zagotuj syrop.

kompot wiśniowy na zimę

4. Agrest i wiśnię zalać wrzącym syropem (ponownie po brzegi) i zawinąć wieczka. Co więcej, wszystkie czynności są standardowe – odwróć puste miejsca do góry nogami, przykryj kocem i poczekaj na ochłodzenie (około dnia).

kompot wiśniowy na zimę

Przenieś kompot do stałego miejsca przechowywania. Zimą będzie można otworzyć i zapamiętać smak lata.

Pyszny kompot na zimę z jabłkami i wiśniami

Na koniec napiszę przepis na kompot z jabłkami i wiśniami. Zasadniczo możesz dodać do słoika różne przyprawy według własnego uznania: cynamon, goździki, czarne ziarna pieprzu, liść mięty lub plasterek cytryny. Wszystkie te dodatki dodadzą do smaku czegoś nowego, więc możesz poeksperymentować.

Lista produktów na 1,5 l:

  • wiśnia – 300 g
  • jabłka – 2 szt. środkowy
  • cukier – 100 g

Metoda gotowania:

1. Pokrój czyste jabłka na kliny, usuwając rdzeń i pozostawiając skórkę. Umieść je na dnie przygotowanego, czystego i wysterylizowanego słoika.

2. Na wierzchu wiśnie bez pestek, posortowane i umyte.

kompot wiśniowy na zimę

3. Jagody zalać wrzątkiem (do ramion słoika) i odstawić na 10 minut do podgrzania. Następnie wlej wodę do rondla, dodaj cukier i gotuj przez 1-2 minuty. Konieczne jest całkowite rozpuszczenie cukru.

kompot wiśniowy na zimę

4.Zalej owoce syropem i zalej wrzątkiem, aby woda spływała bezpośrednio ze słoika. Hermetycznie zwinąć wieczka (oczywiście wysterylizowane), odwrócić i ogrzać ręcznikiem frotte lub kocem.

5. Gdy kompot z wiśni i jabłek całkowicie ostygnie, przenieś go w ciemne miejsce, gdzie nie padają promienie słoneczne, z dala od urządzeń grzewczych. A jeszcze lepiej – w piwnicy lub piwnicy.

kompot wiśniowy na zimę

Teraz w Twojej skarbonce jest 7 przepisów na kompoty z wiśni na zimę. Wszystkie przygotowane są prosto i bez zbędnych problemów. Możesz dodać do nich inne jagody-owoce, które są dostępne, będzie asortyment.

Życzę wszystkim prostych i smacznych preparatów, które zachwycą Was zimą. Cóż, jeśli nie chcesz konserwować, po prostu zamroź wiśnie i ugotuj z nich kompot zimą.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy